i5-10300H ve GTX 1650 CS:GO'da 120 FPS veriyor

Oxygenium

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar başlıkta da belirttiğim gibi bir durum söz konusu, biraz uzun yazdım kusura bakmayın.
Bilgisayardan az çok anladığımı düşünüyordum lakin hayatımda ilk defa laptop kullanıyorum ve anlamlandıramadığım durumlar var.
Sistemim;
  • Acer Aspire A715-75G
  • i5 10300H 4/8C CPU.
  • 8 GB DDR4 2933 CL20 1x8 RAM.
  • GTX 1650 GDDR6 4 GB GPU.

Sistem bir haftadır elimde öncesinde masaüstü kullanıyordum elimde R5 1600 ve R9 270 vardı çoklu çekirdekte 1600 daha iyi olsa da gerek kendi yaptığım benchmark testlerinden gerek de başka kullanıcıların yaptıklarından 10300H'ın daha yüksek tekli çekirdek performansı verdiğini gördüm lakin CSGO/Valorant gibi oyunlar tekli çekirdek performansına doğrudan bağlı olmasına rağmen bariz düşük performans alıyorum.
Forumda araştırmalar yaptım ve en son işlemciyi unlock edip ThrottleStop ile anladığım ve sosyalden gördüğüm konular üzerinden mavi ekran alarak düşe kalka belli bir seviyeye getirdim lakin programı çalıştırsam da çalıştırmasam da bahsettiğim oyunlarda aldığım FPS neredeyse aynı. Isı kazanımı elde ettiğimi düşünüyorum ve uzun saatlerce kullanımda bir stabilite yakaladığımı ama genel performans gözüme düşük geliyor.
Oyuna girince işlemcinin tüm çekirdekleri 4.2 GHz bandında kalıyor.
İşlemci strest testlerinde 67/68 derece civarında gezinirken aynı anda ekran kartını da FurMark ile yüke koyduğumda işlemci 77 derece civarında oluyor.
Oyun oynarken de 60-70 arası.

İşlemci tekli çekirdek benchmarklarında 4.5GHz'de çalışırken oyun açıldığı anda 4.19 GHz'de sabitleniyor.

CS:GO 1280/960 4X/16X keskinleştirme geri kalanı en düşükte 120 FPS civarı.
Valorant 1920/1080 medium ayarlarda 80-100 FPS arası veriyor.

ThrottleStop ayarlarım ekte mevcut.
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• ts1.png
    ts1.png
    118,9 KB · Görüntüleme: 56
  • ts2.png
    ts2.png
    78,3 KB · Görüntüleme: 52
  • ts3.png
    ts3.png
    239,5 KB · Görüntüleme: 49
P. Offset'i 5'e ayarladım
Limits panelini temizleyip 15-20dk test yaptım ve panel hala boş hocam.
Ve çekirdeğe yapabildiğim UV açıkçası beni de bayağı şaşırttı önce programın çalışmadığını farz ettim lakin cache değerlerini az biraz oynatsam direkt olarak mavi ekran yiyorum bende şaşkınım kısacası.
Başka bir öneriniz veya değinebileceğiniz bir nokta var mı hocam?
Beni çekirdek şaşırtmadı. Sisteminizdeki Core ve Cache Offset'i aynı kabul görecek şekilde ayarlı. System Agent beni şaşırttı.

Ekran kartınızın da Limit sebeplerine bakmak lazım. Power mı? Voltage mi? Yoksa CS:GO'da vermek mi istemiyor anlamak lazım.

Bu arada Dual Channel'a geçmeniz lazım. Sistem kaynakları verimli çalışıyor görünüyor uzaktan. Sadece verimi alamamak söz konusu. Dual Channel kullanımında kaliteli RAM'ler sorunu çözecek gibi duruyor.

P. Offset'i 5'e ayarladım.
Limits panelini temizleyip 15-20dk test yaptım ve panel hala boş hocam.
Ve çekirdeğe yapabildiğim UV açıkçası beni de bayağı şaşırttı önce programın çalışmadığını farz ettim lakin cache değerlerini az biraz oynatsam direkt olarak mavi ekran yiyorum bende şaşkınım kısacası.
Başka bir öneriniz veya değinebileceğiniz bir nokta var mı hocam?

Sorun yüksek ihtimal RAM'de.

Geri
Yukarı