i5 10400 vs Ryzen 5 3600

Aktarmış olduğunuz çoğu bilgiye katılıyorum, ancak çoklu çekirdekte nasıl bir geri kalmışlığı var 10400'ün? Anlamadım yani, ikisi de 6C/12T Multi-threading destekli canavar gibi işlemciler, kağıt üstünde 3600 10-15 puan vs geçmiş olabilir belki, bundan bahsediyorsanız eğer; doğru olabilir, ama neticede uzun ömürlü çok yönlü performans açısından ikisi de benzer ömür safhasını paylaşacaktır. Yükseltme demişken de iki taraf da bir sonraki nesilde soket desteğini bitirecek, ama mali anlamda ikinci el CPU işine girilecekse AMD kanadı o zaman daha avantajlı olabilir elbette 🙂.
Bir kaç cinebench testine bakmıştım orada Ryzen 5 3600'ün render süreleri ve puan kısmında biraz avantajı vardı ama daha fazla irdelemedim doğrusu :D Yanlış bilgi aktardıysam affola. Dediğiniz doğru, gerçekten de İntel bu sene 6/12 çekirdek yapısına sahip işlemcileri orta seviye olarak lanse ettiği İ5 serisi ile buluşturarak İ5'leri alınabilir ve güçlü kıldı.
Profesyonel işlerde ve stress testlerde öyle, oyunlarda değil. Ve zaten açık bir şekilde yazmışım yeterli değil, daha iyisi alınmalı, ama bu intele karşı bir artı değil çünkü intelin stok soğutucusu tam tersine daha kötü, ona kesin almak gerekiyor diye, anlaşamadığımız nokta nedir?
Elimde bir i5 8400 bulunuyor ve stock soğutucu ile oldukça yük bindiren testlerde maksimum 78 derece görüyor. AMD'ye karşı elbet bir artı değil ancak İntel stock soğutucular ile turbo frekanslarda daha iyi soğuyor.

Son düzenleme:
Profesyonel işlerde ve stress testlerde öyle, oyunlarda değil. Ve zaten açık bir şekilde yazmışım yeterli değil, daha iyisi alınmalı, ama bu intele karşı bir artı değil çünkü intelin stok soğutucusu tam tersine daha kötü, ona kesin almak gerekiyor diye, anlaşamadığımız nokta nedir?

Intel'in o minik fanı full turbo boost aktif haldeyken bile uzun saatler 4 Ghz'de sıkıntısız ve stabil bir şekilde çalışabiliyor, ayrıca çoğu işlemciye yüklenen Prime95 etkisi gösterebilen oyunlarda 3600'e binen yükü Wraith Stealth gibi standart stok soğutucular; optimum seviyede sıcaklıkları maksimum düzeyde tutabilecek seviyede kompanse edemiyor. Bu sebeple R5 3600 gibi CPU'lar için harici soğutucu alınmalı.

Intel'in o minik fanı full turbo boost aktif haldeyken bile uzun saatler 4 Ghz'de sıkıntısız ve stabil bir şekilde çalışabiliyor, ayrıca çoğu işlemciye yüklenen Prime95 etkisi gösterebilen oyunlarda 3600'e binen yükü Wraith Stealth gibi standart stok soğutucular; optimum seviyede sıcaklıkları maksimum düzeyde tutabilecek seviyede kompanse edemiyor. Bu sebeple R5 3600 gibi CPU'lar için harici soğutucu alınmalı.
Hayatımda ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Onlarca teknoloji kanalını düzenli takip ediyorum, bir sürü foruma üyeyim, Reddit takip ediyorum ve bunu diyen ilk kişi sensin. AMD fanboy falan bile değilim, ama söylediğin o kadar garip ki ne desem bilemedim, çok fazla test var internette:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AMD'nin en kötü soğutucusu intel'in standart soğutucusundan daha iyi, daha üst modeller, spire zaten ÇOK daha iyi, baya 20 derece oynatıyor, ne desem bilemedim. Intel soğutucuları oyuncak diye meme bile vardı.

Tekrar söylüyorum, burada AMD INTELI DOVER tadında bir tartışma içerisinde değilim, 2 ay önceye kadar da hep intel kullandım, ama söylediğiniz objektif bir şekilde yanlış.
Bir kaç cinebench testine bakmıştım orada Ryzen 5 3600'ün render süreleri ve puan kısmında biraz avantajı vardı ama daha fazla irdelemedim doğrusu :D Yanlış bilgi aktardıysam affola. Dediğiniz doğru, gerçekten de İntel bu sene 6/12 çekirdek yapısına sahip işlemcileri orta seviye olarak lanse ettiği İ5 serisi ile buluşturarak İ5'leri alınabilir ve güçlü kıldı.

Elimde bir i5 8400 bulunuyor ve stock soğutucu ile oldukça yük bindiren testlerde maksimum 78 derece görüyor. AMD'ye karşı elbet bir artı değil ancak İntel stock soğutucular ile turbo frekanslarda daha iyi soğuyor.
Buradaki 99 derece yalan mı diyorsunuz yani?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Hayatımda ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Onlarca teknoloji kanalını düzenli takip ediyorum, bir sürü foruma üyeyim, Reddit takip ediyorum ve bunu diyen ilk kişi sensin. AMD fanboy falan bile değilim, ama söylediğin o kadar garip ki ne desem bilemedim, çok fazla test var internette:

AMD'nin en kötü soğutucusu intel'in standart soğutucusundan daha iyi, daha üst modeller, spire zaten ÇOK daha iyi, baya 20 derece oynatıyor, ne desem bilemedim. Intel soğutucuları oyuncak diye meme bile vardı.

Tekrar söylüyorum, burada AMD INTELI DOVER tadında bir tartışma içerisinde değilim, 2 ay önceye kadar da hep intel kullandım, ama söylediğiniz objektif bir şekilde yanlış.
İntel'in o soğucusunu alıp bir AMD işlemci üzerinde kullanmaya kalkarsan tabiki de çok daha fazla ısı ile karşı karşıya kalırsın, burada aksi düşünceli başka bir kişi bulunmuyor. Fakat İntel vaat ettiği turbo hızlara AMD'ye göre daha düşük voltaj değerlerinde ulaşabiliyor. Bu yüzden turbo boost açıkken, daha kötü soğutucuya sahip olsa bile İntel daha az ısınma sağlıyor. Fakat bu karşılaştırmayı Ryzen 5 3600 2020 üretim veya aynı şekilde iyi silikon kalitesine sahip diğer AMD işlemciler ile yaparsak, evet AMD stock fanı ile daha az ısınır çünkü tıpkı intel gibi daha düşük voltajlarda vaat ettiği turbo frekans değerlerini görebilir.

Ben ne demişim? Intel stok fanı daha sağlam, daha başarılı, daha mı üstün dedim? Lafı farklı yöne çekerek olayı saptırmayın. Ortada bilinen yadsınamaz gerçekler var, evet i5-10400 full turbo yükte o sizin de bahsettiğiniz kişilerin de söylediği gibi dalga geçilen o minik Intel fanı 4.0 Ghz hızda ağır yük altında stabil ve frekans kısmadan uzun saatler 80 derecenin altında çalışabiliyor, bunun neresini anlamak güç ki? Neresi yanlış? Hadi benim söylediklerimi geçtim, açın en son Technopat'ın topladığı stok fanlı i5-10400 sistemin benchmark verilerini kontrol edin. R5 3600'ü olan kasa hava akışları gayet düzgün şu an bir sürü arkadaşım var ve stok soğutucusu olanların hemen hemen hepsi CPB kapalı bir şekilde 4 Ghz'in altında kullanıyor şu an, aksi takdirde sıcaklıkları 90-95 derecelere kadar çıkıyor, bunları ben demiyorum onlar diyor, bu forumdan da bir sürü kişi etiketlerim buraya.

Son düzenleme:
Ben ne demişim? Intel stok fanı daha sağlam, daha başarılı, daha mı üstün dedim? Lafı farklı yöne çekerek olayı saptırmayın. Ortada bilinen yadsınamaz gerçekler var, evet i5-10400 full turbo yükte o sizin de bahsettiğiniz kişilerin de söylediği gibi dalga geçilen o minik Intel fanı 4.0 Ghz hızda ağır yük altında stabil ve frekans kısmadan uzun saatler çalışabiliyor, bunun neresini anlamak güç ki? Neresi yanlış? Hadi benim söylediklerimi geçtim, açın en son Technopat'ın topladığı stok fanlı i5-10400 sistemin benchmark verilerini kontrol edin. R5 3600'ü olan kasa hava akışları gayet düzgün şu an bir sürü arkadaşım var ve stok soğutucusu olanların hemen hemen hepsi CPB kapalı bir şekilde kullanıyor şu an aksi takdirde sıcaklıkları 90-95 derecelere kadar çıkıyor, bunları ben demiyorum onlar diyor, bu forumdan da bir sürü kişi etiketlerim buraya.
Onlardan birisi de benim. Stock soğutucu ile imkanı yok bu işlemciyi turbo frekanslarda 80 derece altında tutamam.

TUF B550/B550 tomahawk/B550 Gaming EDGE/TUF X570 seviyesinde anakart almak yerine benzer fiyatlarda bulunabilinen Z490 P/TUF Z490 alıp 10400F hatta mümkünse 10500 çok daha iyi olur alırsan daha iyi olur bence ama en fazla B450M PRO4 gibi bir anakart alabiliyorsan 3600 daha iyi olur tek sorun H ve B anakarltarda RAM frekansı kısıtlaması olması yoksa 3600 alınmazdı i5'ler yerine özellikle 10500 fiyatı çok iyi bence ve Z serisi anakart aldıktan sonra ilerde o anakarta 11600K falan takabileceğin gerçeği de var çünkü oldukça iyi anakartlar hem VRM olarak hem soğutma konusunda vs.

Geri
Yukarı