i5 10400F bilgisayar toplama

Bütçe
2500

salihcglyn

Femtopat
Daha fazla  
Elimde toplama bilgisayar var. Özellikleri aşağıdaki gibi.

Xeon L5420 işlemci.
Gigabyte GA-G41m-combo anakart.
DDR3 8 GB RAM (2x4GB)
Everest EPS-6600 600W Power Supply.
AMD Radeon RX460 2 GB ekran kartı.
Kingston 120GB SSD.
Hitachi 1TB harddisk.

Bilgisayarın anakart, işlemci ve RAM'i değiştirmek istiyorum. Aşağıdakileri buldum sizce herhangi bir uyumsuzluk sorunu vs olur mu? Bütçem Max 2500 civarında.

İşlemci:
https://www.hepsiburada.com/intel-c...za=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc

Anakart:
https://www.hepsiburada.com/msi-h41...KIeo0WKV38JiCvC1GZFrRqyEXGRs5bA0aArtqEALw_wcB

n11.com

Bu 2 anakart arasında çok fark var mı?

RAM:
https://www.hepsiburada.com/corsair-vengeance-lpx-8gb-3000mhz-ddr4-ram-cmk8gx4m1d3000c16-p-HBV00000BZJON?magaza=DEY ELEKTRONİK&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&isFashion=true&gclid=Cj0KCQjwsLWDBhCmARIsAPSL3_0ouC9D3fhN6yDZ-rbVGps9ouXd3IwfdpfBOAxReO_bgpf_YLi0gg4aArYqEALw_wcB

HyperX Fury HX426C16FB3/4 4GB (1x4GB) DDR4 2666MHz CL16 Siyah Gaming Ram - incehesap.com

8+4 RAM kullanmayı düşünüyorum.

Bir de i5 10400F de OC yapılamıyor diye birkaç yerde gördüm fakat bazı yerlerde Max 4.3 GHz yazıyor. Sizce bu şekilde alıp değiştirsem bir sorun yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
8+4 RAM kullanmayı düşünüyorum.
8+8 kullanmanızı öneriyorum çift kanal çalışması için.

Bir de i5 10400F de OC yapılamıyor diye birkaç yerde gördüm fakat bazı yerlerde Max 4.3 GHz yazıyor. Sizce bu şekilde alıp değiştirsem bir sorun yaşar mıyım?
Intel işlemcilerde sadece sonunda "K" ibareli işlemcilerde overclock yapılabiliyor. Turbo frekans ile 4.3 GHz'e kadar çıkabiliyor 10400F.
Bu 2 anakart arasında çok fark var mı?
B460 olanda M.2 slotu var. Eğer bütçeniz yetiyorsa onu almanızı tavsiye ederim.

Bir de güç kaynağınız pek sağlıklı bir marka değil. İmkanınız varsa değiştirmenizi öneriyorum.

Son düzenleme:
İkinci anakartın M.2 yuvası var. Bütçe varsa onu tercih edin. Bir de RAM'i 8x2 şeklinde alın.
Kusura bakmayın hocam pek anlamıyorum da M.2 yuvası ne işe yarıyor. Birde 8x2 ram fiyatı biraz fazla geliyor şimdilik sadece 8 alsam ileride bir tane daha alsam nasıl olur 8 yeterli olurmu?
8+8 kullanmanızı öneriyorum çift kanal çalışması için.

Intel işlemcilerde sadece sonunda "K" ibareli işlemcilerde overclock yapılabiliyor. Turbo frekans ile 4.3 GHz'e kadar çıkabiliyor 10400F.

B460 olanda M.2 slotu var. Eğer bütçeniz yetiyorsa onu almanızı tavsiye ederim.

Bir de güç kaynağınız pek sağlıklı bir marka değil. İmkanınız varsa değiştirmenizi öneriyorum.
8+8 için şu anda bütçem yok da şimdilik 8 alsam ileride 16 yapsam diye düşünüyorum. 8 GB ram bir süre idare eder mi acaba?

Turbo frekans nasıl oluyor hocam?

Hiç kaynağını değiştirecek bütçem şu anda yok hocam. Uzun zamandır bir sorun çıkartmadı aslında.

4.3'e turbo yapıyor ama tek çekirdek için. Oyunda 3 küsür oluyor 2'lere çok nadir iniyor ama tüm çekirdekleri 4'e sabitleyebilirsin az bir voltaj vererek. RAM'leri de CL12 2666 yapabilirsin baya iyi oluyor. RAM'i 8+8 yap zaten 660 lira falan kitler.

Kusura bakmayın hocam pek anlamıyorum da M.2 yuvası ne işe yarıyor.
M.2 SSD takılıyor o yuvaya. Normal sata SSDlere göre 8-10 kat daha hızlı bu SSD'ler. İlerde böyle bir SSD almak isterseniz B460 tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Birde 8x2 ram fiyatı biraz fazla geliyor şimdilik sadece 8 alsam ileride bir tane daha alsam nasıl olur 8 yeterli olurmu?
Tabi ki çok iyi olur. Ne için kullanacağınıza göre değişir ama 8 GB yeterlidir. İlerde bir 8 daha takarsınız. 8+4 çok mantıklı bir seçim değil.
İhtiyaca göre otomatik olarak frenkans artıyor. Arkadaşın dediği gibi bütün çekirdeklerde 4.30 Ghz olmuyor ama tek çekirdekte 4.30 Ghz'e çıkıyor. Yani bu işlemcide overclock falan yapılmıyor. Yapmanız gereken pek bir ayar yok. Direkt tak çalıştır gibi bir şey.

4.3'e turbo yapıyor ama tek çekirdek için. Oyunda 3 küsür oluyor 2'lere çok nadir iniyor ama tüm çekirdekleri 4'e sabitleyebilirsin az bir voltaj vererek. RAM'leri de CL12 2666 yapabilirsin baya iyi oluyor. RAM'i 8+8 yap zaten 660 lira falan kitler.
Anladım hocam 4 e sabitlemeyi nasıl yapacağıma dair Türkçe bir kaynak var mıdır acaba.

RAM'lerde 3000mhz 2666 dan daha hızlı olmuyor mu hocam. Birde şimdilik 8 alıp birkaç ay sonra bir 8 daha almayı düşünüyorum şu anda bütçemi biraz aşıyor çünkü.

Kusura bakmayın hocam pek anlamıyorum da M.2 yuvası ne işe yarıyor. Bir de 8x2 RAM fiyatı biraz fazla geliyor şimdilik sadece 8 alsam ileride bir tane daha alsam nasıl olur 8 yeterli olur mu?

8+8 için şu anda bütçem yok da şimdilik 8 alsam ileride 16 yapsam diye düşünüyorum. 8 GB RAM bir süre idare eder mi acaba?

Hiç kaynağını değiştirecek bütçem şu anda yok hocam. Uzun zamandır bir sorun çıkartmadı aslında.

Estağfirullah ne kusuru hocam. Arkadaşların da dedikleri gibi şimdilik tek 8 alabilirsiniz.

M.2 SSD takılıyor o yuvaya. Normal sata SSDlere göre 8-10 kat daha hızlı bu SSD'ler. İlerde böyle bir SSD almak isterseniz B460 tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Tabi ki çok iyi olur. Ne için kullanacağınıza göre değişir ama 8 GB yeterlidir. İlerde bir 8 daha takarsınız. 8+4 çok mantıklı bir seçim değil.

İhtiyaca göre otomatik olarak frenkans artıyor. Arkadaşın dediği gibi bütün çekirdeklerde 4.30 Ghz olmuyor ama tek çekirdekte 4.30 Ghz'e çıkıyor. Yani bu işlemcide overclock falan yapılmıyor. Yapmanız gereken pek bir ayar yok. Direkt tak çalıştır gibi bir şey.
O zaman b460m a pro olan anakartı alıyım ileride m.2 SSD alırım.
Estağfirullah ne kusuru hocam. Arkadaşların da dedikleri gibi şimdilik tek 8 alabilirsiniz.
Teşekkürler hocam öyle yapacağım büyük ihtimalle 2x8 için bütçem yetmiyor şu anda

Yeni konular

Geri
Yukarı