i5 10400F işlemci BIOSTAR H410MH yüzünden 4.3 GHz kullanılamaz mı?

baranekmekci

Centipat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle.
i5 10400Fli bir sistem alacağım. İçindeki anakart BIOSTAR H410MH.
Bu işlemcinin 2.9 GHz frekansı mevcut ve bu anakartı aldığım zaman Turbo olan 4.3 GHz frekansını kullanamayacak mıyım? İlla B460 serisi mi almam gerekiyor.
Bu arada sistemin linkini şöyle bırakayım i3 yerine i5 10400F tercih ettim.

Şu anlık bilgisayar almanızı önermem. Hele ki 6bin liraya GTX1650'li sistem alacağıma hiç almam daha iyi :D. RX570'den dahi kötü o kart. Belki darboğaz bile yapar 10400F ile.

Çoklu çekirdekte 4.1 Ghz turbo frekans mümkün, tek çekirdekte çıkabileceğin maksimum frekans 4.3 Ghz. Temel frekansı 2.9, 4.1'e ihtiyaç dahilinde sorunsuz çıkar. Oyun oynuyorsan RAM'i 2x8 şeklinde 16 GB olarak tercih et.

Önemli olan soğutma. Mesela ben stok fan ile kullanıyorum ve maksimum 4 GHz hıza çıkıyor. Eğer işlemciyi serin tutabilirsen Turbo Boost ile 4.3 GHz çıkar.

Öncelikle yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla H410 alsam dahi sorunsuz 4GHz üzerinde kullanabiliyorum. 2x8GB RAM yapacağım anakart yükseltmek yerine. Peki 1650 ile darboğaz yapar mı ve diğer sorum işlemciyi serin tutmak için ne yapmam gerekiyor? Sitede işlemci soğutucusu seçilmiyor sanırım stok soğutucu var.

RTX 2060 civarı ekran kartlarına kadar darboğaz gibi bir sıkıntı olmaz. Belki biraz üstü kartlar bile çok sıkıntı yaratmaz.

Öncelikle yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla H410 alsam dahi sorunsuz 4GHz üzerinde kullanabiliyorum. 2x8GB RAM yapacağım anakart yükseltmek yerine. Peki 1650 ile darboğaz yapar mı ve diğer sorum işlemciyi serin tutmak için ne yapmam gerekiyor? Sitede işlemci soğutucusu seçilmiyor sanırım stok soğutucu var.

2K da RTX 3070 bile besleyebilecek kart.

Geri
Yukarı