i5 10400F + RTX 3060 darboğaz yapar mı?

• Konuyu başlatan Vlad
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 12B
R5 3600'ü sorunca darboğaz yapar 1080p'de tavsiye etmem deniliyor, ama 10400F'te işler farklı. Çok az olur deniliyor. Bu iki işlemci eşit değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum?
Stok olarak R5 3600 sadece render tarzı şeylerde daha iyi. Oyun konusunda 10400F çok daha iyi bir işlemci. Çarpan kilidi sorunu olmasa bir de ahh ah..

@ehbk R5 3600 ile ilgili bir konuda ben öyle bir şey yazmadım bilmiyorum. Yazan arkadaşlar da yanlış bilgilendirme yapmış o işlemci ile de kullanılabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çoklu çekirdek için evet, render olarak Intel işlemciden daha iyi.

Ama tek çekirdek için rakip işlemciden geride.

Peki, tekrar teşekkür ederim.

RTX 3060'a darboğaz yapar mi peki 1080P'de?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok olarak R5 3600 sadece render tarzı şeylerde daha iyi. Oyun konusunda 10400F çok daha iyi bir işlemci. Çarpan kilidi sorunu olmasa bir de ahh ah..
Hocam herkes aynı şeyi söylüyor fakat 10400F ve 3600 aradındaki karşılaştırmalar hep Z serisi anakartlar üzerinden yapılıyor. Yani 2666 MHz üstü RAM kullanılıyor. Ama iş 10400F ile toplanabilecek fiyat performans anakartlara gelince biliyorsunuzdur ki 2666 MHz sınır var. Bu sınıra takılınca 10400F ile Ryzen 5 3600 arasında fark kalmıyor.

Stok olarak R5 3600 sadece render tarzı şeylerde daha iyi. Oyun konusunda 10400F çok daha iyi bir işlemci. Çarpan kilidi sorunu olmasa bir de ahh ah.
Z490 ile kullanmazsan 3600'dan geride ve bu işlemciyle kimse Z490 anakart kullanmaz. Fiyatı ucuz diye boş beleş abartmaktan ayrı bir halt yediğiniz yok.

3600 tekli çekirdek olarak da önde benchmark uygulamarında. Oyunda tabi bu fark yok denebilir.
Hocam herkes aynı şeyi söylüyor fakat 10400F ve 3600 aradındaki karşılaştırmalar hep Z serisi anakartlar üzerinden yapılıyor. Yani 2666 MHz üstü RAM kullanılıyor. Ama iş 10400F ile toplanabilecek fiyat performans anakartlara gelince biliyorsunuzdur ki 2666 MHz sınır var. Bu sınıra takılınca 10400F ile Ryzen 5 3600 arasında fark kalmıyor.
O sınıra takılınca 3600 den çok daha geride kalıyor.

Z490 ile kullanmazsan 3600'dan geride ve bu işlemciyle kimse Z490 anakart kullanmaz. Fiyatı ucuz diye boş beleş abartmaktan ayrı bir halt yediğiniz yok.

3600 tekli çekirdek olarak da önde benchmark uygulamarında. Oyunda tabi bu fark yok denebilir.

Bazı test videolarına bakınca 1-2 FPS nadiren 3-4 gördüm aslında siz haklısınız aralarında ahım şahım fark yok doğrusu kafa kafaya gibiler.

Konuya da gelirsek 1080p'de bir çoğu işlemciye yük bindiren oyunda darboğaz yaşarsınız ama çok da rahatsız edici olmayacaktır. İntel 11. nesil önerilmiştir onu ise kesinlikle tavsiye etmiyorum, belki işlemciler arasındaki fiyat farkı çok değil fakat anakart masrafı da artıyor 11. nesilde

Geri
Yukarı