i5 10400F sistem oyunlarda düşük FPS veriyor

Kartizyel

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle donanımlarımı söyleyerek başlayayım.
İşlemci 10400F Intel.
3050 ghost ekran kartı.
32 GB RAM.
Z 490 Gaming Edge anakart.
Dark Aqua Force 120mm sıvı sogutucu.
500GB bir M.2 SSD.
Monitörler Acer 27inç 165Hz 1ms ana monitör.
Yan monitör samsun Odyssey G3 24 inç 144Hz 1 ms.

Sorun şu Valorant oynarken ana menüde 300 350 FPS alıyorum. Oyun içinde durağan bir şekilde 270-300 FPS alabiliyorken; aktif oyun oynarken (savaş içinde vs) bu FPS 70 80e kadar düşüyor. Birkaç saniyelikte olsa bu kadar FPS kaybının sebebi ne olabilir?

Sorularım;
1: Çift monitörü kullanma amacım oyun oynarken yanda DC falan görmek. Yan monitörün açık oluşu FPS kaybına yol açar mı?
2: Tüm sürücüler güncel gözüküyor. Ekran kartı ve Windows hep güncel tutarım başka bir güncelleme yeri var mı?
3: İşlemcime hiç BIOS'tan ayar yapmadım. 2, 90GHz fix bir hızla çalışıyor. Oyun oynarken de sadece Google'da dolanırken de. Bu normal mi?
4: İşlemcimin Turbo modunu açında 4, 90GHz'lara cıktıgı yazıyor. Bunu açsam artılarını ve eksilerini söyler misiniz? Sıvı soğutmama güveniyorum biraz da. Hiç 60 derecenin üzerine çıkartmıyor.
5: LoL oynarken bile artık FPS düşer oldu. Öncelerde hiç 165FPS altına düşmezdi sabitlerdim. Şimdi 120'lere hatta 100'lere kadar düşüyor anlık.
6: Yazılımsal bir durum olabilir mi? Format atsam vs bir artış yaşanır mı?

Vakit ayırıp cevap veren herkese teşekkür ederim.

Hocam 10400f kullanıcısıyim , işlemciyi Turbo modda neden kullanmiyorsun ben ilk günden beri öyle kullaniyorum,işlemci turboda 3.90 ile calisiyor,Birde BIOS güncelmi değilse guncelle

Hocam 10400F kullanıcısıyim, işlemciyi Turbo modda neden kullanmiyorsun ben ilk günden beri öyle kullanıyorum, işlemci Turbo'da 3.90 ile calisiyor, bir de BIOS güncel mi değilse guncelle.

Hocam bir arkadaşım tuboya çekmişti sonra aşırı ısınmadan arıza verip sürekli yüksek ısıda çalışıyordu. Bir süre sonra düzgün çalışmamaya başladı.
Ben hiç Turbo'ya almadım. Sende aşırı ısınma vs oluyor mu? Kaç derecede çalıştıgını söyler misin Google'da falan.

Hocam 1 saati gameloop ile cod mobil oynadim , arkaplanda youtube acikti ,sivi sogutmamda yok, fotoğraf birakiyorum yorum sizin

Dosya Ekleri

• IMG_20240328_144734.jpg
    IMG_20240328_144734.jpg
    91 KB · Görüntüleme: 24
Hocam 1 saati GameLoop ile CoD mobil oynadim, arka planda YouTube acikti, sivi sogutmamda yok, fotoğraf birakiyorum yorum sizin.

Hocam nasıl booost yaptınız. Bende açık. Güç planında yüksek performans açıyorum olmuyor. Oradaki hiçbir ayar 2.90'den farklı bir rakam vermedit hrottlestop uygulamasını indirdim oradan Boost yapmaya çalıştım gene 2.90 hiç oynamıyor.

Hocam nasıl booost yaptınız. Bende açık. Güç planında yüksek performans açıyorum olmuyor. Oradaki hiçbir ayar 2.90'den farklı bir rakam vermedit hrottlestop uygulamasını indirdim oradan Boost yapmaya çalıştım gene 2.90 hiç oynamıyor.
Hocam biosda geçmişte bazi ayarlari değişmiş olabilirsin,pek bilgim yok,bende güç yönetiminden yapiyorum,sunu onerebilirim nihai performans komutu var aratirsan guc planina ekleyip dene,belki turbo çalışır

4 saatrli gecti oyundayim,son durum paylasiyorum

Dosya Ekleri

• IMG_20240328_181017.jpg
    IMG_20240328_181017.jpg
    121,5 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Hocam BIOS'da geçmişte bazi ayarlari değişmiş olabilirsin, pek bilgim yok, bende güç yönetiminden yapiyorum, sunu onerebilirim nihai performans komutu var aratirsan guc planina ekleyip dene, belki Turbo çalışır.

4 saatrli gecti oyundayim, son durum paylasiyorum.

Benim güç planında da bir sıkıntı var zaten. Baksanıza internette bu yerde 3 tane seçenek oluyor bende sadece 1 tane var.

Dosya Ekleri

• zxxzxzxzx.jpg
    zxxzxzxzx.jpg
    43,2 KB · Görüntüleme: 25
Benim güç planında da bir sıkıntı var zaten. Baksanıza internette bu yerde 3 tane seçenek oluyor bende sadece 1 tane var.
Driwer lerin eksik sanirim,yeni bir konu açıp sorununu belirt ,yardimci olacak arkadaşlar vardir forumda ben yanlış yonlendirebilirim

Geri
Yukarı