i5 10400F sistem satılmalı mı?

İşlemci nasıl alakalı değil NFS Heat de 80 FPS'lerde işlemci kullanımı 50-60 arası gidip geliyor bir düşünsenize bunun 100 üstü olduğunu 4080 koyması konusuna gelince o arkadaşın kurmak istediği sisteme bağlı belki üst seviye bir sistem kuracaktır tam performans almak istiyorsa bir yerden sonra işlemci yetersiz kalabilir.
Yeni çıkan hikayeli oyunlarda 2K 150+ FPS verecek sisteme zaten en az 4080 falan koymanız lazım, 3080 bile kesmez, öyle bir sistemi de satıp üstüne 3-4K koyarak kuramazsınız. İşlemciyle pek alakalı değil, o kadar zayıf bir işlemci değil 10400F. Bu bütçeyle PSU + GPU yenilemek daha makul bana kalırsa. FPS oyunlarında 120+, hikayelilerde 80-90+ alır.

İşlemci nasıl alakalı değil NFS Heat de 80 FPS'lerde işlemci kullanımı 50-60 arası gidip geliyor bir düşünsenize bunun 100 üstü olduğunu
Tamam da bu iş öyle çalışmıyor ki. Ekran kartı yetmediği için o oyunda 80 FPS'te kalıyorsunuz, işlemciden dolayı değil. Valhalla'ya bakarsanız CPU %30 GPU %95 kullanılırken FPS 85.

Bu ne demek? İşlemciyi arttırsanız da çok ciddi FPS getirisi olmaz demek çünkü zaten GPU çıkarabileceği tüm FPS'i çıkarıyor. Bu yüzden "100 üstü olursa darboğaz olur" diyemezsiniz, çünkü o ekran kartı o oyunda 100 üstü FPS veremez zaten, işlemciyle alakası yok.

Tom Raider'a bakarsanız 130 FPS alınmasına rağmen CPU %20-30, GPU %95 kullanılıyor mesela. Demek ki RX 6800 ile birlikte 130 FPS verebiliyor bu işlemci, eğer ekran kartı başarılı olursa.

Eğer bu sistemle 80 FPS aldığınız oyunu 165'e çıkarmak istiyorsanız zaten çok çok daha kuvvetli ekran kartları lazım, ona da konu sahibinin 7K + 3-4K'lık bütçesi yetmez.

Bana kalırsa sadece gpu değişin. O bütçeye rx 6700 bulursunuz. Ekstra olarak sadece bir psu değişirsiniz o da aşağı yukarı 1200 1300. Bence sistemi satmakla uğraşmayın.
Yani sistemin çok güzel aslında. Kaliteli zevkli parçalar. 650W ve üzeri PSU artı 3060ti ve üzeri bir GPU çok güzel olur. AMD tarafında 6700XT bulabilirsen o da gayet iyi olur.
3060 ya da 6650xt için 550w kesinlikle yetmez mi ? bazı okuduğum yerlerde yerlerde 3070 için bile yeterli yazıyordu.

Vallahi arkadaşın yerinde olsam hiç bu toplara girmem 10400F B460 ikilisi artık geride bırakılabilir. Sallıyorum elinde ki sistemi 8K ya okutsa 7K ekran kartı bütçesi varmış, ekledik 3-4 daha var diyor, hadi yuvarladı 20K'ya dersek 20K'ya güzel bir sistem alır geçer. :)
Yanlış anlaşılma olmasın ekran kartımı satarsam üzerine 3 4k dedim yani hazır sistem için 12 13k verebilirim.

3060 ya da 6650xt için 550w kesinlikle yetmez mi ? bazı okuduğum yerlerde yerlerde 3070 için bile yeterli yazıyordu.
Yetebilir biraz da psunuzun kalite ve verimliliğine bağlı. Ama ben değişin derim 6700 için genelde önerilen 600 tabii bu en üst işlemcileri baz alıyor ama siz araştırın onu net bilgi veremem.

Yanlış anlaşılma olmasın ekran kartımı satarsam üzerine 3 4k dedim yani hazır sistem için 12 13k verebilirim.
O paraya bence direkt parça alınır. 7k ya 6700 alırsınız. Kalan parayla da psu alır üstüne para bile arttırırsınız.

3060 ya da 6650xt için 550w kesinlikle yetmez mi ? bazı okuduğum yerlerde yerlerde 3070 için bile yeterli yazıyordu

650W çok daha iyi olur. Bir miktar "headroom" bırakmak her zaman daha iyi. 550W çalıştırır çalıştırmasına ama ben tercih etmezdim. Kaliteli bir 650W PSU seni uzun zaman rahat ettirir.

CPU'nun yüzde 30 olması darboğaz yapmadığı anlamına mı geliyor tek çekirdekte darboğaz yapıyordur i9 i7 i5 bu işlemcilerde bulanan her çekirdeğin aynı güçtemi olduğunu sanıyorsunuz ayrıca 100 üstünde darboğaz yapar diye bir şey demedim örnek verdim bahsettiğimiz işlemci 6700 ve 3060 Ti muadili bir işlemci 4080, 3070 Ti, 3080, 6800 XT bu ekran kartlarında performans kaybı yapıcağı kesin bir şey ama anlamsız bir şekilde itiraz ediyorsunuz. Şurasıda ayrı tabii bütçesi yetmiyorsa ise idare edebilir.

Tamam da bu iş öyle çalışmıyor ki. Ekran kartı yetmediği için o oyunda 80 FPS'te kalıyorsunuz, işlemciden dolayı değil. Valhalla'ya bakarsanız CPU %30 GPU %95 kullanılırken FPS 85.

Bu ne demek? İşlemciyi arttırsanız da çok ciddi FPS getirisi olmaz demek çünkü zaten GPU çıkarabileceği tüm FPS'i çıkarıyor. Bu yüzden "100 üstü olursa darboğaz olur" diyemezsiniz, çünkü o ekran kartı o oyunda 100 üstü FPS veremez zaten, işlemciyle alakası yok.

Tom Raider'a bakarsanız 130 FPS alınmasına rağmen CPU %20-30, GPU %95 kullanılıyor mesela. Demek ki RX 6800 ile birlikte 130 FPS verebiliyor bu işlemci, eğer ekran kartı başarılı olursa.

Eğer bu sistemle 80 FPS aldığınız oyunu 165'e çıkarmak istiyorsanız zaten çok çok daha kuvvetli ekran kartları lazım, ona da konu sahibinin 7K + 3-4K'lık bütçesi yetmez.

Geri
Yukarı