İ5 10400F Turboboost ile 4,30 GHz olmuyor

NambaKorea

Hectopat
Arkadaşlar Intel i5-10400F bir işlemcim var. Siteden baktığımda 4.30 GHz Turbo Boost frekansı gösteriyor. Stress Test'i yaptığımda veya oyun oynarken baktığımda 3.98 GHz'de çalışıyor. Testi veya oyunu kapattığımda ara ara kendi kendine 4 kusurlara çıkıyor sistem boştayken yani tuhaf. Sorun ne olabilir? BIOS'ta Intel Turbo Boost teknolojisi enabled durumda ve güç seçeneği de nihai bilgisayardaki.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcin ne kadar soğuk olursa o kadar yüksek değerlere çıkar ama çıkması içinde zorunluluk yoktur gerekli frekans yeterli geliyor ki çıkmıyor :)

İşlemci kaç derece sularında? Çok ısınırsa frekans düşebilir. Mesela benim stok soğutuculu 11400F'in turbo boost'u 4.4GHz iken ben stres testinde 3.4'leri bile görüyorum.

İşlemci kaç derece sularında? Çok ısınırsa frekans düşebilir. Mesela benim stok soğutuculu 11400F'in turbo boost'u 4.4GHz iken ben stres testinde 3.4'leri bile görüyorum.
Şimdi sipariş verdim sizin işlemciden alt modeli 10400F'i 1 ay önce almıştım ekran kartının muzdaripliğine uğradım

Stok soğutucu ile çıkmaz. Malum Intel o en zor değeri koyuyor üstüne 1 adım çıkmak bile imkansız.
arctic Freezer 34 Esports Duo kullanıyorum benımkı yıne o frekanslara cıkmıyor :D fanlar 2100 rpm de calısıyor anlamadım gitti :D
1653885353781.png

Aslinda 1 cekirdek o degere cikiyor oda lazim olunca toplu cekirdekler ayri frekans degerinde misal bende 9750H laptop var 4.5 degeri tum cekirdekler aktif calisiyorken 70 75 derecelerde 3988 degerinde civarinda calisiyor tum cekirdekler.

fanı az önce değiştirdim termal macun sürüp stress testi ile maximum 58 dereceyi görüyor hala 3.98 ghz
Güç seçeneğini yüksek performansa getirip denermisin ?

İşlemcin ne kadar soğuk olursa o kadar yüksek değerlere çıkar ama çıkması içinde zorunluluk yoktur gerekli frekans yeterli geliyor ki çıkmıyor :)

Stok soğutucu ile çıkmaz. Malum Intel o en zor değeri koyuyor üstüne 1 adım çıkmak bile imkansız.

Tum cekirdekler aktifken calisiyorken o degerdir dedigim gibi ayni seyi diyorum ama i7950h 4.5 ama hepsi calisiyorken 3.9 kusur.

Yeni konular

Geri
Yukarı