i5 10400F ve GTX 1650 darboğaz yapar mı?

MangrenTR

Hectopat
Arkadaşlar iyi geceler.
Sistemimde Intel i5 10400F ve GTX 1650 bulunmakta.
Ekran kartımı OC ile çıkarılabilecek en doruk noktaya kadar yükselttim.
AC Odyssey oynuyorum ve ara ara darboğaz yaşadığımı düşünüyorum.
Oyunu yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynayabiliyorum fakat detayın yüksek olduğu yerlerde (şehirler, kaleler ve savaş meydanları) ani kasmalar yaşıyorum.
Benchmark testi yaptığım zaman yüksek ayarlarda ortalama 76 FPS alıyorum.
MSI Afterburner programından değerlere baktığım zaman detayın az olduğu yerlerde GPU kullanımı %99 iken, CPU kullanımı %55-60 civarında.
Şehirlerde ise ara ara GPU kullanımı %80'lere kadar düşerken, CPU kullanımı %98'e kadar çıkıyor.

Bunun sebebi nedir?
İşlemci kartı beslerken zorlanıyor mu ya da oyunla ilgili bir durum mu?

İşletim sistemi: Windows 11

Son düzenleyen: Moderatör:
1626126566704.png

Hocam ayarlarım şu şekilde öncelikle.

AC Odyssey için ortalama 11-12 FPS artış bulunmakta.
Battlefield 1 de ise 22-23 FPS civarında.

Arkadaşlar iyi geceler.
Sistemimde Intel i5 10400F ve GTX 1650 bulunmakta.
Ekran kartımı OC ile çıkarılabilecek en doruk noktaya kadar yükselttim.
AC Odyssey oynuyorum ve ara ara darboğaz yaşadığımı düşünüyorum.
Oyunu yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynayabiliyorum fakat detayın yüksek olduğu yerlerde (şehirler, kaleler ve savaş meydanları) ani kasmalar yaşıyorum.
Benchmark testi yaptığım zaman yüksek ayarlarda ortalama 76 FPS alıyorum.
MSI Afterburner programından değerlere baktığım zaman detayın az olduğu yerlerde GPU kullanımı %99 iken, CPU kullanımı %55-60 civarında.
Şehirlerde ise ara ara GPU kullanımı %80'lere kadar düşerken, CPU kullanımı %98'e kadar çıkıyor.

Bunun sebebi nedir?
İşlemci kartı beslerken zorlanıyor mu ya da oyunla ilgili bir durum mu?

İşletim sistemi: Windows 11

Başlığa ithafen, hayır yapmaz AC Odyssey optimizasyon sorunlu bir oyun.

İşlemciniz gayet iyi daha yüksek ekran kartlarını çok rahat besleyebilir. Fikrimce ekran kartınız işlemcinize sadece bir tık düşük gelmiş. Oyundan kaynaklı bir sorun olabilir.

O işlemci ile 3060/3060 Ti bile kullanılabilir 1650 gibi bir karta hiç bir şekilde darboğaz yapmaz.

Peki oyunda neden bu sorunu yaşıyorum?
Kullanımlar yazdığım gibi birden GPU %80'lere, CPU ise %98'lere çıkıyor ve FPS düşüyor.
Hocam OC sonrası sıcaklıklarınız kaç derece arttı? OC öncesi ortalama sıcaklık kaçtı ve OC sonrası kaç?

Hocam yaklaşık 4-5 derecelik bir artış var tam yükte fakat kasamda hava akışına uygun 8 tane fan bulunmakta.
Etkisi olur mu bilemiyorum eğer yapacaksanız dikkat edin.

Şimdi videolarına baktım arkadaş 1650 Super ile test etmiş onda da %50-60 kullanımlardan %80-90'lara fırlıyor görüldüğü gibi, kaldı ki son AC oyunları optimizasyon bakımından fazla da başarılı değiller. GPU kullanımına gelecek olursak ben sorunun büyük ihtimalle Windows 11 kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü bende de aynı sorun Cyberpunk ve RDR2'de olmuştu, tekrar Windows 10'a geçince düzeldi. Sıcaklık değerlerini de paylaşırsan iyi olur ayrıca sen yine de DDU ile GPU sürücünü kaldırıp tekrar en güncel olanını yükle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben i5 9400F ile 2060 kullandım 1.5 yıl boyunca ve darboğaz yok denecek kadar azdı. 1650 için i5 9400 bile yeterliyken 10400F çok fazla. O oyun optimizasyon sorunlu, işlemciye çok yükleniyor o yüzden oluyordur. Kasanı da kontrol ısı değerleri vs.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı