i5 10400F vs R5 3600X

x4r

Kilopat
Oyun performansı olarak herkes i5 10400F'i öneriyor zaten bu videoda da fark gözüküyor fakat oyun oynadığım kadar Blender, Unity, Unreal Engine, AutoCAD, Visual Studio gibi programları da kullanırım. Bu programlarda i5 10400F düşük performans verir mi? Ya da Ryzen 5 3600X nasıl performans gösterir?

Aklımdaki bazı sorular:

1- i5 10400F'in GHz'si Ryzen 5 3600X'e göre daha düşük olmasına rağmen nasıl oyunlarda daha yüksek performans gösteriyor? Oyunlardaki performans neye bağlı?

2- Ryzen 5 3600X'in kutusundan çıkan fan soğutmak için yeterli mi?

Oyun performansı olarak herkes i5 10400F'i öneriyor zaten bu videoda da fark gözüküyor fakat oyun oynadığım kadar Blender, Unity, Unreal Engine, AutoCAD, Visual Studio gibi programları da kullanırım. Bu programlarda i5 10400F düşük performans verir mi? Ya da Ryzen 5 3600X nasıl performans gösterir?

Aklımdaki bazı sorular:

1- i5 10400F'in GHz'si Ryzen 5 3600X'e göre daha düşük olmasına rağmen nasıl oyunlarda daha yüksek performans gösteriyor? Oyunlardaki performans neye bağlı?

2- Ryzen 5 3600X'in kutusundan çıkan fan soğutmak için yeterli mi?
3. nesil AMD işlemcilerde çekirdekler ve bellekler arasında fazla gecikme var o yüzden oyun performansı düşük. Yoksa AMD hem GHz hem de GHz başına performans olarak İntel modelden çok daha iyi. İşin içinde Render varsa kesinlikle 3600X al derim.

Son düzenleme:
1- Çünkü i5 10400F'in tekli çekirdek performansı daha iyi.
2- OC yapmayacaksanız yeterlidir fakat kötü silikon gelirse (OC için) ve kasanın hava akışı kötüyse yüksek sıcaklıklarda çalışabilir.
Ben de diyorum ne ara ben bu yorumu yazdım buraya diye. :)

1- Çünkü i5 10400F'in tekli çekirdek performansı daha iyi.
2- OC yapmayacaksanız yeterlidir fakat kötü silikon gelirse (OC için) ve kasanın hava akışı kötüyse yüksek sıcaklıklarda çalışabilir.
OC den anlamadığım için zaten yapmayı düşünmüyorum. Kötü silikon nedir peki ?

1. çünkü Intel'in çekirdek dizaynı AMD'nin Zen mimarisine göre çok daha az gecikme sunduğundan daha az frekansla bile daha iyi tekli, ikili ve dörtlü çekirdek puanları elde edebiliyorlar. Ki genelde oyunlarda ikili ve dörtlü çekirdek performansları önemlidir.
2. 3600X'in kutusundan çıkan soğutucu yeterlidir.

3. nesil AMD işlemcilerde çekirdekler ve bellekler arasında fazla gecikme var o yüzden oyun performansı düşük. Yoksa AMD hem GHz hem de GHz başına performans olarak İntel modellerden çok daha iyi. İşin içinde Render varsa kesinlikle 3600X al derim.
Bahsettiğim programlar render a giriyor mu ?

1. çünkü Intel'in çekirdek dizaynı AMD'nin Zen mimarisine göre çok daha az gecikme sunduğundan daha az frekansla bile daha iyi tekli, ikili ve dörtlü çekirdek puanları elde edebiliyorlar. Ki genelde oyunlarda ikili ve dörtlü çekirdek performansları önemlidir.
2. 3600X'in kutusundan çıkan soğutucu yeterlidir.
Zen 3 ile yani 5000 serisi ile bu gecikme sorununu çözdüler ve oyun performansı tavan yaptı. Zen, Zen+ ve Zen 2 mimarilerinde (3300X hariç) bu sorun var.

Yeni konular

Geri
Yukarı