i5 10400F vs R5 3600X

OC'den anlamadığım için zaten yapmayı düşünmüyorum. Kötü silikon nedir peki?

Silikon transitörlerde kullanılan malzemedir. Silikon kalitesi OC performansını etkileyen bir şeydir ve tamamen şansa gelir. Yani sizin işlemciniz belki 5 GHz'ye çıkabilirken benimki 4 GHz'de zor stabil çalışıyor olabilir. Bu da genelde şansa olan silikon kalitesine bağlıdır.

Son düzenleme:
Sorunun cevabını zaten kendin vermişsin. Söylediğin yazılımlar çoklu çekirdek performansından yararlanan programlar. Yani 3600X senin için daha doğru bir seçim, diğer herkes için olduğu gibi.
Çünkü elindeki işlemci yetersiz kaldığında 5000 serisi bir işlemciyi anakart masrafına girmeden değiştirebileceksin.

Çünkü elindeki işlemci yetersiz kaldığında 5000 serisi bir işlemciyi anakart masrafına girmeden değiştirebileceksin.
Ben de böyle düşünmüştüm fakat anakarta çok bütçe ayıramayacağım için büyük ihtimalle B450 anakart alacağım. B450 anakartlarda da dediğiniz şey geçerli değilmiş maalesef.

Ben de diyorum ne ara ben bu yorumu yazdım buraya diye. :)
Şu tür ''akımların suyunu çıkarma'' olayına devam ederseniz daha çok karıştıracaksın, alışsan iyi olur.
Oyunlardaki performans neye bağlı?
Oyuna bağlı. Bazı oyunların çokluya geçeceği efsaneleri dolaşıyor. Bekliyoruz... :)

2- Ryzen 5 3600X'in kutusundan çıkan fan soğutmak için yeterli mi?
Wraith Spire geliyor. OC olmadan yeterli oluyor bana.

Daha çok detay için:

Konun cevabına gelirsek cevap konun saçmalığıdır.
10400F 3600 rakibidir hatta fiyatına bakacaksak 3500X rakibidir. 3600'den tekli çekirdek performansı daha iyi olduğundan daha çok FPS verir.

3600X ile 10400F arasında 500+ bir fark var.
Render vs. gibi işlerin varsa 3600X alabilirsin.

1- i5 10400F'in GHz'si Ryzen 5 3600X'e göre daha düşük...
GHz değerine takılma bu kadar. Araştırırsan daha iyi olur.

Ben de böyle düşünmüştüm fakat anakarta çok bütçe ayıramayacağım için büyük ihtimalle B450 anakart alacağım. B450 anakartlarda da dediğiniz şey geçerli değilmiş maalesef.
B450 anakartlar 5000 serisi işlemcilere destek sunacak.

B450 anakartlar 5000 serisi işlemcilere destek sunacak.
Ben sadece bazı markaların bazı modellerine gelecek diye biliyorum.

Geri
Yukarı