i5 1135G7 450 MX laptop FPS düşüşü ve CPU düşük Watt kullanımı

burovezir

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyun başında 28-30 kadar çıkan kullanım bir süre sonra 13 olarak sınırlandırıyor kendini. Belirgin bir FPS farkı oluyor. Sorun neden olabilir?
Bir de BF1 oyununda dahili ekran kartını %15 civarında kullanması normal mi?
Sistem: 16 GB RAM.
i5 1135G7.
NVIDIA 450 MX.
256 GB SSD.
512 GB HDD.
Lenovo ThinkBook G2 14.

Dosya Ekleri

• Battlefield™ 1 3.01.2022 13_07_01.png
    Battlefield™ 1 3.01.2022 13_07_01.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 65
Arkadaşlar oyun başında 28-30 kadar çıkan kullanım bir süre sonra 13 olarak sınırlandırıyor kendini. Belirgin bir FPS farkı oluyor. Sorun neden olabilir?
Bir de BF1 oyununda dahili ekran kartını %15 civarında kullanması normal mi?
Sistem: 16 GB RAM.
i5 1135G7.
NVIDIA 450 MX.
256 GB SSD.
512 GB HDD.
Lenovo ThinkBook G2 14.
Senin işlemcinin stok çektiği güç 12w imiş zaten gerek duymadığından fazla çekmiyordur. Bendede i5-8250u var 25w güç çekebiliyor ama hiç o kadar çekmedi. İşlemcin büyük ihtimal düşük GHz'de çalışıyordur, throttlestop ile GHz sabitlemeyi dene bende öyle yapıyorum.

Elle müdahale edilmediği sürece base hızında çalılıyor hocam bunlar güç tasarrufu odaklı işlemci throttle yapması zor biraz.
Bende de 11. nesil i3 var çok uğraştırdı bir çözüm bulamadım. Oyunlarda yük altında 3.0 GHz üstüne çıkmıyor. Bu işlemcilere günlük kullanım içindir etiketi boşa konulmuyor yani.

Tek yolu undervolt ama 11. nesillerde kilit açma olayı olmuyor. Bir çok ayarı değiştirilmiyor özellikle kısıtlanmış.

Bende de 11. nesil i3 var çok uğraştırdı bir çözüm bulamadım. Oyunlarda yük altında 3.0 GHz üstüne çıkmıyor. Bu işlemcilere günlük kullanım içindir etiketi boşa konulmuyor yani.

Tek yolu undervolt ama 11. nesillerde kilit açma olayı olmuyor. Bir çok ayarı değiştirilmiyor özellikle kısıtlanmış.
ThrottleStop ile denedin mi ?

ThrottleStop ile denedin mi ?
Muhtemelen her şeyi denemişimdir. Program içerisinde FIVR ve PL ayarları dahil pek çok özellik kullanılamıyor.
Şu anda QuickCPU kullanıyorum ama bir faydası yok yani. En son BIOS modlamaya girişecektim vazgeçtim.

@burovezir Hocam siz de fazla mesai harcamayın, uzun uzun uğraşsanız dahi tatmin edici bir sonuç alamayacaksınız.
Ekran kartı ile olan sorunu dahili GPU üzerinden görüntü aktarıldığı için de yaşıyor olabilirsiniz. Klasik MUX Switch vakası diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Senin işlemcinin stok çektiği güç 12w imiş zaten gerek duymadığından fazla çekmiyordur. Bendede i5-8250u var 25w güç çekebiliyor ama hiç o kadar çekmedi. İşlemcin büyük ihtimal düşük GHz'de çalışıyordur, throttlestop ile GHz sabitlemeyi dene bende öyle yapıyorum.
Sanırsam ısınmadan oluyor. Çünkü oyun başladığında 30 Watt kadar güç çekerken sonradan 13 sabitliyor.
Thermal throttle yapıyor muhtemelen.
Evet hocam onu fark ettim. Isınmadan dolayı kendini kısıyor sanırsam. Ekran kartı 71 dereceyi geçmiyorken işlemcinin bu kadar ısınması çok saçma.
Muhtemelen her şeyi denemişimdir. Program içerisinde FIVR ve PL ayarları dahil pek çok özellik kullanılamıyor.
Şu anda QuickCPU kullanıyorum ama bir faydası yok yani. En son BIOS modlamaya girişecektim vazgeçtim.

@burovezir Hocam siz de fazla mesai harcamayın, uzun uzun uğraşsanız dahi tatmin edici bir sonuç alamayacaksınız.
Ekran kartı ile olan sorunu dahili GPU üzerinden görüntü aktarıldığı için de yaşıyor olabilirsiniz. Klasik MUX Switch vakası diye düşünüyorum.
Hocam Diğer oyunlarda %5 geçmiyorken BF1 de neden bu kadar yüksek peki ?

Sanırsam ısınmadan oluyor. Çünkü oyun başladığında 30 Watt kadar güç çekerken sonradan 13 sabitliyor.
Hocam "Long Duration" ve "Short Duration" muhabbeti var enerji tüketiminde. Yani TDP - up değerini (28 Watt) kısa süreli olarak çekebilir, belirli bir süre sonra mecburen TDP - down olan 12 Watt'a sabitliyor.

Aynı olayı ben de yaşıyorum, i3 1115G4 var.
Hocam Diğer oyunlarda %5 geçmiyorken BF1 de neden bu kadar yüksek peki ?
Yüzde 5 dediğiniz GPU 2 ise o dahili ekran kartı olması lazım, harici olanın belleği yetmediğinde dahili olan devreye giriyor olabilir.

Hocam "Long Duration" ve "Short Duration" muhabbeti var enerji tüketiminde. Yani TDP - up değerini (28 Watt) kısa süreli olarak çekebilir, belirli bir süre sonra mecburen TDP - down olan 12 Watt'a sabitliyor.

Aynı olayı ben de yaşıyorum, i3 1115G4 var.
Evet hocam zaten bilgisayar 14 İNÇ yani ısınması biraz daha zor küçük olduğu için. Haliyle işlemci zorlanıyor. Kısıyor kendini.

Geri
Yukarı