i5 1135G7 oyunda 400 MHz'ye düşüyor

Yer
Hatay/Antakya
11.nesil i5 1135G7 12 GB RAM 500GB M.2 ve MX450 2 GB ekran kartı var bilgisayarımda. Ama oyunlarda birkaç dakika sonra işlemci 400 MHz'ye kadar düşüyor oyun çok kasmaya başlıyor. Driverların hepsi güncel. İşlemci sıcaklıgı 80'i geçmedi hiç. Videoda işlemci frekansının düştüğü görülüyor. Bilgisayar performans modunda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben denedim şuan 90 w alık adaptör takılı ama bir şey fark etmiyor oyunlarda drop yemeye devam ediyorum ben sorunun ısınmadan dolayı olmadığını düşünüyorum çünkü oynadığım oyunlarda sıcaklığın 70-75 derece olmasına rağmen drop girdiğini görüyorum bence yazılımsal bir problem
70 dereceden yukarıya çıkınca oluyor bu drop. Bilgisayarın yazılımı ile alakalı olabilir evet.

@mustafa_ugur_cyln Casper almasaydınız keşke. Casper ısınan bir cihaz olduğu için kendileri bile artık eski ısınma sorunu azaltmak için donanım performansları kısıtlıyor ve güç adaptörü bile belki bilerek yazılımsal yükseltince kullanıcı oradan da engelleriz demişler. Lenovo'da giriş seviye laptoplara yapıyor aynı durumu. Soğutma sistemi kötü yapıyorlar önemsemiyorlar, Lenovo neyse giriş seviye ürün yaptığı için fiyatına göre yapıyor ama Casper hem pahalı hem ürünleri malzeme kalitesine kadar kötü. Genelde bu kısıtlamayı yapmayan ve turbo hızındanda yüksek performans yapan marka Acer kısıtlama yapmaz giriş seviye olsada ürünleri. Mesela Acer giriş seviye vardı 2018'de işlemci ve harici ekran kartlı hiç FPS drop sorunu yoktu ama sonra Lenovo aldım işlemci ve harici ekran kartı daha güçlü adamlar kısıtlamış drop yiyordum. Sonra çözdüm Lenovo hangi cihazlarda yapıyor, hangi marka nasıl kısıtlıyor falan. O yüzden almadan önce araştır nette var mı kısıtlama gör.

@mustafa_ugur_cyln Casper almasaydınız keşke. Casper ısınan bir cihaz olduğu için kendileri bile artık eski ısınma sorunu azaltmak için donanım performansları kısıtlıyor ve güç adaptörü bile belki bilerek yazılımsal yükseltince kullanıcı oradan da engelleriz demişler. Lenovo'da giriş seviye laptoplara yapıyor aynı durumu. Soğutma sistemi kötü yapıyorlar önemsemiyorlar, Lenovo neyse giriş seviye ürün yaptığı için fiyatına göre yapıyor ama Casper hem pahalı hem ürünleri malzeme kalitesine kadar kötü. Genelde bu kısıtlamayı yapmayan ve turbo hızındanda yüksek performans yapan marka Acer kısıtlama yapmaz giriş seviye olsada ürünleri. Mesela Acer giriş seviye vardı 2018'de işlemci ve harici ekran kartlı hiç FPS drop sorunu yoktu ama sonra Lenovo aldım işlemci ve harici ekran kartı daha güçlü adamlar kısıtlamış drop yiyordum. Sonra çözdüm Lenovo hangi cihazlarda yapıyor, hangi marka nasıl kısıtlıyor falan. O yüzden almadan önce araştır nette var mı kısıtlama gör.
Ben indirim olduğu için 3-4 ay önce aldım. 5400₺'ye i5 1135g7 8gb ram 500gb m2 ssd ve 2gb MX450 ekran kartı bulunuyordu hemen aldım. Şuan memnunum bir oyun bilgisayarı olmadığı biliyordum zaten arada CSGO falan giriyorum o kadar. Almadan önce araştırma diye bir durumum yoktu çünkü ürün daha yeni çıkmıştı. Sıkıntı yok ben batarya süresi için aldım bir günü rahat çıkarıyor. Evet diğer markalar daha iyi biliyorum ama maddi olarak bunu alabildim.
Casper'a bu konu için çok başvurdum. Kendileri bir EC yazılım güncellemesi yayınlayacaklarını söyledi ama bu yazılım cihazın çok daha fazla ısınmasına neden olacakmış. Fakat drop vs. sorunları çözülecek diye ümit ediyorum tek çare beklemek.
Hocam Turbo Boost'u kapatınca acaba bir fark oluşuyor mu sadece merak ediyorum?
Yapabilecek her şey denendi hayır bir fark olmuyor. İşlemci 70 dereceyi geçince kendini kasmaya başlıyor. Ekran kartında bu durum yok.

@mustafa_ugur_cyln Ben yeni çıkmış ürünü direkt almıyorum en az 1 sene geçmiş ürün olacak yani çıkalı 10 ay olmuş olur ve bu sürede alacağım zaman videolar, incelemeler çok oluyor YouTube kanallarında ve NotebookCheck sitelerinde. Hem fiyat uygun oluyor hem de hata güncellemeleri almış oluyor bilgisayar tam oturmuş oluyor. Ekran kartınız güzel 1030 ve 1050 arasında performans vermesi gerek. Giriş seviye ekran kartınız var, Online grafik istemeyen oyunlar için yeterli.

Ben indirim olduğu için 3-4 ay önce aldım. 5400₺'ye i5 1135G7 8 GB RAM 500GB M.2 SSD ve 2 GB MX450 ekran kartı bulunuyordu hemen aldım. Şu an memnunum bir oyun bilgisayarı olmadığı biliyordum zaten arada CS:GO falan giriyorum o kadar. Almadan önce araştırma diye bir durumum yoktu çünkü ürün daha yeni çıkmıştı. Sıkıntı yok ben batarya süresi için aldım bir günü rahat çıkarıyor. Evet diğer markalar daha iyi biliyorum ama maddi olarak bunu alabildim.
Casper'a bu konu için çok başvurdum. Kendileri bir EC yazılım güncellemesi yayınlayacaklarını söyledi ama bu yazılım cihazın çok daha fazla ısınmasına neden olacakmış. Fakat drop vs. sorunları çözülecek diye ümit ediyorum tek çare beklemek.

Yapabilecek her şey denendi hayır bir fark olmuyor. İşlemci 70 dereceyi geçince kendini kasmaya başlıyor. Ekran kartında bu durum yok.

Bu güncelleme geldiğinde ben nasıl ulaşacağım güncellemeye?

Yeni konular

Geri
Yukarı