i5 1135G7 sistemde VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatası

brkbskc

Decapat
Daha fazla  
Mavi ekran harbi öyle sıktı ki anlatamam. Mini dosyası ektedir.

091722-7359-01.dmp

Chrome tarayıcıda 3 4 saat 4k video tam ekran izledim tık yok. Ama chrome tarayıcıda sayfaları hızlı yukarı aşağı 15 20 kere hareket ettirince kitleniyor notebook. Sadece chrome da değil operada da veriyor bu tepkiyi. Ama saatlerce oyunda yada ağır grafikli videolarda sıfır tepki tek takılma yok. Ki ekran kartını nerdeyse sona dayıyor bunları yaparken. Donanım hızlandırmayı kapadığım zaman işlemci sıcaklığı çok yükseliyor. Bir kez pc açılırken masa üstünde yaptı o sebeple tarayıcılara tek başına suç atamıyorum. Yeniden açtım donanım hızlandırmayı.

Önemli bir örnek olabilir belki onu da yeni keşfettim. Görsele yüklenmek için İntel power gadget var işlemci sıcaklığı kullanımı ekran kartı kullanımını gösteriyor devamlı. Onu açıp masa üstünde boş ekran üzerinde hızlıca gezdirirken ara ara takılmalar yapıyor fareden kurtuluyor gadget. Sanki bi an kararsız kalıyor gibi pc saliselik yapıyor bunu ama fark ediyorsun.

İşlemci i5 1135g7 Ekran kartı iris xe. Yani işlemcide ekran kartım ayrı bir ekran kartım yok.

Her türlü donanım testi yaptım ssd işlemci ram grafik sıfır sorun. mem86dan tutun kendi biosu içindeki ayrıntılı tüm donanım testleri defalarca yaptım. DDU ile ekran kartını güvenli modda kaldırıp yükledim defalarca.

Sfc /scannow defalarca yaptım. Her türlü hata düzeltme kodlarını yaptım. Javadan tutun bir çok eklentiye kadar hepsi eksiksiz yüklü. PC yeni formatlı.

Tüm driverlar ve bios en son sürümler. Hata verebilecek hiç bir programı yüklemedim. Dellin kendi programlarını bile yüklemedim.

Servise versem teste sokup yok birşey diyecekler çok belli. Çıkamıyorum işin içinden nisandan beri çözemiyorum bu sorunu.

Mavi ekran harbi öyle sıktı ki anlatamam. Mini dosyası ektedir.

091722-7359-01.dmp

Chrome tarayıcıda 3 4 saat 4k video tam ekran izledim tık yok. Ama chrome tarayıcıda sayfaları hızlı yukarı aşağı 15 20 kere hareket ettirince kitleniyor notebook. Sadece chrome da değil operada da veriyor bu tepkiyi. Ama saatlerce oyunda yada ağır grafikli videolarda sıfır tepki tek takılma yok. Ki ekran kartını nerdeyse sona dayıyor bunları yaparken. Donanım hızlandırmayı kapadığım zaman işlemci sıcaklığı çok yükseliyor. Bir kez pc açılırken masa üstünde yaptı o sebeple tarayıcılara tek başına suç atamıyorum. Yeniden açtım donanım hızlandırmayı.

İşlemci i5 1135g7 Ekran kartı iris xe. Yani işlemcide ekran kartım ayrı bir ekran kartım yok.

Her türlü donanım testi yaptım ssd işlemci ram grafik sıfır sorun. mem86dan tutun kendi biosu içindeki ayrıntılı tüm donanım testleri defalarca yaptım.

Sfc /scannow defalarca yaptım. Her türlü hata düzeltme kodlarını yaptım. Javadan tutun bir çok eklentiye kadar hepsi eksiksiz yüklü. PC yeni formatlı.

Tüm driverlar ve bios en son sürümler. Hata verebilecek hiç bir programı yüklemedim. Dellin kendi programlarını bile yüklemedim.

Servise versem teste sokup yok birşey diyecekler çok belli. Çıkamıyorum işin içinden nisandan beri çözemiyorum bu sorunu.
Artık nisandan beridir çok yoruldum. Çözümde bulamıyorum. Ayrı bir ekran kartı olsa neyse diyeceğim ama işlemcinin içine gömülü iris xe. Sıcaklık falanda yüksek değil bu hataları verdiği sırada. Ki yeni termal macun yaptım. Windowstan mı anlamadım ki tüm güncellemelerde yüklü ama.

Son düzenleme:
DirectX hatası almışsınız. Biraz detaylı.

Bu rehber ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın.

Daha sonra buradan Intel'in progamını yükleyin ve en güncel ekran kartı sürücüsünü kurun.

Buradan da DirectX'in en son sürümünü kurun.

Memtest86 ile RAM testi yapın.

Bunu da uygulayın.

DISM Aracıyla Windows 10 Onarma Rehberi

Hala düzelme yoksa servise vermeniz gerekebilir.

Artı -1 Eksi

Daha sonra buradan Intel'in progamını yükleyin ve en güncel ekran kartı sürücüsünü kurun.

Bunu da uygulayın.

intelin sitesinden intelin kendi donanım test programını indirdim. Tüm işlemcileri ve grafik kartını sonuna kadar zorladı yaklaşık 10 dk test yaptı hepsinden geçti donanım olarak. Ekran kartınıda işlemciyide sonuna kadar kullandı tık yok. Servise versemde aynı şeyleri yapıp sorun yok diyecekler.

Tüm yukarıda dediklerinizi yaptım. direct x dahil hepsi son sürümde yüklü. Tüm hata kodlarını yaptım tertemiz hata yok. SSD ye baktım şimdi hd tune ile sorunsuz. Memory86 programı ile ramlere baktım sorunsuz. Donanım testlerinde tek sorun çıkmıyor. İşin garibi donanım testleri pc yi bu kadar zorlarken sonuna kadar kullanırken tek bir takılma bile yok. Normalde donanımsal birşey olsa şu kadar zorlamaya bir hata verirdi tek bir mavi ekran yok.

Yurt dışı forumlarda araştırdım bu iris xe ile ilgili bir dolu benzer şikayetler var. Donanımsal hiç bir sorun görünmüyor onlarda da. Garip bir durum ve tek çözümleri iris xe donanımını sağ tıklayıp kaldırmak olmuş.

Çözebilene aşk olsun. Donanımsal gibi değil sanki. Dediğim gibi intelin kendi programıyla yaptım işlemcide ekran kartıda her stres testinden sorunsuz geçiyor.

Bunu da uygulayın.

intel ile yazıştım ordanda sonuç yok. Donanım testlerinde sorun yok. DDU ile yeniden yükledim bir süre idare ediyor bir kaç gün sonra yeniden yapıyor. Garip birşey. Yapacak birşey yok sanırım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    179,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Geri
Yukarı