Çözüldü i5-11400F 100 celsius derecede çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yadigar PC

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İntel i5-11400f, Soğutucu: ID-COOLING SE-214-XT, Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6700 10 GB, RAM:16 GB DDR4 3200 MHZ T-FORCE VULCAN Z RED 8GBx2, Anakart:ASUS PRIME H510M-E DDR4 mATX 1200p, SSD: 512 GB APACER M.2 PCIe SSD, Kasa: CORASIR SPEC-05, PSU: CORSHAIR CV650 80+ BRONZE
RAM
16 GB 3200 MHZ
Ekran kartı
ASUS DUAL RTX 3050 8 GB
Anakart
ASUS H510M-E
İşlemci
i5-11400F
Ekran kartını çıkarmak için bilgisayari açmak zorunda kaldım. Şans odur ki küçük bir vida işlemci fanının altına kaçtı ve maalesef ki benim o vidayı çıkarabilmek için işlemci fanını sökmek zorunda kaldim. Vidayı çıkardıktan sonra fani tekrar yerine taktım (saglam olduguna eminim kontrol ettim). 3 gün sonra bilgisayarı çalıştırdığımda bilgisayar hiç olmadigi gibi kasıyordu. Kendini kapattı ve CPU overtemputure hatası aldim. Değiştirmek icin yeni bir termal macun aldim ama işlemcinin 100 dereceleri görmesi termal macun ile alakasi yokmus gibi geliyor. BIOS'tan yapmam gereken voltaj ayarı vs. varsa paylaşırsanız cok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Geç yazdığım için üzgünüm, konu aklımdan uçmuş. Kasayı tekrardan açıp gerekli testleri yaptığımda stok fanın yerine tam oturmadiğıni fark ettim. Termal macunu değiştirip stok fanla da biraz cebellestikten sonra sorunum çözüldü. Benzer sıkıntıları yasayan arkadaşlar varsa soğutucu bloğunun dogru oturup oturmadigini kontrol etsinler.
-Soğutucunun yerine oturup oturmadığı
-Kule Tipi soğutucuysa ters takılıp takılmadığı
-Intel Turbo Boost ayarıyla oynanıp oynanmadığı

Şu anda aklıma gelenler bunlar. 100C görmeden önce yapılan değişiklik sadece soğutucunun değişmesi mi?

-Soğutucunun yerine oturup oturmadığı
-Kule Tipi soğutucuysa ters takılıp takılmadığı
-Intel Turbo Boost ayarıyla oynanıp oynanmadığı

Şu anda aklıma gelenler bunlar. 100C görmeden önce yapılan değişiklik sadece soğutucunun değişmesi mi?
Evet, karınca büyüklüğünde bir vida stok fanın altına kaçınca fanı söküp tekrar taktım. Baska da bir sey yapmadım. Bu işlemler öncesi sistem normal çalışıyordu.

Geç yazdığım için üzgünüm, konu aklımdan uçmuş. Kasayı tekrardan açıp gerekli testleri yaptığımda stok fanın yerine tam oturmadiğıni fark ettim. Termal macunu değiştirip stok fanla da biraz cebellestikten sonra sorunum çözüldü. Benzer sıkıntıları yasayan arkadaşlar varsa soğutucu bloğunun dogru oturup oturmadigini kontrol etsinler.

Çözüm

Geri
Yukarı