i5-11400F için sessiz soğutucu önerisi

Konu açmak istemiyorum konu sahibinin izniyle buraya yazacağım sakıncası yoksa.
Aynı işlemciye ve B560M Pro4 anakarta sahibim kasa ise Carbide Spec Delta
Ucuz yollu soğutucu önerebilir misiniz? Snowman M200 almayı düşünüyorum.
İşlemcim oyunlarda GTAV, RDR2, BeamNG vs 1440p, Ultra ayarlarda 80-85'lere kadar çıkıyor ama güç kısmıyor lakin stres testlerinde ise 90 üzeri 91, 92'lere çıkıyor ve güç kısıyor. Yani stok fanla da olsa bir şekilde kullanıyorum ama ısınıyor da...
İşlemcim zaten 2500TL bir de 1000TL'ye soğutucu alacağıma böyle kullanır iki üç seneye kullanıp yakar yenisini alırım daha iyi diye düşünüyorum. Bu yüzden Snowman M200'de karar kıldım.
Sizce Snowman M200 bir nebze iyileştirir mi?

İşlemcim oyunlarda GTAV, RDR2, BeamNG vs 1440p, Ultra ayarlarda 80-85'lere kadar çıkıyor ama güç kısmıyor lakin stres testlerinde ise 90 üzeri 91, 92'lere çıkıyor ve güç kısıyor. Yani stok fanla da olsa bir şekilde kullanıyorum ama ısınıyor da...
İşlemcim zaten 2500TL bir de 1000TL'ye soğutucu alacağıma böyle kullanır iki üç seneye kullanıp yakar yenisini alırım daha iyi diye düşünüyorum. Bu yüzden Snowman M200'de karar kıldım.
Farkı olmaz stok soğutucudan. Paranı çöpe atmış olursun gibi bir şey.

Bütçeni 500 yapabilirsen bunu al en azından.

Hocam bu işlemci turbo mod kapalıyken ısınmıyor. Ya kaliteli bir soğutucu alacaksınız ya da turbo modu kapatıp performanstan ödün vereceksiniz.

Hocam bu işlemci Turbo mod kapalıyken ısınmıyor. Ya kaliteli bir soğutucu alacaksınız ya da Turbo modu kapatıp performanstan ödün vereceksiniz.

Turbo açık zaten oyunlar 4.2 GHz sabit oynayabiliyorum ama dediğim gibi ortalama 75 derecelerde arada 80'lere çıktığı oluyor oyunları ilk açtığımda anlık 85'lere kadar çıkıp 75 ve 80 civarında gidip geliyor. Stres testlerinde renderlarda singlecore da sıkıntı yok ama multicore 90a vurup güç kısıyor.
Bu şekilde işte oyunlarda vs sorun yok sadece bu stres testlerinde güç kısıyor. Snowman 70'in altına 77-78-79 vs sabitlese bile yeterli benim için.

Uzun zamandır kule tipi soğutucu arıyorum. Başlıktaki işlemcim için açılan bütün konuları da okudum fakat hala bir karar veremedim.

Benim ses takıntım var yani tamamen sessiz bir şey arıyorum ya da en azından rahatsız etmeyecek düzeyde sesli olması gerekiyor.

ID-Cooling SE 214
ID-Cooling SE 224-XT (Red versiyonu)

Üstteki iki soğutucu, özellikle de 224-XT modelini çok öneriyorlar fakat sesli çalıştığını söylüyorlar. Performans olarak iyi olsa da ses konusunda beni üzeceği için bu ikisini şimdilik eliyorum.

Arctic Freezer 34 eSports DUO

Bu model aslında benim aradığım kriterleri karşılıyor. Aşırı sessiz bir soğutucuymuş fakat bunun için de parasını hak etmiyor gibi şeyler söylüyorlar.

Bunların dışında;

Reeven E12
Reeven Hans

gibi seçenekler de bulunuyor.

Benim gönlüm 224-XT'den yana. Bu soğutucunun ses problemini çözmek için kendi fanını söküp yerine 200 küsür lira değerinde Arctic'in fanını takanlar da varmış. Böyle bir ikili de yapabilirim. Sizin önerileriniz neler olur?
Hocam alakasız ama sorun ne oldu sizin?

Uzun zamandır problem yoktu. Geçen gün LoL'de tekrardan oldu. Minidump dosyasını inceledim sanırım yaptığım ekran kartı güncellemesi ile alakalı. Garantisi bitmeden göndermek lazım aslında, varsa bir problem bakılsın.
Ben yolladım, Anakart,İşlemci,RAM,SSD değişimi oldu sorunum köklü çözüldü yollamanızı öneririm.

Sabaha karşı yine sıkılıp kasayı açtım kurcaladım kurcaladım ve en sonunda sanırım 11400F stock fanıyla ilgili problemimi çözdüm.
Kasanın ön fanlarından üstte olanı arkadaki ışıksız egzoz fanıyla değiştirdim ve egzoz fanını da işlemcinin üstüne konumlandırdım. Sonra stock fanı elime alıp fan ve ayaklarını heatsinkten söktüm kendim tekrar sağlam bir şekilde monte ettim. Tırnakların dişlerini ise fön tutup yumuşatarak düzelttim. Sonra ekmeğe tereyağı sürer gibi işlemci üzerine ucuz vipben marka macun sürdüm. Dikkatli bir şekilde sıkı sıkı oturttum ama bayağı zorlandım ama anakartın arka tarafında bütün dişlerin eşitlendiğinden emin olana kadar sıktım ve sanırım bu defa gerçekten de düzeldi.
Yukarıda saydığım oyunların hepsini 1440p ultrada saatlerce oynadım ve 77'den yukarıya çıkmadı. MSI monitörden kontrol ettiğimde ise 77 76 sadece arada pik olarak kalmış ve ortalama 68-71 arası gidip gelmiş sıcaklıklar.
Bu dört aydır üçüncü denememdi.
Böyle devam ederse ne ala yok etmezse ikinci el bir sıvı soğutma buldum 500TL istiyor; lepa aquachanger 240mm.
Sizce uyum sağlar mı kasama ve işlemcime ve kaliteli midir? İkinci el sıvı soğutma alınır mı, nelere dikkat etmeliyim?

Ben yolladım, Anakart,İşlemci,RAM,SSD değişimi oldu sorunum köklü çözüldü yollamanızı öneririm.
Önümüzdeki hafta iletişime geçeyim kendileriyle bakalım.
Sabaha karşı yine sıkılıp kasayı açtım kurcaladım kurcaladım ve en sonunda sanırım 11400F stock fanıyla ilgili problemimi çözdüm.
Kasanın ön fanlarından üstte olanı arkadaki ışıksız egzoz fanıyla değiştirdim ve egzoz fanını da işlemcinin üstüne konumlandırdım. Sonra stock fanı elime alıp fan ve ayaklarını heatsinkten söktüm kendim tekrar sağlam bir şekilde monte ettim. Tırnakların dişlerini ise fön tutup yumuşatarak düzelttim. Sonra ekmeğe tereyağı sürer gibi işlemci üzerine ucuz vipben marka macun sürdüm. Dikkatli bir şekilde sıkı sıkı oturttum ama bayağı zorlandım ama anakartın arka tarafında bütün dişlerin eşitlendiğinden emin olana kadar sıktım ve sanırım bu defa gerçekten de düzeldi.
Yukarıda saydığım oyunların hepsini 1440p ultrada saatlerce oynadım ve 77'den yukarıya çıkmadı. MSI monitörden kontrol ettiğimde ise 77 76 sadece arada pik olarak kalmış ve ortalama 68-71 arası gidip gelmiş sıcaklıklar.
Bu dört aydır üçüncü denememdi.
Böyle devam ederse ne ala yok etmezse ikinci el bir sıvı soğutma buldum 500TL istiyor; lepa aquachanger 240mm.
Sizce uyum sağlar mı kasama ve işlemcime ve kaliteli midir? İkinci el sıvı soğutma alınır mı, nelere dikkat etmeliyim?
Bunun için yeni konu açın.

@Amanita Hocam soğutucu geldi ve kasaya montajını tamamladım, AIDA64 ile testlerimi yaptım sonucunu aşağıda paylaşıyorum;

Öncelikle bu yazıyı yazarken kasa tam ayağımın dibinde, kapağı açık. Ayağım üşüyor şu an :)

1667471960529.png

Bu turbo mod açıkken boştaki sıcaklığı.

1667472119778.png

Bu da turbo mod açıkken stres testi sonuçları.

Resimde kırmızı soru işareti ile belirttiğim yer neden 4.2 değil hocam normal mi bu? Stok fan ile baya düşüyordu orası. Isındığından dolayıdır diye düşünüyordum ama yine düşüyor. Stres testini kapatınca 4.2 - 4.4 arası oluyor.

Son düzenleme:
Önümüzdeki hafta iletişime geçeyim kendileriyle bakalım.

Bunun için yeni konu açın.

@Amanita Hocam soğutucu geldi ve kasaya montajını tamamladım, AIDA64 ile testlerimi yaptım sonucunu aşağıda paylaşıyorum;

Öncelikle bu yazıyı yazarken kasa tam ayağımın dibinde, kapağı açık. Ayağım üşüyor şu an :)

Eki Görüntüle 1561166
Bu Turbo mod açıkken boştaki sıcaklığı.

Eki Görüntüle 1561167
Bu da Turbo mod açıkken stres testi sonuçları.

Resimde kırmızı soru işareti ile belirttiğim yer neden 4.2 değil hocam normal mi bu? Stok fan ile bayağı düşüyordu orası. Isındığından dolayıdır diye düşünüyordum ama yine düşüyor. Stres testini kapatınca 4.2 - 4.4 arası oluyor.

Hayırlı olsun sıcaklıklar çok iyi.

Orası çoklu çekirdek testi yaparken 4. 4 GHz olamaz. 4.4 GHz olan işlemcinin maximum tekli çekirdek performansı. Tüm çekirdekleri 4 GHz'ye yakın boostlaması fazlasıyla yeterli ve iyi. Oyunlarda ve masaüstünde takılırken tek çekirdeği 4.4 GHz'ye kadar bosstluyordur zaten. Yani bir sorun yok.

Cinebench R23 indirip çoklu çekirdek testi yap, bir de CPU-Z bench kısmındaki çoklu çekirdek testini yap ve kaç puan alıyorsun buraya ekran görüntüsü at. Diğer 11400F işlemcilerin puanıyla karşılaştırınca bir sorun var mı yok mu belli olur.

Hangi soğutucuyu aldın bu arada?

Yeni konular

Geri
Yukarı