i5 11400F işlemci 4K'yı destekler mi?

Bir plan var güzel ama daha da düşünmen lazım. 4K monitör zaten çok sınırlı piyasa daki 2. el almayı planlıyorsun. 4K oyuncu monitörü neredeyse yok gibi, düz monitörler de 60Hzlik iş aletleri genelde.

2K monitör alırsan 3080 Ti yeterli gelecektir. Yani tek işlemciyle halledebilirsin.
Ben oyun için almayı düşünmüyorum eğer oyun için almayı düşünseydim evet haklisın bu konuda, 3D tasarım yapıyorum ve yine tasarım amaçlı kullanacağım için düz monitör 4K o yüzden almayı düşünüyorum ve bu şekilde darboğazı yok etmeyi planlıyorum. Oyun için zaten monitör bulmak çok zor hele MHz değeri yüksek bir monitör bulmak neredeyse imkansıza yakın ucuza. Vallahi bana en mantıklı yöntem Bu geldi bunu da darboğaz hesaplama siteleri var oradan çözüm seçeneklerine bakarak mantıklı bulup bu yönde karar verdim. Yoksa diğer türlü işlemciyi değiştirdiğin zaman anakartı da değiştireceğim ki bu ikisi oldukça pahalı hadi anakartı bir şekilde bulurum da ucuza, işlemcinin yüksek versiyonu ikinci eli bile çok pahalı. Onu geçtim bu sefer ekran kartını düşüreyim desem şu anki kullandığım kart 12 GB ram'e sahip alacak olacağım kart ise 24 GB ram'e sahip bu RAM kısmı benim için çok değerli. Çünkü kaplamalarda modellerde falan filan derken dev sahnelerde çok işime yarayacak o yüzden 3090'a geçmeyi düşünüyorum. Ve bana en ucuz yoldan bulabileceğim çözüm bu gibi geldi. Yani monitörün çözünürlüğünü yükseltmek (60-75) MHz) düz monitör bile yeterli 4k lik hem bu şekilde dar boğazdan kurtulurum ekran kartının o fazla olan gücünü monitör çekmiş olur, ve şu anki kullanmış olduğum işlemci ile de performansı dengelenir, ve bu şekilde de dar boğaz %0 olur.

Geri
Yukarı