Çözüldü i5 11400F işlemci fanı hızlanıp yavaşlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Barisdkmn

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400f
Rx 6600
Meslek
Öğrenci
i5 11400F.
PowerColor Fighter RX6600.
BIOSTAR H510MH/E
Crucial Ballistix 2x8 3000MHz.
650W 80+ Bronze PSU.
Netac 512 GB M.2 SSD.
GTA 5 en yüksek ayarlarda oynarken ekran kartı 40 derecelerde gezerken işlemci 80i görüyor ve fan garip bir şekilde hızlanıp yavaşlıyor. Bilgisayar dün elime ulaştı acaba normal bir durum mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Belirli dereceye geldiği zaman hızlanıp yavaşlıyor fakat aradaki durma ve başlama derecesi az olduğu için böyle oluyor BIOS'tan fan ayarlarına bakmanız gerek.
Var herhalde hazır sistem olarak aldım GameGaraj'dan. Stok fanın üstünde vardı yanlışım yoksa.
Normal bir durum değil sanki işlemci fanına makro atanmış gibi.
BIOS'dan fan ayarlarını sıfırladınız mı ya da BIOS pilini çıkarıp bir 5 dakika kadar beklediniz mi?
Eğer yapmadıysanız dener misiniz.

Belirli dereceye geldiği zaman hızlanıp yavaşlıyor fakat aradaki durma ve başlama derecesi az olduğu için böyle oluyor BIOS'tan fan ayarlarına bakmanız gerek.
Ayarladım hocam. Teşekkürler.

Sorun bende de mevcut. Hangi ayarları yaptığınızı öğrenebilir miyim?

Benim sistemim de GameGaraj'dan (Hazır sistem)

Anakartınız BIOSTAR marka mı?

BIOS'ta CPU fan kısmını bulup görseldeki gibi bir grafikle karşılaşacaksınız. Orada hazır hızlar var, agresif sessiz vb. Dilerseniz sessiz olanı seçin direkt ya da sıcaklığa özel fan hızı ayarlayın.

Grafikteki eğimleri ne kadar düşük tutarsanız sıcaklıklar arası geçişte fan hızı değişimi o kadar az olacaktır. Şahsen ben bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum çğnkü işlemcinin bir anda 50 derece ısınmasının mümkünatı yok. Bu yüzden yüksek sıcaklıkta bile düşük fan hızını tercih ettim en sonda. Yani şu an ayarlarımı hatırlamıyorum, siz deneme yanılma yolu ile manuelde sessiz moda benzer bir grafik yaparsınız. Örneğin 80 dereceden 100 dereceye kadar olan kısımda fan hızı sabit %80 olsun, 60-80 arası 60 olsun ondan öncekilerde de daha düşük olsun. Ses rahatsız etmeye devam ediyorsa daha da düşürebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-02-20-23-45-04-045_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2023-02-20-23-45-04-045_com.google.android.youtube.jpg
    99,9 KB · Görüntüleme: 178
Son düzenleme:
Anakartınız BIOSTAR marka mı?

BIOS'ta CPU fan kısmını bulup görseldeki gibi bir grafikle karşılaşacaksınız. Orada hazır hızlar var, agresif sessiz vb. Dilerseniz sessiz olanı seçin direkt ya da sıcaklığa özel fan hızı ayarlayın.

Grafikteki eğimleri ne kadar düşük tutarsanız sıcaklıklar arası geçişte fan hızı değişimi o kadar az olacaktır. Şahsen ben bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum çğnkü işlemcinin bir anda 50 derece ısınmasının mümkünatı yok. Bu yüzden yüksek sıcaklıkta bile düşük fan hızını tercih ettim en sonda. Yani şu an ayarlarımı hatırlamıyorum, siz deneme yanılma yolu ile manuelde sessiz moda benzer bir grafik yaparsınız. Örneğin 80 dereceden 100 dereceye kadar olan kısımda fan hızı sabit %80 olsun, 60-80 arası 60 olsun ondan öncekilerde de daha düşük olsun. Ses rahatsız etmeye devam ediyorsa daha da düşürebilirsiniz.

Anakartım BIOSTAR marka değil, ama deneyeceğim hocam. Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı