Çözüldü i5 11400F işlemci oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emma Stone

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
İşlemcim i5 11400F. Örnek verirsek Fortnite oyununa girdim. Bir yakınım ile aynı ayarları yaptım. Onda da 5600X var. Benzer işlemciler bildiğiniz üzere. Fakat ben 80-150FPS arası alırken o 200-250FPS alıyor. Nedeni nedir? İşlemcim stok soğutucu da çalışmakta. RAM frekansı 2900MHz. Not: Grafik düşük ayarda.
@Recep Baltaş

Çözüm
@Sir Benjamin Test bitti. Sorun çözüldü. Sadece şu grafikleri destansı yapıp diğer her şeyi kapatınca ekran kartı tam frekans verdi. Minimum 1600MHz değerine düştü. Ortalama 2400-2600. En düşük ayarlar sadece görüş uzaklığı destansı şekilde, birde her şey destansı şeklinde teste soktum. Aşağıya fotoğraf bırakıyorum. Elle grafik düşük olsa bile ekran kartının frekansının +2000MHz değerinde çalışmasını nasıl sağlayabilirim? En düşük grafikli oyun görselini benden kaynaklı yükleyemedim ama ekran kartı 1000MHz civarında geziyor, bu bilgiyi versem yeterli sanırım.
AIDA64 testine girdim. Neye basmam gerekli?

Üstte araçlar kısmında "kararlılığı test et" gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçip CPU + FPU + cache kutularını tikleyip 20 dakika testte tut.

Tamamdır. Şunu biraz daha açar mısın? Tam anlamadım.

Anakartlarda birden fazla TMPIN bulunabilir. Soket, MOSFET ve chipset sıcaklıkları gibi farklı sıcaklıkları ölçer her bir sensör.

İşlemci yüke girince hem MOSFET'ler hem de CPU paket sıcaklığı artacak. Onu iyi ayırt etmemiz lazım hangisi hangisi diye. CPU paket sıcaklığı asıl çekirdeğin kendisi olduğu için ayırt edebiliriz diye tahmin ediyorum OCCT'deki değeri biraz kullanarak.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı