i5 11400F işlemcinin 100 derece olması normal mi?

Uzay sistem yapıp sıcaklık değerlerini yeniden ölçün. Yine yüksek çıkarsa ya fan tam oturmadı ya da kullandığınız termal macunun performansı berbat.

Stok fan yetersizdir.
Stok fan tamam güçsüz ama bu kadar da değil.

Kasa o kadar eski ve her tarafı kapalıysa bence ilk kasayı değiştirmen lazım.
Zaman geçtikçe fizik kuralları ya da kasanın mühendisliği falan değişmiyor, sirkülasyon iyiyse istersen 15 sene kullan.

Uzay sistem yapıp sıcaklık değerlerini yeniden ölçün. Yine yüksek çıkarsa ya fan tam oturmadı ya da kullandığınız termal macunun performansı berbat.
Uzay sistem nedir? Çok bilgi sahibi değilim bu konularda. 1.5 ay önce işlemci sıfır alınmış gelen stok fanın kendi termal macunu olmuyor mu? Termal macun varsa stok fanın macunudur işte.

Stok fan tamam güçsüz ama bu kadar da değil.

Zaman geçtikçe fizik kuralları ya da kasanın mühendisliği falan değişmiyor, sirkülasyon iyiyse istersen 15 sene kullan.
Anlattıklarına göre sirkülasyon kötü o yüzden yazdım zaten.

Uzay sistem nedir? Çok bilgi sahibi değilim bu konularda.
Sistemin kasa içerisine yerleştirmeden kullanılması oluyor.
1.5 ay önce işlemci sıfır alınmış gelen stok fanın kendi termal macunu olmuyor mu? Termal macun varsa stok fanın macunudur işte.
Belki kendin macun sürmüşsündür diye dedim. Stok fanla gelen macun üst düzey bir şey değil ama kalitesiz de diyemeyiz.

Anlattıklarına göre sirkülasyon kötü o yüzden yazdım zaten.
"Kasa o kadar eski ve..." kısmı mantıksız.

Son düzenleme:
Sistemin kasa içerisine yerleştirmeden kullanılması oluyor.
Yani tüm parçaları kasadan söküp kasa dışında mı çalıştırayım sistemi? Pek tecrübeli değilim kasa toplama sökme montaj konularında yapmamı önerir misiniz? Bir de SE-214-XT fan almayı düşünüyordum onu ve bir termal macun alsam sıcaklık problemi çözülür mü kaç derecelerde çalışır o şekilde?

Yani tüm parçaları kasadan söküp kasa dışında mı çalıştırayım sistemi? Pek tecrübeli değilim kasa toplama sökme montaj konularında yapmamı önerir misiniz? Bir de SE-214-XT fan almayı düşünüyordum onu ve bir termal macun alsam sıcaklık problemi çözülür mü kaç derecelerde çalışır o şekilde?
Yorumları gayet iyi o soğutucunun alınır ama stok fan ile de o derecelerde çalışması da normal değil.

Yani tüm parçaları kasadan söküp kasa dışında mı çalıştırayım sistemi
Tüm parçaları sökmene gerek yok. Anakartın vidalarını söküp olduğu gibi kasadan çıkartmanız yeterli.

Hatta sökmenize bile gerek yok. Kasayı yan yatırıp kapağı açık bir şekilde çalıştırmanız da uzay sistem ile aynı kapıya çıkar. Tercihen kasa fanlarının kablosunu sökebilirsiniz.

Bir de SE-214-XT fan almayı düşünüyordum onu ve bir termal macun alsam sıcaklık problemi çözülür mü kaç derecelerde çalışır o şekilde?
Bir miktar çözülebilir ama zaten bu şekilde olmaması gerekiyor. Stok soğutucuyla en fazla 75-80 falan görmesi gerek ancak 100'e dayanıyor sizin işlemciniz. Yeni soğutucuyla 50 almanız gerekirken 75 civarı alacaksınız yine, ben olsam pek çözüm demem buna. Terslik başka bir şeyden kaynaklı.

Tüm parçaları sökmene gerek yok. Anakartın vidalarını söküp olduğu gibi kasadan çıkartmanız yeterli.

Hatta sökmenize bile gerek yok. Kasayı yan yatırıp kapağı açık bir şekilde çalıştırmanız da uzay sistem ile aynı kapıya çıkar. Tercihen kasa fanlarının kablosunu sökebilirsiniz.

Bir miktar çözülebilir ama zaten bu şekilde olmaması gerekiyor. Stok soğutucuyla en fazla 75-80 falan görmesi gerek ancak 100'e dayanıyor sizin işlemciniz. Yeni soğutucuyla 50 almanız gerekirken 75 civarı alacaksınız yine, ben olsam pek çözüm demem buna. Terslik başka bir şeyden kaynaklı.
Tamamdır yarın kasayı yan yatırıp kapağını açıp deneyeceğim. Sıcaklık değerleri çok farketmezse ki bence farketmeyecek çünkü kasanın hem yan tarafındaki hem de ön tarafındaki camları söktüğüm halde bile 93-94 derece oluyordu işlemci. Ciddi bir sıcaklık düşüşü olmazsa ne yapmalıyım işlemci fanını söküp tekrardan mı takayım daha iyi oturması için?

Stok fanın o işlemciyi idare etmesi lazım. Sorun stok fan olduğu için değil muhtemelen
Sorunun kaynağını nasıl bulabilirim fanı söküp tekrar mı takmak gerekiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı