I5 11400F RTX 3060 sistemde anlık donma

SandraHoligan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim aşırı donmaya ve kasmaya başladı. Chrome'da yeni sekme açarken Discord'da gezinirken bile kasıyor veya anlık donuyor, mesela Chrome'da yeni sekme açtım ve yazmaya başladım 2 3 saniye gecikmeli geliyor yazılar, ekran kartı güncel, Intel'in yazılımı ile chipset güncellemesini falanda kontrol ettim herhangi bir güncelleme yok, BIOS'da güncel. Defender ile virüs taraması yaptım sonuç yok. Ve şu anda BitDefender ile de bir virüs taraması yapıyorum sizce neden donmaya başladı? Nasıl düzeltebirim?

Windows SSD'ye kurulu, sistemi alalı 1 yıl olmadı.

Sistem:
Gigabyte RTX 3060 Aorus 12 GB.
Intel i5 11400F.
GeIL 16 GB 3000 MHz RAM.
Samsung SSD 980 Pro.
2TB WD Blue hard disk.
Gigabyte Z590M Gaming X anakart.
Cool Master Liquid ML240l sıvı soğutma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistemim aşırı donmaya ve kasmaya başladı Chrome'da yeni sekme açarken Discord'da gezinirken bile kasıyor veya anlık donuyor, mesela Chroma'da yeni sekme açtım ve yazmaya başladım 2 3 saniye gecikmeli geliyor yazılar, ekran kartı güncel, Intel'in yazılımı ile chipset güncellemesini falanda kontrol ettim herhangi bir güncelleme yok, BIOS'da güncel. Defender ile virüs taraması yaptım sonuç yok. Ve şu anda BitDefender ile de bir virüs taraması yapıyorum sizce neden donmaya başladı nasıl düzeltebirim?

Windows SSD'ye kurulu, sistemi alalı 1 yıl olmadı.

Sistem:
Gigabyte RTX 3060 Aorus 12 GB.
Intel i511400F.
GeIL 16 GB 3000 MHz RAM.
Samsung SSD 980 Pro.
2TB WD Blue hard disk.
Gigabyte Z590M Gaming X anakart.
Cool Master Liquid ML240l sıvı soğutma.
Takılmayı şu şekilde göstereyim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bilemedim😂

Görev yöneticisi ekran görüntüsü atar mısın ?
1671739361052.png

1671739373900.png

Format atmayı denediniz mi ilkel bir çözüm ama bu tarz sorunlar genellikle Windows yüzünden kaynaklanıyor. Geçenlerde CPU'sunu %10'dan fazla kullanamayan ve sistemde saniyelik droplar, oyunda takılmalar anlık donmalar yaşayan bir arkadaş ile sosyalde uzun süre yardım etmeye çalıştım ancak en sonunda kendisi birden format atma kararı almış ve temiz kurulum yapmış ve sorun tamamen çözülmüş. Belki sorununuzu çözer.

Hocam 10400F sistemimde aynı sorunu yaşıyordum senin çözümün bellek artırmak RAM sebepli bir donma yaşıyorsun boşta bile 10GB üstü bellek doluluğu görüyorsan format tavsiye ederim virüs bulaşmış olabilir.

Boştayken takılmalar oluyor mu videodaki gibi sekmeler aç ve daha sonra Görev Yöneticisi'ni aç bakalım RAM kısmı yüzde kaç oluyor?

Videoda da PC boşta sayılır zaten arkada oyunun menüsü açık sadece bir de Discord falan.
Hiçbir şey açık değilken Görev Yöneticisi performans bölümü:
Ayrıyeten PC kapanırken bile kapanıyor yazısındaki yükleniyor işareti bile kasıyor.

1671809597162.png

Format atmayı denediniz mi ilkel bir çözüm ama bu tarz sorunlar genellikle Windows yüzünden kaynaklanıyor. Geçenlerde CPU'sunu %10'dan fazla kullanamayan ve sistemde saniyelik droplar, oyunda takılmalar anlık donmalar yaşayan bir arkadaş ile sosyalde uzun süre yardım etmeye çalıştım ancak en sonunda kendisi birden format atma kararı almış ve temiz kurulum yapmış ve sorun tamamen çözülmüş. Belki sorununuzu çözer.

Bende Windows kaynaklı olduğunu düşünüyorum ya da virüs girmiş olabilir sizce format dışında ne yapabilirim?

Belki çok küçük zor ihtimal ama ihtimal içindeki ssd sorunlu olabilir.
Ben yazılımsal değil donanımsal bir sorun olduğu düşüncesine kapıldım.
İlk başta ram yetersiz geliyordur diye düşündüm ama bilemiyorum.

Belki çok küçük zor ihtimal ama ihtimal içindeki SSD sorunlu olabilir.
Ben yazılımsal değil donanımsal bir sorun olduğu düşüncesine kapıldım.
İlk başta RAM yetersiz geliyordur diye düşündüm ama bilemiyorum.

Samsung Magician uygulamasından hrm güncelledim hem de sağlığını kontrol ettim SSD sağlık durumu iyi gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı