i5 11400F RTX 3060 sistemde GPU ve CPU kullanımı düşük

bulutakyol

Centipat
Daha fazla  
Sistemim;
Ekran kartı: Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge 12 GB GDDR6 192bit.
İşlemci: Intel i5 11400F.
RAM: Panther Apacer 16 GB DDR4. (1x)
Anakart: ASUS Prime H510M-E.
SSD: Hikvision E3000 512 GB.
Windows 11 Pro Workstations.

Sistem bu şekilde, oyunlarda mesela Valorant'da 250'nin üstüne çıkmıyor FPS ve 90 100'e kadar drop yiyorum, oyun içi CPU kullanımı %0-5 arası GPU kullanımı %12-15 arası oluyor mesela PUBG oynarken GPU kullanımı %30-40 arası oluyor ama CPU yine düşük, genel olarak bütün oyunlarda aynı sıkıntıyı çekiyorum sebebi ne olabilir acaba? Nasıl düzeltebilirim?

Sistemim;
Ekran kartı: Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge 12 GB GDDR6 192bit.
İşlemci: Intel i5 11400F.
RAM: Panther Apacer 16 GB DDR4. (1x)
Anakart: ASUS Prime H510M-E.
SSD: Hikvision E3000 512 GB.
Windows 11 Pro Workstations.

Sistem bu şekilde, oyunlarda mesela Valorant'da 250'nin üstüne çıkmıyor FPS ve 90 100'e kadar drop yiyorum, oyun içi CPU kullanımı %0-5 arası GPU kullanımı %12-15 arası oluyor mesela PUBG oynarken GPU kullanımı %30-40 arası oluyor ama CPU yine düşük, genel olarak bütün oyunlarda aynı sıkıntıyı çekiyorum sebebi ne olabilir acaba? Nasıl düzeltebilirim?
Valorant CPU odaklı lol de csgo da cyberpunk vs. gibi oyunlarda tam yer gayet normal değerler herkesde öyle, Pubg de düşük olması biraz şüpheli ama darboğaz yapmaması gerekir

Ramın 2x8 olsaymış güzel olurmuş. Ama sorunun çözümü:
1- Cmd yönetici olarak çalıştır ve bu kodu oraya yapıştır. bcdedit /deletevalue useplatformclock

2-Aygıt yöneticisini aç, sistem aygıtları yerine gel, en altta "yüksek duyarlılık olay süre ölçerini" sağ tıklayıp devre dışı bırak.

3- PC restart at.

Valorant CPU odaklı lol de csgo da cyberpunk vs. gibi oyunlarda tam yer gayet normal değerler herkesde öyle, Pubg de düşük olması biraz şüpheli ama darboğaz yapmaması gerekir
lol de cs de falanda aynı şekilde zaten bilgisayarı topladığımdan beri cpu hiç %10 üstünde görmedim

Ramın 2x8 olsaymış güzel olurmuş. Ama sorunun çözümü:
1- Cmd yönetici olarak çalıştır ve bu kodu oraya yapıştır. bcdedit /deletevalue useplatformclock

2-Aygıt yöneticisini aç, sistem aygıtları yerine gel, en altta "yüksek duyarlılık olay süre ölçerini" sağ tıklayıp devre dışı bırak.

3- PC restart at.
bcdedit /deletevalue useplatformclock
An error occurred while attempting to delete the specified data element.
Eleman bulunamadı. böyle yazıyo denediğimde

Dosya Ekleri

• IMG_4412.jpg
    IMG_4412.jpg
    286,7 KB · Görüntüleme: 35
bende daha önce araştırdığımda hep windows 11 yüzünden bu problemi yaşıyabiliceğimi duydum ama nasıl windows 10 a geçiceğimide bilmiyorum ve başka bi sıkıntı olup olmadığından emin olmak istedim
Ben 1050ti ile o fpsleri görüyorum. :D , Windows 11'in buglu oldugunu biliyorsunuzdur heralde. 10'a geçme imkanınız varsa geçin.
ama teşekkür ederim yine de yardım etmeye çalıştığın için

Geri
Yukarı