i5 11400F sürekli 4 GHz üzerinde çalışıyor

korsanplayer

Kilopat
Daha fazla  
i5 11400F işlemcim dengeli modda çalışmasına rağmen sürekli 4 GHz üstü çalışıyor, şu an stok fanda olduğum için inanılmaz ses yapıyor. En azından boşta kullanım yaptığım zamanlar için şu fan sesinden biraz kurtulmam için çözümü olan var mı?
(Bu stok soğutucuyu üreten mühendisin yatacak yeri yok keşke hiç kutu içeriğinde olmasaydı en azından başka kule tipi soğutucu bakardım.)
Düzenleme: Nihai performans modu kapanmadığı için sürekli 4.4 Ghz hızda çalışıyor, şu an gpedit.msc üzerinden ayar belirlememe rağmen kapanmadı.

Son düzenleme:
i5 11400F işlemcim dengeli modda çalışmasına rağmen sürekli 4 GHz üstü çalışıyor, şu an stok fanda olduğum için inanılmaz ses yapıyor. En azından boşta kullanım yaptığım zamanlar için şu fan sesinden biraz kurtulmam için çözümü olan var mı?
(Bu stok soğutucuyu üreten mühendisin yatacak yeri yok keşke hiç kutu içeriğinde olmasaydı en azından başka kule tipi soğutucu bakardım.)
BIOS ekranlarında CPU nun ayar sekmesinden underclock ayarı yapabilirsiniz, deneyimli değilseniz youtube'dan videolar izleyip öğrenebilirsiniz. Fanlar içinse çeşitli ayarlar olması gerek, örneğin Cool & Quite gibi. Fan ayarları yapabileceğiniz bir bölüm olması gerek (Anakarta göre değişkenlik gösterebilir). PC Health Status ekranında da olabilir.

BIOS ekranlarında CPU nun ayar sekmesinden underclock ayarı yapabilirsiniz, deneyimli değilseniz youtube'dan videolar izleyip öğrenebilirsiniz. fanlar için çeşitli ayarlar olması gerek, örneğin Cool & Quite gibi. Fan ayarları yapabileceğiniz bir bölüm olması gerek (Anakarta göre değişkenlik gösterebilir). PC Health Status ekranında da olabilir.
Yok hocam anakart ayarlarımla baya uğraştım kesinlikle Nihai Performans modunu kapatamadığımdan kaynaklanıyor.

Yok hocam anakart ayarlarımla baya uğraştım kesinlikle Nihai Performans modunu kapatamadığımdan kaynaklanıyor.
Disable CPU Core Parking Utility şu programı bir deneyin, program kullanılmayan park edilmiş işlemcilerin uyandırılmasını sağlıyor yani oyunlarda daha fazla performans artışı yapabiliyor, ayrıca programda güç seçeneklerini ayarlamak içinde bir bölüm mevcut belki işinizi görür.

Disable CPU Core Parking Utility şu programı bir deneyin, program kullanılmayan park edilmiş işlemcilerin uyandırılmasını sağlıyor yani oyunlarda daha fazla performans artışı yapabiliyor, ayrıca programda güç seçeneklerini ayarlamak içinde bir bölüm mevcut belki işinizi görür.
Dengeli gözükmesine rağmen Windows ayarlarında hala Nihai Performans.
İşin tuhaf yanı NZXT üzerinde değerlere baktığımda 4 Ghz üstüyken, görev yöneticisi üzerinden baktığımda 3.8, 4.3 Ghz arası sürekli gidip geliyor.

Dahili veya harici ekran kartı sürücüsünü kurulmamış gibi bir durum söz konusu sanırım, tüm sürücülerin yüklü olduğundan emin misiniz peki?
F olduğu için dahili grafik yongası yok, AMD driverları zaten kurulu bunun onla bir alakası olacağını zannetmiyorum.

Geri
Yukarı