i5-11400F ve H510M ile daha az performans veriyor

SeyhunGnR

Picopat
Daha fazla  
Başlıkta yazdığı gibi mesela 3DMark benchmark programında time spy testinde islemciden 8200 puan almam gerekirken 6800 puan alıyorum.
Başka konularda H510M ve 11400F iyi ikili değiller dendi ama bu kadar performans farkı normal midir? Rica ediyorum bilgisi veya fikri olanlar yazsın.

Ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 2x16 GB.
İşlemci: i5-11400F
Anakart: H510M.
Power Supply: 650W.

H510 çipset 11400F için uygundur ancak kullandığınız BIOSTAR anakartın VRM soğutması yok ve pasif bir şekilde soğuyamıyor. 11400F, 52 saniye boyunca PL2 değerinde tutunabilir. Yaklaşık 130-150W güç harcar yani. Time Spy CPU testi daha kısa sürüyor. Limitlerden kaynaklı bir problem olamaz, bu sebepten bunu bir kenara atalım. Ortalama frekansın 3500MHz civarı, kesinlikle düşük. 3DMark sonuçlarına bakarsak sıcaklık problemin yok. Ortalama sıcaklığın gayet iyi. Neden olduğunu merak ediyorsan, HWiNFO'yu sensör modunda çalıştırıp arka plana at ve Time Spy testi yap. Test sonunda programdan anakart sekmesini ekran görüntüsü al ve paylaş. Mosfetler termal limitine ulaştığından kaynaklı muhtemelen. Başka bir seçenek kalmıyor zaten.

H510 çipset 11400F için uygundur ancak kullandığınız BIOSTAR anakartın VRM soğutması yok ve pasif bir şekilde soğuyamıyor. 11400F, 52 saniye boyunca PL2 değerinde tutunabilir. Yaklaşık 130-150W güç harcar yani. Time Spy CPU testi daha kısa sürüyor. Limitlerden kaynaklı bir problem olamaz, bu sebepten bunu bir kenara atalım. Ortalama frekansın 3500MHz civarı, kesinlikle düşük. 3DMark sonuçlarına bakarsak sıcaklık problemin yok. Ortalama sıcaklığın gayet iyi. Neden olduğunu merak ediyorsan, HWiNFO'yu sensör modunda çalıştırıp arka plana at ve Time Spy testi yap. Test sonunda programdan anakart sekmesini ekran görüntüsü al ve paylaş. MOSFET'ler termal limitine ulaştığından kaynaklı muhtemelen. Başka bir seçenek kalmıyor zaten.

Içimden bir ses burada tekrar sizinle karşılaşacağımı söylüyordu bu sorunu hemen çözmek istiyorum ve çok yardımcı oldunuz. HWiNFO nedir bilgi verebilir misiniz?

Buradan indirin. Sistem sensörlerini ve bilgisini gösteren bir program diye özetleyebilirim.
Yani yapacağım şey bu programı indirip time spy testi yaparken bunu arkada çalıştırmak değil mi?

Yani yapacağım şey bu programı indirip time spy testi yaparken bunu arkada çalıştırmak değil mi?

Tamam ben birkaç güne yapip atacağım tekrardan çok sağolun.

@Tolga Samet Merhaba sorunumu hatırlıyorsunuzdur sıkıntının nerede olduğunu öğrenmek istiyordum. HWiNFO kullanacağım ve aynı zamanda hasar olup olmadığını görmek istiyorum. Sensör modunu mu? Özet modunu mu? Seçeyim yoksa hiçbirini seçmeyeyim mi?

Son düzenleme:
@SeyhunGnR Sensör moduna alın ve anakart sensörlerinin kısmını paylaşın. Direkt MOSFET diye geçmeyebilir, VRM de olabilir.

Peki hasar kontrolü için hangi modu kullanmalıyım bilginiz var mı? YT de görmüştüm hasar kontrolü de varmış.

@Tolga Samet Sensör modunda çalıştırıp time spy testini gerçekleştirdim ve tüm hepsini çektim. Anakart kısmının fotoğrafını alta bırakıyorum. Lazım olursa diğerlerini de atarim.
20220816_214205.jpg
20220816_214219.jpg

Son düzenleme:
@SeyhunGnR Throttle olmamış, garip. PSU değelerinde bir problem var gibi, HWiNFO kaynaklı da olabilir. Güç kaynağınız nedir? Ayriyeten frekans kısmasına neden olacak bir şey gözükmüyor. Farklı bir sorun da olabilir. Benim test ettiğimde mosfetler 96 dereceleri aşıp gücü 15W'a kadar düşürüyordu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı