Çözüldü i5 11400F ve RTX 3060 sistemde GTA V anlık kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cumali.goksu

Hectopat
Yer
Kıbrıs
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i5 11400f
Msı b560m pro vdh
2x8 kingston 3600mhz
512GB sandisk m2
1 TB kioxsia m2 ssd
Palit rtx 3060
Phanteks glaccer one 240mm
Phanteks 650w
Meslek
Operatör
RAM
2x8 3600 mhz furry beast
SSD veya HDD modeli
512GB Sandisk ultra, 1 TB kioxia exceria plus
Ekran kartı
Palit rtx3060
Anakart
Msı b560-m pro vdh
İşlemci
i5 11400f
Arkadaşlar FPS değerlerini kontrol ettim anlık FPS düşüşü yaşamıyorum ama GTA V story modunda ve The Witcher 3 oyununu yeni aldığım SSD'ye yükledim. Witcher 3 de oyuna ilk başladığım 30 saniye içinde anlık kasılmalar meydana geldi sanki FPS düşmesi yiyormuşum gibi oldu ama FPS'e baktığımda 100-110 arasında gidip geliyordu 60 FPS'nin altına düştüğünü görmedim. GTA V story modda ise yer altında bulunan tünelde araba sürerken anlık kasılmalar yine meydana gelmeye başladı. FPS'yi kontrol ettiğimde yine aynı şekilde donmalar meydana geldiğinde 90-100 arasında geziyor ve hiç 60 altına inmiyor. Etrafıma stick doldurup patlattım, 5 yıldız yapıp kaçmayı denedim etrafımdaki araçları uçurdum ama hiç donma meydana gelmedi, sadece tünel içerisinde bu donmalar meydana geliyor.

Sistemim;
i5 11400F
MSI B560M Pro VDH
Palit RTX 3060
2x8 Kingston furry Beast 3600 MHz
512 GB SanDisk Ultra M.2 SSD (Windows yüklü)
1tbkioxia Exceria Plus M.2 SSD (oyunlar yüklü)
240'lık sıvı soğutma
Phanteks 650W PSU var ve sıcaklık değerlerimde 60-70 arası geziyor.

Bu sorunun neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Donanımsal olarak bir sorun olduğunu düşünmüyorum o zaman, kullanım ve ısılar normal. Oyun grafikleri en yukarıya alıp kullanımı stabil ve yüksek tutabilirsiniz. Eğer böyleyse GeForce Experience'ye girip.
Ayrıntılara girip optimize et diyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1468973
Bunu da deneyeceğim en kötü senaryo olarak Windows 10 iso dosyasını hazırlıyorum eğer bu da olmazsa Windows 10 temiz kurulum deneyeceğim

@Liberte Sergen hocam ben RAM'ler ve PSU'dan da şüphelenmeye başladım bunları hangi programla kontrol edebilirim bir fikriniz var mı?

Güncelleme:

Yaşadığım anlık olarak meydana gelen kasılma sorunu çözmüş bulunmaktayım. @Liberte Sergen hocama yardımları için teşekkür ederim.

Öncelikle işletim sistemimi Windows 11'den 10 Pro sürümüne düşürdüm ardından bütün driverları güncelledim ve ne görelim :D oyundaki anlık meydana gelen kasılma sorunu çözülmüş. Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını anlayamadım ama sanırım ya driver uyuşmazlığı ya da yazılımsal bir uyumsuzluk vardı ondan dolayı böyle yapıyordu.
Bekliyorum hocam, elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Bu sorun sadece GTA tarafında mı oluyor? Yüksek grafikli ya da yeni çıkan oyunlarda oldu mu?
The witcher 3 oyununda da oldu ilk açılışta sonra 1 saat falan her yere koştum gezdim falan denk gelmedim

Windows’un yüklü olduğu ssdnin sonuçları C96E17D4-CD8D-4E1F-AAC1-1723E5C78E6A.jpeg

D sürücüsünün de testini yapıyorum şu an ama Windows şöyle bir uyarı verdi Eki Görüntüle 1468901

Oyunların yüklü olduğu kioxsia 1 TB SSD'nin sonuçları Eki Görüntüle 1468902

Yapıyorum bunu da

Eki Görüntüle 1468908Eki Görüntüle 1468910

O uygulamadan ikisini de atın diskte sorun olabilir gibime geldi.

D sürücüsünün de testini yapıyorum şu an ama Windows şöyle bir uyarı verdi Eki Görüntüle 1468901

Oyunların yüklü olduğu kioxsia 1 TB SSD'nin sonuçları Eki Görüntüle 1468902

Yapıyorum bunu da

Eki Görüntüle 1468908Eki Görüntüle 1468910

D diski ısısı normal ama sol atta uyarı vermiş, oyunlar D diskine mi yüklü?

Attım hocam

Evet hocam

Oyuna girip SSD sıcaklığını kontrol edeceğim şimdi

Hocam biraz uğraştırıcı olacak ama C diskinde yer varsa ona aktarabilir veya C diskinde olan oyunlardan bir sorun yaşamıyorsanız sorun D diskindeki yüklemeden kaynaklı gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı