i5 11400F ve RX6600 sistem darboğaz yapıyor

Letsplaygwent

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat mühendisi öğrencisi.
Resimde gözüküyor her şey. Cyberpunk 2077, Far Cry 3, Far Cry 4, Far Cry 5, God of War bu oyunların hepsinde buna benzer sorunum oldu. Sadece BF1'de karşılaşmadım 64 kişilik serverde. Bu forumda araştırarak aldım bu işlemciyi herkse çok güçlü asla darboğaz yapmaz dedi açıkçası güvendim ve aldım ama ortaya çıkan tablo bu şekilde. Hiçbir oyunu FC3'ü bile 144 FPS'e yakın şekilde oynayamıyorum ama halbuki ekran kartım FC5'i bile Ultra'da 120 FPS'lerde oynatacak güçte. RAM'im 16 GB 3200MHz bu arada. PSU 750W 80+Plus bronz sertifikalı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-03-15 at 7.27.06 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-15 at 7.27.06 PM.jpeg
    206,1 KB · Görüntüleme: 48
Resimde gözüküyor her şey. Cyberpunk 2077, Far Cry 3, Far Cry 4, Far Cry 5, God of War bu oyunların hepsinde buna benzer sorunum oldu. Sadece BF1'de karşılaşmadım 64 kişilik serverde. Bu forumda araştırarak aldım bu işlemciyi herkse çok güçlü asla darboğaz yapmaz dedi açıkçası güvendim ve aldım ama ortaya çıkan tablo bu şekilde. Hiçbir oyunu FC3'ü bile 144 FPS'e yakın şekilde oynayamıyorum ama halbuki ekran kartım FC5'i bile Ultra'da 120 FPS'lerde oynatacak güçte. RAM'im 16 GB 3200MHz bu arada. PSU 750W 80+Plus bronz sertifikalı.

İlginç normalde darboğaz yapmaz ama 720p oynarsan yapar.
Oyun içi ayarlarınız nedir?

@Letsplaygwent , görseldeki oyun FC3'e aitse DX11 çok da optimize değildi o oyunda, diğer belirtmiş olduğun oyunlarda ise Gear Level veya XMP kaynaklı bir bellek throttle sorunu ile ilgili bir frenleme söz konusu olmuş olabilir, işlemcinin güç limit ayarlarına da dikkat etmekte fayda var çünkü normal şartlarda i5-11400F hemen hemen hiçbir oyunda 1080p Ultra grafik ayarlarında RX6600 ile darboğaz yapmayacak bir işlemci, böyle bir şeyin olması teorikte bile mümkün değil. Ben bile i5-10400 gücündeki i7-8700 işlemcimin yanına daha dün RX6600 8GB siparişi verdim, yapacağım birkaç oyun testi ardından bir anormallik sezersem sonuçları ayrı bir konu açarak ben de raporlarım buradan.

İlginç normalde darboğaz yapmaz ama 720p oynarsan yapar.
Oyun içi ayarlarınız nedir?
Ultra.
@Letsplaygwent, görseldeki oyun FC3'e aitse DX11 çok da optimize değildi o oyunda, diğer belirtmiş olduğun oyunlarda ise Gear level veya XMP kaynaklı bir bellek throttle sorunu ile ilgili bir frenleme söz konusu olmuş olabilir, işlemcinin güç limit ayarlarına da dikkat etmekte fayda var çünkü normal şartlarda i5-11400F hemen hemen hiçbir oyunda 1080p Ultra grafik ayarlarında RX6600 ile darboğaz yapmayacak bir işlemci, böyle bir şeyin olması teorikte bile mümkün değil. Ben bile i5-10400 gücündeki i7-8700 işlemcimin yanına daha dün RX6600 8 GB siparişi verdim, yapacağım birkaç oyun testi ardından bir anormallik sezersem sonuçları ayrı bir konu açarak ben de raporlarım buradan.

Bende öyle düşünüyordum o yüzden aldım bu işlemciyi. İşlemci 4.2GHz'de tek çekirdekte ise 4.4 GHz'e kadar çıkıyor frekansları. Gear Level'de sıkıntı yok çünkü 3200MHz'de çalışıyor o 3600'e çıkması halinde geçerli. Diğer oyunlarda da bu tablo geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı