i5 11400H 3050 sistem düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

m1cope

Kilopat
RAM
8
Ekran kartı
RTX 3050
İşlemci
i5 11400
Normalde 8 GB RAM olduğu için dert etmiyordum ama Valorant'ta bile 80 90 FPS veriyor. Neden olabilir?
ASUS TUF laptop özellikleri:
8 GB RAM.
i5 11400 h
RTX 3050 (sanırım 75W)

Laptopunuzu güç tasarrufu modunda kullanıyor olabilirsiniz. Ya da ekran kartı olarak RTX 3050 yerine işlemcinizin içindeki intel uhd graphics çipini kullanıyorsunuzdur. Nvidia kontrol panelinden bunu düzeltin.

Laptopunuzu güç tasarrufu modunda kullanıyor olabilirsiniz. Ya da ekran kartı olarak RTX 3050 yerine işlemcinizin içindeki intel uhd graphics çipini kullanıyorsunuzdur. Nvidia kontrol panelinden bunu düzeltin.
Kontrol ettim ama sıkıntı yok

8 GB tek kanal RAM'den dolayı o FPS'i veriyor, RAM eklemesiyle düzelir.
Sadece RAM bu kadar etkiler mi? Bir 8 daha taksam ne duruma gelir FPS ortalama?

Evet etkiliyor, 11300H modelde benzer FPS'i alıyordum. 200 civarlarına kadar çıktı bende.

Oynadığınız grafik ayarına göre değişebilecek olmakla birlikte yaklaşık %50'lik bir performans artışı bekleyebilirsiniz. Ancak 16-32 ya da 32-64 arasında bu fark olmayacaktır. Buna rağmen 8 GB ram ile 80-90 FPS bana biraz az geldi. O yüzden diğer çözüm yöntemlerini araştırmanızı tavsiye ederim.
Ramin performansa etkisini görmek için şu videoyu izleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dikkat etmeniz gereken bir konu RAM yükseltmesi konusunda yetkili servisiniz ile anlaşıp mümkünse yükseltmeyi, daha maliyetli olsa da, onlara yaptırmak. Çünkü bilgisayarın vidalarını açmanız (sözleşmeye göre değişebilmekle birlikte) yüksek ihtimalle bilgisayarı garanti dışı bırakacaktır.

Geri
Yukarı