i5 11400H laptopta Valorant 120 FPS veriyor

RosLy

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400H, RTX 3050Ti, 16GB DDR4 3200mHz RAM
Meslek
Stajyer
Herkese merhaba. Laptop kullanıcısıyım ara sıra Valorant oynuyorum. Laptopumda i5 11400H işlemci 16 GB DDR4 3200MHz RAM ve 4 GB RTX 3050 Ti ekran kartı var. Grafik ayarlarında her şey düşük ve 1920x1080 çözünürlüğünde 120 FPS alıyorum. NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini de seçtim, nasıl FPS yükseltebilirim? Windows 10 kullanıyorum ve ben ilk aldığım zamanlarda 150 FPS alıyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD çok doluysa bunun ile alakalı olabilir. Disk temizleme, gereksiz dosyaları silme gibi işlemler ile SSD'yi boşaltarak bir ihtimal daha fazla FPS alabilirsin.

SSD çok doluysa bunun ile alakalı olabilir. Disk temizleme, gereksiz dosyaları silme gibi işlemler ile SSD'yi boşaltarak bir ihtimal daha fazla FPS alabilirsin.

Diskte 160GB boş alan var. Fakat ben ilk aldığım zamanlar daha da fazla uygulamam vardı formatladım ve gene Windows 10 kullanıyorum. 150FPS aldığım zamanlara göre tek farkı 500GB M.2 SSD sadece C diski vardı bölmemiştim şimdi ise 150GB önemli dosyalarımın olduğu bir D diski oluşturdum. Ama onunla alakalı olamaz çünkü 150FPS aldığım zamanlarda da aynı dosyalara sahiptim.

Oyun içi ayar görsellerini yarın akşam 20:00 gibi atsam yardımcı olabilir misiniz neleri ayarlamam gerektiğine dair çünkü ben bir şeyleri eksik yapmışım gibi geldi.

Yani bugün 11. nesil i5 laptop işlemcisi ve RTX 3050 Ti neredeyse iş yerinde kullandığım i7 4. nesil AMD Radeon HD8600 2 GB ekran kartı olan laptop ile aynı FPS'i veriyor.

Bu sorun zamanla mı oluştu yoksa birden bire mi? Eğer birden böyle olduysa sistemi geri almayı deneyebilirsiniz. Zamanla bu hale geldiyse de gereksiz uygulamalar ve arka planda çalışan uygulamalar yüzünden bu şekilde yapıyor olabilir. Yine de format atmak en garanti yöntem. Formata rağmen hala aynı sorun devam ediyorsa yazılımsal değil donanımsal sorundur.

Bu sorun zamanla mı oluştu yoksa birdenbire mi? Eğer birden böyle olduysa sistemi geri almayı deneyebilirsiniz. Zamanla bu hale geldiyse de gereksiz uygulamalar ve arka planda çalışan uygulamalar yüzünden bu şekilde yapıyor olabilir. Yine de format atmak en garanti yöntem. Formata rağmen hala aynı sorun devam ediyorsa yazılımsal değil donanımsal sorundur.

Donanımsal olduğunu düşünmüyorum çünkü 2x8 GB RAM. Yaz aylarında 150 FPS alıyordum şimdi ise 120 alıyorum her ne kadar laptop olursa olsun i5 11. nesil bir işlemci var.

Herkese merhaba. Laptop kullanıcısıyım ara sıra Valorant oynuyorum. Laptopumda i5 11400H işlemci 16 GB DDR4 3200MHz RAM ve 4 GB RTX 3050 Ti ekran kartı var. Grafik ayarlarında her şey düşük ve 1920x1080 çözünürlüğünde 120 FPS alıyorum. NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini de seçtim, nasıl FPS yükseltebilirim? Windows 10 kullanıyorum ve ben ilk aldığım zamanlarda 150 FPS alıyordum.

Hocam 150 FPS de normal değil normali 300+ almanız lazım belki driver yanlış kurulmuştur onun yüzünden dahili GPU ile oynuyorsunuzdur.

Hocam 150 FPS de normal değil normali 300+ almanız lazım belki driver yanlış kurulmuştur onun yüzünden dahili GPU ile oynuyorsunuzdur.

Hocam driverları internet sitesinden kurdum ve sırayla eksiksiz kurdum.

NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçtim ancak grafik ayarlarında (Windows'un kendi ayarlarında) seçmedim orayı hesaba katmadım.

Hocam driverları internet sitesinden kurdum ve sırayla eksiksiz kurdum.

NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçtim ancak grafik ayarlarında (Windows'un kendi ayarlarında) seçmedim orayı hesaba katmadım.

Hocam peki oyun ayarları değişmiş olabilir mi çünkü Valorant sabit olarak 144'e sabitliyor ayar kapatılmadıkça.

Hocam peki oyun ayarları değişmiş olabilir mi çünkü Valorant sabit olarak 144'e sabitliyor ayar kapatılmadıkça.

Hocam sabitlemeyi kapattım her yerde fakat 120 FPS alıyorum.

Hocam grafik ayarlarında NVIDIA RTX 3050 Ti GPU seçtiğim halde FPS fark etmedi. 100 skor alan kazanır aşamalı maçta 120FPS alıyorum ve bana açıkçası çok düşük geliyor.

Hocam sorunu çözdüm. Çözerken size yaptığım aşamaları anlatayım.
  1. NVIDIA GeForce Experience ile Valorant'ı en yüksek performansa çektim.
  2. NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi dedim.
  3. Windows arama çubuğuna grafik ayarları yazıp Valorant'ı ekleyerek harici ekran kartımı seçtim.
  4. Oyun ayarlarında her şeyi en düşüğe çektim ve FPS kısıtlamalarını kaldırdım.
  5. Güç ve performans kısmında güç ayarlarım dengeli yazıyordu. Nihai performans moduna aldım.(performans da olabilir dengelide pile de önem veriyor çünkü.)
  6. Sağ alttaki pile tıklayıp en yüksek performansa çektim.(nihai Performans'a alınca zaten bu kısım kayboluyor sadece pil yazıyor.)
Sonuçları test ettiğim zaman takımlı ölüm maçında 120FPS alıyorken 150-170FPS almaya başladım. Normal ölüm maçında ise 170-200FPS arasında almaya başladım bu da beni bir nebze olsun rahatlattı. Tek sorun sıcaklık dereceleri biraz arttı performans moduna almayı düşünüyorum nihai performans daha fazla güç aldığı için sıcaklığı arttırıyor. FPS farkı olursa gene bu konuya not bırakacağım. Yardımcı olan ve olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı