i5 11400H ve RTX 3050 vs. R7 4800H ve GTX 1650 Ti

Ben de bilgisayar müh. Yazacağım ve aynı ikilemi yaşıyorum, sen bir çözüm bulabildin mi?

RTX olanı aldım, i5 90-95 derecelere kadar çıkıyor, bir o kafamı kurcalıyor.
i5'e tek çekirdek performansı daha iyi diyorlardı ama sanmıyorum çünkü çok sıcakladığı için 95 derecede otomatik olarak zaten frekansını düşürüyor, ben Max 4200 MHz gördüm.
O yüzden i5 6X gücündeyse R7'ye 8X gücünde demelisin tabii R7 frekans düşürüyorsa orası da ayrı konu.

Bunun dışında RTX zaten GTX 1650 Ti'den güçlü.

i5'in 6 çekirdeği yeter diye düşünüyorum ben.

Ben bu konuyu aldığım RTX(ASUS TUF)li laptoptan açtım bir de :) o kadar ikilemde kaldım.

ASUS olanı düşünüyorsan manuel fan kontrolü yok o çıldırtıyor, 4 profili(sen seçiyorsun) var, fan hızını sıcaklığa göre kendisi ayarlıyor.

Asus için sıcaklık değerleri: Oda sıcaklığı 35 : Soğutucusuz
%100 GPU : 80-85 Derece
%50 CPU : 83-93 Derece

RTX olanı aldım, i5 90-95 derecelere kadar çıkıyor, bir o kafamı kurcalıyor.
i5'e tek çekirdek performansı daha iyi diyorlardı ama sanmıyorum çünkü çok sıcakladığı için 95 derecede otomatik olarak zaten frekansını düşürüyor, ben Max 4200 MHz gördüm.
O yüzden i5 6X gücündeyse R7'ye 8X gücünde demelisin tabii R7 frekans düşürüyorsa orası da ayrı konu.

Bunun dışında RTX zaten GTX 1650 Ti'den güçlü.

i5'in 6 çekirdeği yeter diye düşünüyorum ben.

Ben bu konuyu aldığım RTX(ASUS TUF)li laptoptan açtım bir de :) o kadar ikilemde kaldım.

ASUS olanı düşünüyorsan manuel fan kontrolü yok o çıldırtıyor, 4 profili(sen seçiyorsun) var, fan hızını sıcaklığa göre kendisi ayarlıyor.

Asus için sıcaklık değerleri: Oda sıcaklığı 35 : Soğutucusuz
%100 GPU : 80-85 Derece
%50 CPU : 83-93 Derece
Peki şu an olsa değiştirmeyi düşünür müydün R7 4800H ile?
İşlemcinin o kadar ısınması benim de kafamı karıştırdı, çok ses çıkarıyor mu peki?
Ben de bil. müh. kullanacağım programlar çok işlemci yer mi diye düşünüyorum o yüzden R7 de avantajlı geliyor.

Peki şu an olsa değiştirmeyi düşünür müydün R7 4800H ile?
İşlemcinin o kadar ısınması benim de kafamı karıştırdı, çok ses çıkarıyor mu peki?
Ben de bil. Müh. Kullanacağım programlar çok işlemci yer mi diye düşünüyorum o yüzden R7 de avantajlı geliyor.

Bilmiyorum kararsızım.
Fanlarda ses yok.
İşlemciyi bilmiyorum da RAM'i çok yer, kesinlikle 16 ya yükseltmelisin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mühendislik için istiyorsan her türlü rtx 3050 rtx30 serisinin Nvidia stüdyo sürücüsü var ve mühendislik uygulamalarının performansını arttırıyor

Geri
Yukarı