i5 11500 Sisteme anakart seçimi

Hocam lütfen oyun için 11. Nesil almayın. Ben hayatımda bu kadar aptal bir nesil görmedim. 10700K alın daha iyi kesinlikle. Ryzen almanız daha da iyi olur.

Neresi aptal?
Grafik kartında çok fazla şey değişmiş ve daha performanslı bir grafik kartı koyulmuş.
Ryzen'in APU sistemlerine yaklaşmış.
Bellek hızı 3200'e yükseltilmiş pcle sürümü güncel ve hat sayısı da 10.nesilden çok daha fazla.
Intel Deep Learning Boost (DL Boost)
Intel Sabit Görüntü Platformu
Bu iki özellik önceden 9 ve 10.nesil de vardı fakat i7 ve i9'larda görebiliyorduk. Bunun 11.nesilde i5'lere de eklenmesi büyük bir yenilik.
Intel Gaussian & Neural Accelerator 2.0
Bu özellik te eklenmiş ekstradan. Sadece 11.nesil de var bu özellik.
Bu kötü bir şey mi? Ve arada 300 TL fark oynuyor kesinlikle bu kadar fark varken 11.nesil alınmalı.
Ve diğer nedeni de Intel'in sürekli soket değiştirmesi. Eğer yeni bir anakart alacaksanız B560 gibi 11.nesil desteği olan kesinlikle 10.nesil almak hata olur.

Neresi aptal?
Grafik kartında çok fazla şey değişmiş ve daha performanslı bir grafik kartı koyulmuş.
Ryzen'in APU sistemlerine yaklaşmış.
Bellek hızı 3200'e yükseltilmiş pcle sürümü güncel ve hat sayısı da 10.nesilden çok daha fazla.
Intel Deep Learning Boost (DL Boost)
Intel Sabit Görüntü Platformu
Bu iki özellik önceden 9 ve 10.nesil de vardı fakat i7 ve i9'larda görebiliyorduk. Bunun 11.nesilde i5'lere de eklenmesi büyük bir yenilik.
Intel Gaussian & Neural Accelerator 2.0
Bu özellik te eklenmiş ekstradan. Sadece 11.nesil de var bu özellik.
Bu kötü bir şey mi? Ve arada 300 TL fark oynuyor kesinlikle bu kadar fark varken 11.nesil alınmalı.
Ve diğer nedeni de Intel'in sürekli soket değiştirmesi. Eğer yeni bir anakart alacaksanız B560 gibi 11.nesil desteği olan kesinlikle 10.nesil almak hata olur.
Hocam hiç testlerine baktınız mı bu serinin ? Hem ısınıyor hem de performans olarak üstüne hiçbir şey koymuyor. Gayet aptal bir nesil 11. nesil Ryzen fark atıyor maalesef. Hatta bazı noktalarda 10. nesil 11. nesiİli geçiyor :D .

Hocam hiç testlerine baktınız mı bu serinin? Hem ısınıyor hem de performans olarak üstüne hiçbir şey koymuyor. Gayet aptal bir nesil 11. nesil Ryzen fark atıyor maalesef.

Isınması normal eğer 11.nesilin yanında gelen stok soğutucuyu kullanırsanız tabii ki çok ısınır çünkü performansı önceki soğutuculardan daha kötü.
İyi bir soğutucu olursa ısınma sorunu olmaz.
Ve sırf saçma bir soğutucu konmuş diye de 11.nesili kötülemeniz haksız bir davranış.
Ryzen bazı konularda Intel'den iyi evet ama ben bu zamana kadar Intel kullandım o yüzden Ryzen'e geçme gereği duymadım. Ama onu da kullansam yine bu dediklerim aynı olacak.
Ryzen APU da daha iyi Intel işlemci performansı olarak iyi.
Intel bu aralar grafik kartlarına bayağı performans verse bile Ryzen şu an grafik kartında daha iyi.
Şöyle bir şey var Intel bazı şeylerde çok cimri yani i5 satıyor ama yanına iyi bir soğutucu yerine tırt bir soğutucu koyup müşteriyi üzen bir marka sadece bu da değil sürekli soket değiştirmesi beni deli ediyor bu yüzden Ryzen'e geçmeyi bile düşünmüştüm ama zaman gösterecek.
Umarım Intel Ryzen'e yaklaşmak için artık bir şeyler yapar.

Geri
Yukarı