i5 1155G7 işlemcinin gerçek hızı nedir?

Bütçe
7000-10600

Ekrem Altuğ

Decapat
Merhaba, ben MSI modern 14 B11SBL 696-XTR sipariş ettim. İşlemci i5-1155G7.
Orijinal sitesinde GHz hızını 2.5 4.5 arası gösteriyor fakat sitede 1.6 4.1 diyor. Acaba hangisine inanmalıyım? Eğer ki düşükse işlemci hızı iptal edeceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

Son düzenleyen: Moderatör:
Max hızı sadece sıcaklıklar düşük olduğunda kendisini çıkarır. Bu çoğu işlemcide böyle. Eğer cihazı kullanırken ısınması az olursa Turbo frekansta çalışır.
Ha bir de oyunlarda çıkar. Ama normal programlar sıcaklık düşükse çıkar sadece.

Yanlış bilgi
Windows + R bas. Çaliştir çıkacak, oraya MSConfig yaz. Çikan ekrandan önyüklemeyi seç. İşlemci sayisini en yükseğe çekersen asıl işlemicini o zaman kullanabileceksin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Konuyu düzgün okuyalım. Turbo sorusu değil.

Aslında Turbo sorusu. Sistem üretici firma daha düşük mikterı Turbo frekansı olarak almış olabilir. Zaten ben açıklamamı yaptım. İşlemci ancak ısınmadığı zamanlarda çıkar diye. Isındığı zaman 4.1GHz düşer.

Aslında Turbo sorusu. Sistem üretici firma daha düşük mikterı Turbo frekansı olarak almış olabilir. Zaten ben açıklamamı yaptım. İşlemci ancak ısınmadığı zamanlarda çıkar diye. Isındığı zaman 4.1GHz düşer.

Üstte Turbo hızın çalışma mantığını açıklamışsınız. Konuda sorulan bu değil. Turbo dışında temel hız da 2.5 GHz olduğu halde 1.6 GHz olarak gösterilmiş. Konu sahibi hangisi doğru diye soruyor.

2.5'tir o. Bende de i5 10210U var. Burada 1.6 diyor ama base frekans 2.1 GHz.
Ayrıca turbo kapalıyken de 2.1 GHz. Turbo açıkken 4.2 GHz.

Yapılandırılabilir TDP'yi üreticinin belirlemesi ile oluşuyor bu fark.

1642971091105.png

Üstte Turbo hızın çalışma mantığını açıklamışsınız. Konuda sorulan bu değil. Turbo dışında temel hız da 2.5 GHz olduğu halde 1.6 GHz olarak gösterilmiş. Konu sahibi hangisi doğru diye soruyor.

İkisi de doğru. Üretici kısıtlama yapabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı