i5 11600 Sıcaklıkları nasıl?

MhmtEmre

Hectopat
RAM
32gb 3600mhz fury
Ekran kartı
3060ti
Anakart
z590 asus rog
İşlemci
11600
Yeni topladığım kasada işlemci sıcaklıkları çok yüksek geldi bana. Bilgisayarı güç tasarrufuna alırsam 52 derecelerde geziyor performans acayip düşük. Dengeliye alırsam 85 derecelerde geziyor. Fotoğrafını koyduğum oyun çok basit, yüksek donanım istemeyen bir oyun. Sizce ne yapmalıyım? Termal macun sürerken Intel işlemci fanının üstünde kendiliğinden biraz vardı, işlemcinin üzerine ilave azıcık da ben sıktım çünkü fanın üstündekini azıcık elime bulaştırdığım için. Acaba 2 farklı macun olduğu için olmuş olabilir mi veya başka ne sebebi olabilir?

Hiçbir şey açık değilken bile 65 derecede. Eski bilgisayarımda dengelide oyun oynarken 70 derece güç tasarrufunda aynı oyunu oynarken 50-51 derece olurdu.

i5 11600.
Z590 ASUS ROG STRIX.
32 GB Fury 3600 MHz RAM(24000 MHz'de çalışıyor)
3060 Ti ekran kartı Aorus.

Dosya Ekleri

• ss knight online ısı.png
    ss knight online ısı.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 15
  • boşta 65 derece.png
    boşta 65 derece.png
    984,6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu kullanıyorsan ve termal macun yenilemediysen çok normal boşta 65 derece olması.

SE-214 XT gibi bir soğutucu ve Arctic MX-4 veya benzer performans veren bir termal macun alırsan büyük ihtimalle sorunun çözülür.

Eğer bu hiçbirini yapamayacaksanız undervolt işleminden başka bir çareniz yok.

Bir de ölçümleri bir kez daha MSI Afterburner ile yapınız.

Stok soğutucu kullanıyorsan ve termal macun yenilemediysen çok normal boşta 65 derece olması.

SE-214 XT gibi bir soğutucu ve Arctic MX-4 veya benzer performans veren bir termal macun alırsan büyük ihtimalle sorunun çözülür.

Eğer bu hiçbirini yapamayacaksanız undervolt işleminden başka bir çareniz yok.

Bir de ölçümleri bir kez daha MSI Afterburner ile yapınız.
Stok soğutucunun üzerinde 3 sıra termal macun vardı, tutarken bir kısmı elime bulaşınca biraz da işlemcinin üzerine sürdüm, undervolt işlemi nasıl oluyor?
afterburner'la da ölçüyorum speccy 67 gösterirken afterburner 79 gösteriyor.
Termal macunu beceremedim yeniletiyim desem kasayı bilgisayarcıya taşıma şansım yok, ne yapabilirim?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı