Amfiden istedigim sesi alamıyorum

cwmil

Yoctopat
Daha fazla  
Hightone marka bir amfim var, elektro gitar caliyorum ve istedigim sesi alamiyorum. Dugme ayarlayirla oynadim fakat bir ise yaramadi, gordugum kadariyla baska amfilerde 4 tane kontrol dugmesi varken bu amfide 3 tane var. Çözümü nedir, istedigim sesi bu amfiden nasıl alirim yardimci olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hightone marka bir amfim var, elektro gitar caliyorum ve istedigim sesi alamiyorum. Dugme ayarlayirla oynadim fakat bir ise yaramadi, gordugum kadariyla baska amfilerde 4 tane kontrol dugmesi varken bu amfide 3 tane var. Çözümü nedir, istedigim sesi bu amfiden nasıl alirim yardimci olabilir misiniz?
Amfilerde genellikle ton, bas, tiz ve bazen de kazanç gibi kontrol düğmeleri bulunur. Eğer Hightone marka bir amfiniz varsa ve sadece üç kontrol düğmesi varsa, muhtemelen ton, bas ve tiz ayarlarına sahiptir.Kablo bağlantıları zayıfsa sesi etkileyebilir,düzgün takıldığından emin olmalısın.Gitarının tellerini ve manyetiklerini temizlemeyi dene.Muhtemelen ses istediğin gibi olucaktır.Onun dışında ekolayzır pedalı kullanabilirsin belki sesi daha dengeli bir hale getirir.

1- Amfinizin modeli nedir?
2- Ne kadar süredir çalıyorsunuz?
3- İstediğiniz ses nedir? Nasıl bir şey dir? Şarkıdan mı referans alıyorsunuz?

Hightone ucuz bir amfi markası henüz iyi bir hightone amfiye denk gelmedim. İstediğiniz ton büyük ihtimalle şarkılardan baz aldığınız bir ton. Unutmayın o ton stüdyo ortamlarında compresör, delay, reverb, binlerce dolarlık amfiler, deneyimli gitaristler, ses mühendisleri, Kaliteli mikrofonlar... gibi unsurların birleşmesi ile oluşan bir ton. Kısacası kıytırık bir hightone amfiyle o tonu alamazsınız. Bunu bilerek bu işe başlamak daha iyi.

Peki nasıl daha iyi bir ton alabilirsiniz?

Bunun için ilk olarak sizin tekniğinizden başlamamız gerekli tekniğiniz gitarın tonuna en çok etki eden unsur. Tellere gereğinden fazla sert vurmamalı, parmağınızı notadan gereğinden önce çekmemelisiniz. Eğer bu dediğim hataları yaparsanız isterseniz dünyanın en iyi stüdyosuna gidin çalın yine de çok kötü bir ses çıkacaktır. Bu yüzden bunlara amfinizin üzerindeki ayarlardan daha çok özen göstermelisiniz. Ek olarak gitarda eğer ağır distrotion altında çalışıyorsanız solo çalarken 3 bas teli sağ avuç içiniz ile susturmanız gereklidir yoksa boş tel sesleri çıkar sesin kötü duyulmasına sebep olur. Aynı şekilde eğer bas tellerde çalıyorsanız sol elinizde bastığınız parmak ile tiz telleri kapatmayı deneyebilirsiniz. Tiz tellerden boş ses çıkması ihtimali çok daha düşüktür ancak yine de bazı gitaristler bu telleri bu şekilde susturmayı tercih ediyor.

Amfi ayarlarınız nasıl olmalı?

Amfilerin üstündeki potansların ismi değişse bile genellikle hep aynı işlevi görürler. Öncelikle sert bir ton için gain'e (overdrive olarak da geçebilir) aşırı yüklenmek çok anlamsız bir harekettir bu tarz sert tonlar elde etmek için booster, EQ, compresör gibi bir çok ayarın yapılması gereklidir. Bu ayarları yapmak yerine sadece gaini açarak albüm tadında sert bir ton elde edebileceğinize inanmıyorum buna inanmak da peri masallarına inanmak gibidir. Nasıl bir ton istediğinizi, amfinizin modelini yazarsanız daha iyi yardımcı olabileceğimize inanıyorum

Not: Kaç yıldır çalıyorsunuz onu yazarsanız daha mantıklı önerilerde bulunabileceğimize inanıyorum.

Son düzenleme:
3- İstediğiniz ses nedir? Nasıl bir şeydir? Şarkıdan mı referans alıyorsunuzmodeli hightone ht 15

Hightone ucuz bir amfi markası henüz iyi bir hightone amfiye denk gelmedim. İstediğiniz ton büyük ihtimalle şarkılardan baz aldığınız bir ton. Unutmayın o ton stüdyo ortamlarında compresör, delay, reverb, binlerce dolarlık amfiler, deneyimli gitaristler, ses mühendisleri, Kaliteli mikrofonlar... Gibi unsurların birleşmesi ile oluşan bir ton. Kısacası kıytırık bir hightone amfiyle o tonu alamazsınız. Bunu bilerek bu işe başlamak daha iyi.

Peki nasıl daha iyi bir ton alabilirsiniz?

Bunun için ilk olarak sizin tekniğinizden başlamamız gerekli tekniğiniz gitarın tonuna en çok etki eden unsur. Tellere gereğinden fazla sert vurmamalı, parmağınızı notadan gereğinden önce çekmemelisiniz. Eğer bu dediğim hataları yaparsanız isterseniz dünyanın en iyi stüdyosuna gidin çalın yine de çok kötü bir ses çıkacaktır. Bu yüzden bunlara amfinizin üzerindeki ayarlardan daha çok özen göstermelisiniz. Ek olarak gitarda eğer ağır distrotion altında çalışıyorsanız solo çalarken 3 bas teli sağ avuç içiniz ile susturmanız gereklidir yoksa boş tel sesleri çıkar sesin kötü duyulmasına sebep olur. Aynı şekilde eğer bas tellerde çalıyorsanız sol elinizde bastığınız parmak ile tiz telleri kapatmayı deneyebilirsiniz. Tiz tellerden boş ses çıkması ihtimali çok daha düşüktür ancak yine de bazı gitaristler bu telleri bu şekilde susturmayı tercih ediyor.

Amfi ayarlarınız nasıl olmalı?

Amfilerin üstündeki potansların ismi değişse bile genellikle hep aynı işlevi görürler. Öncelikle sert bir ton için Gain'e (OverDrive olarak da geçebilir) aşırı yüklenmek çok anlamsız bir harekettir bu tarz sert tonlar elde etmek için booster, EQ, compresör gibi birçok ayarın yapılması gereklidir. Bu ayarları yapmak yerine sadece gaini açarak albüm tadında sert bir ton elde edebileceğinize inanmıyorum buna inanmak da peri masallarına inanmak gibidir. Nasıl bir ton istediğinizi, amfinizin modelini yazarsanız daha iyi yardımcı olabileceğimize inanıyorum

Not: Kaç yıldır çalıyorsunuz onu yazarsanız daha mantıklı önerilerde bulunabileceğimize inanıyorum.

4 aydir gitar caliyorum. Amfim hightone ht 15
3bin TL verdim, arkadasimda da 3bin lira degerinde Black star bir amfi var. onunki guzel akici bir ses verdigi halde benim amfimden rezalet bir ses cikiyor. Uzerinde volume, trable ve bass yazan uc kontrol dugmesi var. Gitarin sesi baska amfilerde guzel cikarkan benim amfimde nedense boguk, kaba ve gurultu olarak cikiyor. Cok buyuk aşırı bir beklentim yok fakat amfim gercekten rezalet bir ses veriyor.

3- İstediğiniz ses nedir? Nasıl bir şey dir? Şarkıdan mı referans alıyorsunuz?
hightone ht15 cift girisli.
4 5 aydir caliyorum.
istedigim ses, heavy metal parcalardaki seslere benzer sesler almak fakat yakinindan bile gecmiyor.

Son düzenleme:
4 aydir gitar caliyorum. Amfim hightone ht 15
3bin TL verdim, arkadasimda da 3bin lira degerinde Black star bir amfi var. onunki guzel akici bir ses verdigi halde benim amfimden rezalet bir ses cikiyor. Uzerinde volume, trable ve bass yazan uc kontrol dugmesi var. Gitarin sesi baska amfilerde guzel cikarkan benim amfimde nedense boguk, kaba ve gurultu olarak cikiyor. Cok buyuk aşırı bir beklentim yok fakat amfim gercekten rezalet bir ses veriyor.

4 ay, ton beklentisi için çok erken. Amfiden çıkan sese değil; ne çaldığınıza odaklanmalısınız. O şarkıları çalabiliyor duruma geldiğinizde o sesleri de amfiden çıkarabileceksiniz. HT-15 işinizi fazlası ile görecek bir amfi. Her hangi bir sorun / sıkıntı mevcut değil.

4 ay, ton beklentisi için çok erken. Amfiden çıkan sese değil; ne çaldığınıza odaklanmalısınız. O şarkıları çalabiliyor duruma geldiğinizde o sesleri de amfiden çıkarabileceksiniz. HT-15 işinizi fazlası ile görecek bir amfi. Her hangi bir sorun / sıkıntı mevcut değil

4 ay, ton beklentisi için çok erken. Amfiden çıkan sese değil; ne çaldığınıza odaklanmalısınız. O şarkıları çalabiliyor duruma geldiğinizde o sesleri de amfiden çıkarabileceksiniz. HT-15 işinizi fazlası ile görecek bir amfi. Her hangi bir sorun / sıkıntı mevcut değil.
ama calinmasi en basit, hata yapmadan caldigim sarkidan bile hic hos sesler gelmiyor.

Video paylaşın, bakalım.
16 yasindayim ve cikan ses beni nedense tatmin etmiyor. boyle seylere cok hevesim var. ozeniyorum acikcasi, gercekten kendimi gelistirmek istiyorum.

16 yasindayim ve cikan ses beni nedense tatmin etmiyor. boyle seylere cok hevesim var. ozeniyorum acikcasi, gercekten kendimi gelistirmek istiyorum.
attigim sey nedense gelmedi kusura bakmayin instagraminiz varsa size oradan ulastirabilirim

attigim sey nedense gelmedi kusura bakmayin instagraminiz varsa size oradan ulastirabilirim

Buradan paylaşmanın bir yolunu bulmanız daha iyi olur. Aynı sorunu yaşayanlara da yol göstermiş oluruz.

Geri
Yukarı