Çözüldü i5-12400F ile RX 5700 XT darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Dattebayo
Daha fazla  
Bu ikili normal şartlarda darboğaz yapmaması gerekiyor ama darboğaz oluyor. Oyun testlerinde baktığım zaman daha yüksek ekran kartlarını bile aynı oyunda besliyor.
Dying Light 2, Starfield ve Cyberpunk 2077 ile denedim. 1080p ve yüksek ayarda olmasına rağmen darboğaz oluyor. İşlemci kullanımı ekran kartı kullanımından fazla oluyor.
Starfield'da haritaya göre darboğaz olmadığı oluyor ama Dying Light ve Cyberpunk 2077'de ekran kartı kullanımı %60-70i geçmiyor. İşlemci kullanımı %70-80 oluyor.

Sistem özelliklerim:
  • RX 5700 XT.
  • i5-12400F
  • 1x16 GB 3200MHz RAM.
  • ASUS H610M-D D4 anakart.
  • 750W PSU.
  • 512 GB M.2 SSD ve 1TB SATA SSD.

Sizce neden darboğaz oluyor? Sorun tek kanal RAM mi? Çift kanal yaptığım zaman işlemci kullanımının yarı yarıya düşeceğini sanmıyorum.
Vega 56 kullanıyordum. DDU ile temizledim ve RX 5700 XT'ye geçtim. Bu yüzden olabilir mi? Tekrar Windows kurmak ile uğraşmak istemiyorum ama başka çare yoksa deneyeceğim.

Sorun tek kanal RAM'dan kaynaklı büyük ihtimalle, ne CPU ne GPU burada RAM darboğazı var gibi duruyor.

İşlemci çok yüksek kullanım değerlerine ulaşıyor. Çift kanal RAM işlemci kullanımını çok düşürür mü?
RAM'in tek kanal olması veya olmaması işlemci kullanımına etkisi vardır, RAM'in MHz'i, CL'si ve tek kanal olup olmaması işlemcinin performansında doğrudan etkilidir. Çift kanal RAM yapmadan gerçeği bilemeyiz. Zaten tek kanal RAM'in asla olmaması gerekiyor, çift yapmak her halükarda zorundasın.

Çift kanal RAM'in pek çözüm olacağını sanmıyorum.

Uyumlu bir modelle Dual olarak çalışınca %90 sorunun çözülecek, geçmişte aynı sorunları çok kez yaşadım. İşlemciler çift kanal belleğe göre tasarlanıyorlar.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. RAM önerisi için konu açıp sizleri etiketleyeceğim.

@cenkkk @Hielah
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Bugün çift kanal RAM aldım ve darboğaz gitti. 80 FPS alırken 120 FPS almaya başladım. Çift kanal RAM'in önemli olduğunu biliyordum ama bu kadar fark yaratacağını gözümle görmesem inanmazdım.

Son düzenleme:
Yorumlarınız için teşekkür ederim. RAM önerisi için konu açıp sizleri etiketleyeceğim.

@cenkkk @Hielah
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Bugün çift kanal RAM aldım ve darboğaz gitti. 80 FPS alırken 120 FPS almaya başladım. Çift kanal RAM'in önemli olduğunu biliyordum ama bu kadar fark yaratacağını gözümle görmesem inanmazdım.

İyi oyunlar hocam sevindim çözüldüğüne.

Geri
Yukarı