i5-12400F RTX 3060 Ti sistem düzgün çalışmıyor

armat

Picopat
Yer
amsterdam
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) RipjawsV DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 500GB 6900MB-5000MB/S Nvme M.2 SSD
Ekran kartı
Zotac RTX 3060 Ti 8 GB Twin Edge
Anakart
ASUS PRIME B660M-K D4 Intel B660 LGA1700 5333 DDR4
İşlemci
Intel Core i5-12400F 2.5 GHz 6 Çekirdek 18MB Cache
Merhaba,
Yaklaşık 2 hafta önce topladığım sistemde bazı şeyler düzgün değil gibi. Evvela fare bazen takılıyor. Normalde takılmıyor ama öyle büyük bir yük olmaksızın takıldığı anlar oluyor ve daha düşük bir sistem olan 3 yıllık laptopumda bile takılmazken aynı fare, bu canımı sıkıyor. Son zamanlarda da (iTunes'u tekrar kurunca fark ettim) görüntüler değişiklik var. Mesela masaüstünde bir dosyaya ismini vermek için inputu açınca veya ismi değiştirebilecek iken orası az biraz yanıp sönüyor titriyor; bu ITunes'da filmler listesinde de oldu. Daha önce ilk kurulumda Windows 11 disk sürücüsü görünmüyor diye kuramadım ve Windows 10 kurdum ms sitesinden diske yazıcıyı indirip ve kurarken problem olmadı. Ara ara veya belli aralıklarla kasadan ses geliyor; kıkırtı sesi, sanki vida değiyormuş gibi. Fanlara tabloların değdiğini zannetmiyorum; acaba güç kaynağından olabilir mi, bir açıp baksam mı? Anakartı vidalarken mi bir şey oldu diye düşündüm ama orada bir problem yaşamadım.

Son olarak fikrinizi almak için soruyorum, sizce sistemimi satsam çok zarar eder miyim? Satmak istemiyorum ama bazen acaba fazla mı diye düşünüyorum. Elbette gelecekte lazım olabilir. Sonuçta uzun süre iş görecek bir sistem olduğunu düşünüyorum. GTA 5'te yüksek ayarlarda problemsiz oynanıyor. NVIDIA MSAA'yı X4 tavsiye etti ama ben fazla FPS düşmesin diye X2 yaptım. Aslında bakınca güçlü. Bir defasından biraz oynayınca kasadan o sıcaklığı hissettim, fakat bu sıcaklık mevzuuna pek takılmıyorum. Elbette her şey istenildiği gibi olmuyor.

Hocam yazılımsal bir şey olabilir. SSD'ye bir sağlık testi yapın. Windowsun kendi attığı güncellemer bile bazen buna sebep olabiliyor. Şu dönemde elinizdekini satıp, aynısını yine almaya kalkarsanız zararlı çıkarsanız. Şuan alışveriş için hiç uygun zaman değil.

Hocam yazılımsal bir şey olabilir. SSD'ye bir sağlık testi yapın. Windowsun kendi attığı güncellemer bile bazen buna sebep olabiliyor. Şu dönemde elinizdekini satıp, aynısını yine almaya kalkarsanız zararlı çıkarsanız. Şuan alışveriş için hiç uygun zaman değil.
Bu sağlık testini nasıl yapabilirim?

"Crystal Disk Mark" ile. Buradan hem okuma/yazma hızına, hem de tarama yaptırın. Donanımda bir şey olmadığına dair bi fikir oluşunca yazılım olarak odaklanırsınız. Tabi bu duruma RAM'lerde sağlık testi vb. şeylerde dahil.

"Crystal Disk Mark" ile. Buradan hem okuma/yazma hızına, hem de tarama yaptırın. Donanımda bir şey olmadığına dair bi fikir oluşunca yazılım olarak odaklanırsınız. Tabi bu duruma RAM'lerde sağlık testi vb. şeylerde dahil.
Buradan standartı indiriyorumn, değil mi?

@lastbjorNN Yaptım, sonuçlar aşağıdaki gibi, nasıl sizce? Ramlar için ne tavsiye edersiniz, sıradaki nedir?

CDM-.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı