i5 12400F & RTX3070Ti sistem kendi kendine kapanıyor

ErayKTK

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Geçen mayıs ayında kendime bir bilgisayar satın aldım. 3 ay öncesine kadar herhangi bir sıkıntı yoktu fakat bir akşam kendi kendine kapanıp açıldı. İlk başta elektrikler gitti sandım. Bir daha aynısını yapmadı aradan 1.5 ay geçti ve bir akşam üstü 3 kere gücü kapatıp geri verdi. Sonra bir daha yine olmadı. En sonunda dün 4 kere başıma geldi ve bazı işlemleri yaptıktan sonra sorunu bulamadığım için sizlere sormak istedim. Yaptığım testler;

15 dakika boyunca FurMark testi yaptım (2K ayarlarda) 15 dakika sonunda 78 dereceyi geçmedi ve FPS değerlerim 153 idi. Sonra pixeli olabildiğince düşürdüm ve tekrar yaptım. Herhangi bir sorun olmadı. Daha sonrasında forumda görmüş olduğum PSU için OCCT programından test yapabiliyormuşuz. Arkadaşın açmış olduğu rehberi uygulayarak 15 dakika boyunca OCCT testi yaptım. Yine herhangi bir sorun olmadı sıcaklıklar 78 dereceyi geçmedi. Testler olurken bilgisayarım hiçbir şekilde kapanmadı.

Bilgisayarım gücü direkt kesiyor aradan 3-5 saniye geçip tekrar gücü geri veriyor. Elektrikler gitmiş gibi oluyor. Ve elektriklerin kesilmediğine eminim (fanlar duruyor sonra çalışmaya tekrar başlıyor ve bilgisayar açılıyor). Akım korumalı priz kullanıyorum, prizdendir diye düşündüm değiştirdim, fakat yeni priz takınca yine aynısı oldu. Kapanmalarının tümü BDO(Black Desert Online) oynarken yaşandı (fakat başka bir oyun oynamıyorum o yüzden denk geliyor da olabilir).

Bilgisayarımın özellikleri;
Intel i5-12400F 2.5GHz 6 çekirdek.
Galax GeForce RTX3070 Ti (1-Click OC) 8 GB 256bit GDDR6X.
XPG Gammix D30 16 GB 3200MHz DDR4 CL16 RAM 2X.
ASUS Prime H610M-A D4 H610 3200MHz DDR4 LGA1700.
Aerocool Aero Bronze 750W 80+ Bronze Slim kablolu Premium güç kaynağı.
Samsung 980 1 TB M.2 SSD 2X.
MSI MAG Forge 100R.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle PSU. Denemek elbette daha iyi olur.

Selam. Daha öncesinde Kernel Power hatası ile ilgili bir konu açmıştım. Sorun yüksek ihtimal PSU denmişti. (bilgisayar Kernel Power hatası verip kendi kendini kapatıyordu)
Bilgisayar konusunda güvendiğim bir arkadaşım geçici olarak i5-12400F 3070 Ti'lı sistemimde MSI Afterburner uygulamasından voltaj ayarı yaptı. 1.075'ten 0.925'te düşürdük ve bilgisayarım 1 ay boyunca hiçbir şekilde kapanmadı ve Kernel Power hatası da almadım. Fakat aynı voltaj ayarları ile şu an bilgisayarım yine kapanmaya başladı. Sizlere sorum şu; sorun %100 PSU diyebilir miyiz? PSU satın alıp sorunumun çözülmemesinden korkuyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2023-04-26_193550239.png
    resim_2023-04-26_193550239.png
    32,5 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı