Çözüldü i5 12400F RX 6700 XT sistemdeki voltaj değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

16main16

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba son bir haftadır PC sadece oyun oynarken elektrik kesintisi gibi birden gidiyor ve yeniden açılıyor sıcaklık değerleri falan her şey normal 10dk PSU ekran kartı stres testinde sıkıntı çıkmadı. Acaba bu resimdeki 12V'nin 13 olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? 12400F işlemci ve 6700XT kullanıyorum. 650W 80+ bronz Cooler Master PSU var.

Dosya Ekleri

• IMG_20230228_223913.jpg
    IMG_20230228_223913.jpg
    81,5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir hocam. Dengesiz voltaj hatalara sebep olabiliyor. HWMonitor ile de değerlere bakabilirsiniz.

Olabilir hocam. Dengesiz voltaj hatalara sebep olabiliyor. HWMonitor ile de değerlere bakabilirsiniz.

Merhaba HWMonitor indirdim kurdum orada da aynı değeri görüyorum asıl merak ettiğim 13v olması PSU'dan kaynaklı olabilir mi? Sistem daha 2 aylık tüm parçalar sıfır ve bu sorunu yaşamayı hiç beklemiyordum açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam. PSU da olabiliyor. Bir ihtimalle de VRM kaynaklı da olabiliyor.

Çözüm
Çözüm: Arkadaşlar güvenilir bir bilgisayarcıya götürdüm ve evet sorun PSU imiş adamlar saatlerce stres testine soktu PC'yi ve PC canavar gibi çalıştı ama oyunlara girince reset atıyordu ve 2 aydır coil whine sesi sandığım ses meğer PSU'danmış sırf bu yüzden o sese kulak asmadım ve açıkçası bu bana sürpriz oldu. Yeni PSU takarak sorunu çözdük. 2 aylık sıfır bilgisayarın Cooler Master 650W 80+ PSU'su bozuk çıktı evet. 🙃

Maalesef hocam. Benim de başıma gelmişti.

Geri
Yukarı