i5 12400F - RX 6750 XT sistemde oyunlarda FPS düşüşü oluyor

Squirtless

Hectopat
RAM
16 GB, 16 CL, 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
512 M2 SSD
Ekran kartı
Asus Rog Strix RX 6750 XT
Anakart
Asus EX-B660M-V5 D4
İşlemci
Asus Rog Strix RX 6750 XT
Herkese öncelikle merhaba,
i5 12400F işlemci ve ASUS ROG STRIX 6750 XT ekran kartına sahibim. 16 GB 3200 GHz RAM ve 650W PSU var sistemde.
Monitör olarak Lenovo G24-20 165 Hz var.
Free-Sync hem monitör hem de AMD Adrenalin üzerinde açık. V-Sync kapalı.
Tüm oyunlarda zaman zaman FPS değerimde oynamalar ve anlık takılmalar meydana geliyor.
Tüm bilgileri içeren MSI Afterburner ile değerlerimin ve takılmaların göründüğü bir video kaydı da aldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam oyunun optimizasyonu etkiliyor olabilir. Misal "Marvel's Spider-Man" oyununda kapalı veya çevresinde fazla nesne olmayan ortamlarda 90-100 fps alırken, ağ atma gibi kamera açısının hızla değiştiği zamanlar fps 60-70 arasina bile dusebiliyordu. Ama bunu her oyunda yasamiyorum mesela.

Vsync açıp bir deneyin.
Sonuç aynı

Hocam oyunun optimizasyonu etkiliyor olabilir. Misal "Marvel's Spider-Man" oyununda kapalı veya çevresinde fazla nesne olmayan ortamlarda 90-100 fps alırken, ağ atma gibi kamera açısının hızla değiştiği zamanlar fps 60-70 arasina bile dusebiliyordu. Ama bunu her oyunda yasamiyorum mesela.

Her oyunda böyle maalesef

Biraz daha açar mısın ram konusunu?

O değerleri de açtım aslında ama gözükmedi. Ayrıca bazı CPUlar çok az kullanılıyor bu nedendir?
CPU az kullanması iyidir.

Tek modül bellekler çift kanal belleklerden daha az performans verir. O yüzden hep 8x2 tavsiye ederiz, sizin durumunuzda ise 16x2 tavsiye edilebilir. Böylece performans artar, daha stabil olur.

Low değerlerinin gözükmesi için Benchmark yapmanız gerekiyor.

CPU az kullanması iyidir.

Tek modül bellekler çift kanal belleklerden daha az performans verir. O yüzden hep 8x2 tavsiye ederiz, sizin durumunuzda ise 16x2 tavsiye edilebilir. Böylece performans artar, daha stabil olur.

Low değerlerinin gözükmesi için Benchmark yapmanız gerekiyor.

Yazdığım bilgileri yanlış ifade etmişim sanırım. Ramlar 8x2 olarak 16 GB. Ram iki tane yani.

Hemen benchmark yapıyorum. Sonuçları atacağım.

Yazdığım bilgileri yanlış ifade etmişim sanırım. Ramlar 8x2 olarak 16 GB. Ram iki tane yani.

Hemen benchmark yapıyorum. Sonuçları atacağım.
O zaman senkron sorunu var gibi. Ekran kartıyla monitör arasında. Çünkü FPS dalgalanması yok ama görüntüde takılma var, takılmadan ziyade de kasma hissi değilde yırtılma gibi.

O zaman senkron sorunu var gibi. Ekran kartıyla monitör arasında. Çünkü FPS dalgalanması yok ama görüntüde takılma var, takılmadan ziyade de kasma hissi değilde yırtılma gibi.
Senkron sorunu nasıl anlaşılabilir? FreeSync Premium açık şuan.

Framerate Min 110 civarlarında
Framerate Avg 130 civarlarında
Framerate Max 150 civarlarında
Framerate %1 Low 40 fps civarlarında
Framerate %0.1 Low 10 fps civarlarında

Yeni konular

Geri
Yukarı