i5-12400F sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

tunatu

Centipat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force Vulcan Tuf Gaming Alliance 16GB (2X8GB) 3200MHZ CL16 Ddr4 Gami
SSD veya HDD modeli
Samsung 500GB 980 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
Sapphire 11310-01-20G VGA Pulse AMD RX6600 Gam 8GB
Anakart
ASUS Tuf Gaming B660-Plus W-Fi D4 Intel B660 LGA17
İşlemci
Intel Core i5-12400F 2.5 GHz 6 Çekirdek 18MB Cache
Minidump dosyam: Minidump.rar

Mavi ekran hata kodlarım;
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Sistem özelliklerim:

ASUS TUF Gaming B660-Plus W-fi D4 Intel B660.
Intel Core i5-12400F
Sapphire 11310-01-20G VGA Pulse AMD RX6600 Gaming graphic Card 8 GB.
Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Gaming Memory.
Samsung 500GB 980 NVMe M.2 SSD.
High Power 750W 80+ Gold performance gd aktif PFC güç kaynağı.

Not: Bilgisayarı yeni topladım, 1 hafta oldu ve birkaç kez mavi ekran hatası verdi. Bilgisayara asla aşırı yük yüklemem, bilgisayarı kapat şeklinde kapatırım. Gece yatarken kasanın arkasından gücü 0 yaparım öyle yatarım. BIOS güncel değil. MSI anakartta güncellerken bios çöktüğü için o işlere girmiyorum. Sistem ilk kurulurken biosta xmp profile 1 yaptım, ramleri 3200mhz çıkardım sadece o seçenek vardı. Kaspersky kullanıyorum borsa ve yazılım ile uğraştığım için güvenlik üst düzeyde önemli benim için.

Teşekkürler.

@Dümdüz @Plyra @LSD @Bora Dere Cevap vermiş olduğunuz çözülmüş mavi ekran konuları tekrar aktif etmemek adına kendi konuma etiket yapmayı tercih ettim, yanlışım olduysa kusura bakmayın. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
İyi günler. Sanırım konuya geri dönüş yapılmadığı için dosyayı Drive üzerinden kaldırmışsınız. Tekrar yükleyip paylaşırsanız yardımcı olmak isterim.

Chipset sürücülerinizi güncelleştirin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci üzerinde herhangi bir UV veya OC işlemi varsa kaldırın.

BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Son olarak BIOS'unuzu 1620 sürümüne güncelleştirmenizi isteyeceğim. Videodaki adımları dikkatlice takip ettiğiniz sürece sorun yaşama ihtimalinden korkmanıza gerek yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Chipset sürücülerinizi güncelleştirin.

İşlemci üzerinde herhangi bir UV veya OC işlemi varsa kaldırın.

BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Son olarak BIOS'unuzu 1620 sürümüne güncelleştirmenizi isteyeceğim. Videodaki adımları dikkatlice takip ettiğiniz sürece sorun yaşama ihtimalinden korkmanıza gerek yok.
@LSD Çok teşekkür ederim kıymetli vaktinizi ayırdığınız için.

1) Tekrar bir mavi ekran hatası aldım, farklı bir hata kodu ile.
Güncel dosyanın da olduğu yeni minidump dosyası; Minidump.rar

2) Bugüne kadar aldığım hata kodları;
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
HYPERVISOR_ERROR

3) BIOS güncellemesini gönderdiğiniz ekrandan yapacağım, yonga güncellemesinde rehber videoda aygıt yöneticisinde görünen bilinmeyen aygıtlar benim aygıt yöneticimde görünmüyor yine de güncelleyeceğim değil mi?

3) BIOS güncellemesini gönderdiğiniz ekrandan yapacağım, yonga güncellemesinde rehber videoda aygıt yöneticisinde görünen bilinmeyen aygıtlar benim aygıt yöneticimde görünmüyor yine de güncelleyeceğim değil mi?
Evet güncelleyiniz.

Ek olarak BIOS sürücüsü için destek sayfasını belirtmeyi unutmuşum.

Güncel dökümde yeni bir şey göremedim. Şimdilik belirttiğim adımları uygulamanız yeterli. Ek olarak Olay Görüntüleyicisinden Sistem kısmını paylaşırsanız iyi olur. Belki bir şeyler bulabiliriz.

Evet güncelleyiniz.

Güncel dökümde yeni bir şey göremedim. Şimdilik belirttiğim adımları uygulamanız yeterli. Ek olarak Olay Görüntüleyicisinden Sistem kısmını paylaşırsanız iyi olur. Belki bir şeyler bulabiliriz.
Tamam hocam, söylediklerinizi uygulayacağım.
Ek olarak, aşağıdaki dosya olay görüntüleyicisinden istediğiniz dosya;

@LSD

Evet güncelleyiniz.

Hocam,
Chipset güncelledim,
UV-OC yapmamıştım ama BIOS sıfırladım yapsaydım dahi giderdi.
Bios sıfırladım,
Bios güncelledim.
@LSD

Son düzenleme:
Olay Görüntüleyicisi raporlarını inceledim. Intel ME driverlarını güncelleştirmenizi isteyeceğim.

Bunu da yaptıktan sonra bir süre sistemi gözlemlemeniz yeterli.

Olay Görüntüleyicisi raporlarını inceledim. Intel ME driverlarını güncelleştirmenizi isteyeceğim.

Bunu da yaptıktan sonra bir süre sistemi gözlemlemeniz yeterli.
Hocam çok teşekkür ederim, söylediklerinizi harfiyen uyguladım. biraz önce; 10.09 16:50 tarihinde bilgisayarı sorunsuzca kullanırken birden yeniden başladı. Herhangi bir mavi ekran vermedi ve minidump dosyası oluşmamış. Güncel olay görüntüleyicisi dosyasını aşağıya bırakıyorum. @LSD

Kernel Power sorunu yaşanmış. Şu anlık sadece sistemin kilitlenmesi veya anlık güç kaybı olarak yorumluyorum. Sorunun tekrar yaşanması halinde gerekli adımları ileteceğim.

Geri
Yukarı