Çözüldü i5-12400F sistemde oyunda Alt+Tab attıktan sonra siyah ekran oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG 2x8 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
WD SN570
Ekran kartı
ASUS DUAL RX 6600
Anakart
ASUS PRIME H610M K D4
İşlemci
i5-12400F
Az once cok degisik bir olay oldu. Valorant oyunundaydim Alt Tab atıp Chrome'u açtım ekran siyaha dondu sonra ekran kapaniyor gibi oldu tekrar siyah oldu, hiçbir klavye tusu calismiyordu ama isiklari yaniyordu klavyenin. Sonra biplemeye basladi bipleme bitince oyle kaldi ben de kasadan kapattim geri açtım ekran karti surucusu gitmisti. Aygıt Yöneticisi'den bakinca bu aygit durduruldu, baslatilamadi gibi bir şey diyordu ama kod 43 gibi bir şey yazmiyordu onu soyleyeyim. DDU ile surucuyu kaldirip guncel surumu kurdum su anlik bir problem yok. Bu neden oldu?

Sicaklik olarak problem yok. RAM ile alakali Windows'un kendi araciyla yaptim, problem gozukmedi. Bu AMD'nin ekran karti sorunu mu PC mi sorunlu? Siyah ekran ile alakali bir sorun gormustum de ondan soyluyorum. İlk sorunumu yasamis oldum ekran kartindaysa.

Çözüm
O anlık sürücü tabanlı bir sorun olmuş olabilir. Devam etmiyorsa kullanmaya devam. İlk defa yaşadın herhalde?
Geçen ay RX6600 kart ile FIFA 22 oynarken benim başıma da gelmişti bu olay. Muhtemelen WattMan hatası almışsındır. Sorun sürekli tekrar etmezse bir problem olacağını sanmıyorum. Sorun neden kaynaklıdır diyorsan da AMD bu driver işini pek beceremiyor bence Alt Tab yapınca driver yanıt vermeyi kesmiş olabilir.

Evet, ilk defa yasadim. Bip vermesi normal miydi acaba? Su anlik hala problem yok.

Bip sesi tam olarak nasıldı? Aralıksız mi?

Uzundu, tam olarak hatirlamiyorum. Uzun surdu biraz, zaten kapattiktan sonra bip sesi gitti kapatmasam daha otecekti herhalde.

@Emir M.

Driver çökmüş.

2,3 onceki eski surumu kullaniyordum simdi yeniye gectim bu olay olunca. Eski surumle alakasi olabilir mi?

Geçen ay RX6600 kart ile FIFA 22 oynarken benim başıma da gelmişti bu olay. Muhtemelen WattMan hatası almışsındır. Sorun sürekli tekrar etmezse bir problem olacağını sanmıyorum. Sorun neden kaynaklıdır diyorsan da AMD bu driver işini pek beceremiyor bence Alt Tab yapınca driver yanıt vermeyi kesmiş olabilir.

WattMan gibi bir hata yazmiyordu ama.

Uzundu, tam olarak hatirlamiyorum. Uzun surdu biraz, zaten kapattiktan sonra bip sesi gitti kapatmasam daha otecekti herhalde.

@Emir M.

Ekran kartında sorun olduğunda bu sesin çıktığını belirtmişler. Yani sorun sürücüden de öte olabilir. Bir süre daha kullan, tekrar etmezse rahatlayabilirsin. Sıcaklıkları da kontrol et. Bazı ekran kartları sıcaklık limiti asıldığında sistemi kapatmayıp sadece görüntüyü kesebiliyor. Sıcaklıklar anlık uctuysa görüntüyü kesmiş olabilir kart.

Ekran kartında sorun olduğunda bu sesin çıktığını belirtmişler. Yani sorun sürücüden de öte olabilir. Bir süre daha kullan, tekrar etmezse rahatlayabilirsin. Sıcaklıkları da kontrol et. Bazı ekran kartları sıcaklık limiti asıldığında sistemi kapatmayıp sadece görüntüyü kesebiliyor. Sıcaklıklar anlık uctuysa görüntüyü kesmiş olabilir kart.

Sicakliklar normal hocam. ASUS Dual ve RX 6600 oldugundan 60-70 dereceyi asla gecmiyor benim. Oyun icinde de degildim ana menusundeydim. Yani isinma ile alakali oldugunu sanmiyorum. İnşallah ekran karti sorunlu degildir eger oyle olsaydi geri duzelmezdi herhalde sürücü yuklendiginde? Simdi de bu vesvese cikti.

@Emir M.

Yeni konular

Geri
Yukarı