i5 12400F sistemde oyunlar kapanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Eren Cem Aydın

Hectopat
RAM
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3600MHz
Ekran kartı
ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB
Anakart
ASUS PRIME B660M-K D4
İşlemci
Intel Core i5-12400F
İşlemci: 12th gen Intel(r) Core(tm) i5-12400F 2.50 GHz.
Ekran kartı: 3070 Ti.

Gaming Gen'den satın aldığım: " NOVA-3070Ti / INTEL i5-12400F / ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR " sadece RAM ve SSD'sini değiştiğim sistem.

Bana ürün teslim edilmeden donanımlara özel olan Speed, performans, ısı vb testleri yapılım verildi.

Oyun yükleyip oynadım ve 5 - 30 snye içinde oyunlar kimi zaman crash hatası verip, kimi zaman direk olarak kapandı.

Ayrıca Photoshop kullanırken dosyamı kaydetmek isterken cancel Save ve donma hataları aldım.

Ürünü teslim ettim ve donanımsal hata bulamadık dendi yanlarındaydım ben. Ve yine donanımlara özel uygulamalar ile analiz yapıldı tek.

Bende Photoshop'u açıp sorunları gösterdiğimde çözüm bulamadılar.

Ürünü bırakmamı ve temiz format atıp tekrar driverlarını yükleyip bana artık bir sorun kalmadığını söylediler ve gerçekten de bir sorun yoktu Photoshop kullanırken.

Gerçekten 3070 Ti gücünü gördüm yüksek TIFF çalışıp Mixer brush kullandım ve sulu boya gibi akışkandı performans.

Oyun yükleyip denendi mi diye sordum ve hayır dendi, bende kendimce bu hallolduysa oyunlarda kesin yoktur sorun dedim.

Eve geldim işleri yaparken tekrar indirmeye bıraktım ve oyunlar yine kapanıyordu...

2 defa durduk yere mavi ekran aldım, aldığım hataları da ekleyeceğim.

Bir çaresini bulamadılar bende öyle ve sanırım pazartesi tekrar gideceğim teknik servise.

Bu sistem benim için çok kritik evden freelance çalışıyorum ve tüm dengem alt üst oldu.

Photoshop'um lisanslı ve oyunlarda Steam üzerinden oynanan orijinal oyunlar.

1 VCREDİST
2 Net Framework
3 DİRECTX

Uygulamalarının en güncel hallerini de kendim yükledim.

Process Monitor iki oyunu ekledim yandiske.

Şimdiden ilginiz için çok teşekkürler, umarım siz bulursunuz çareyi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25,6 KB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Alıntısı12.PNG
    Ekran Alıntısı12.PNG
    767 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2022-05-06 at 18.56.51.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-06 at 18.56.51.jpeg
    117,8 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2022-05-06 at 18.59.37.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-06 at 18.59.37.jpeg
    129,2 KB · Görüntüleme: 35
Mavi ekran ile ilgili attığınız görselde Realtek sürücüsünün hata verdiğini görüyorum. Yine de emin olmak için minidump dosyalarını ihtiyacım var.

Dostum önce sorunun kaynağını öğrenmek gerekiyor atmış olduğun 2 BSoD ekranında farklı sorunlar gözüküyor.

Dump dosyasını WinDbg Preview ile aç bakalım hangi dosyalar soruna sebebiyet veriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum önce sorunun kaynağını öğrenmek gerekiyor atmış olduğun 2 BSoD ekranında farklı sorunlar gözüküyor.

Dump dosyasını WinDbg Preview ile aç bakalım hangi dosyalar soruna sebebiyet veriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yalnız video kapağı çok iyi.

Mavi ekran ile ilgili attığınız görselde Realtek sürücüsünün hata verdiğini görüyorum. Yine de emin olmak için minidump dosyalarını ihtiyacım var.
Teşekkürler ilginiz için, buyurun;

Paylaştım burada şimdi minidump dosylarını
Sürücü sorunu olabilir.
gaming gen teknik servisi windows ve driver kurulumunu yaptı.

Paylaştım burada şimdi minidump dosylarını

gaming gen teknik servisi windows ve driver kurulumunu yaptı.
Teknik servise yaptırmak pekte mantıklı değil.(Tek tek mi kuruyorlar emin değilim.) En iyisi kendiniz indirip kurun.

• Öncelikle aşağıda vermiş olduğum dosyayı indirip BIOS'unuzu güncelleyin.
  • Ardından aşağıdaki dosyayı indirip ağ sürücülerinizi güncelleyin.
  • Kaspersky Antivirus ve varsa Kaspersky VPN yazılımlarını silip tekrar yükleyin.
  • CPU-Z programını aynı şekilde kaldırıp tekrar kurun.
  • Bunlar işe yaramaz ise yukarıdaki 2 maddede belirtmiş olduğum yazılımları komple silip hata verip vermediğine bakın.

• Öncelikle aşağıda vermiş olduğum dosyayı indirip BIOS'unuzu güncelleyin.
  • Ardından aşağıdaki dosyayı indirip ağ sürücülerinizi güncelleyin.
  • Kaspersky Antivirus ve varsa Kaspersky VPN yazılımlarını silip tekrar yükleyin.
  • CPU-Z programını aynı şekilde kaldırıp tekrar kurun.
  • Bunlar işe yaramaz ise yukarıdaki 2 maddede belirtmiş olduğum yazılımları komple silip hata verip vermediğine bakın.
Merhaba, bios'u güncelledim, Realtek_Audio_Driver yükledim.

Kaspersky ve CPU-Z sistemden kaldırdım ve yüklemedim.

Bilgisayarımın düzelip düzelmediğini nasıl tespit edebilirim şimdi.

Sıradaki işlemim ne olmalı?

Çok teşekkürler ilginiz için.
Teknik servise yaptırmak pekte mantıklı değil.(Tek tek mi kuruyorlar emin değilim.) En iyisi kendiniz indirip kurun.
Kendim yaptım tek tek olmadı, teknik ekipte tek tek yüklemiş ve duruyor indirilenler klasöründe driverlar.

Merhaba, bios'u güncelledim, Realtek_Audio_Driver yükledim.

Kaspersky ve CPU-Z sistemden kaldırdım ve yüklemedim.

Bilgisayarımın düzelip düzelmediğini nasıl tespit edebilirim şimdi.

Sıradaki işlemim ne olmalı?
Merhaba, bu noktada sanırım bekleyip görmekten başka seçeneğimiz yok. Tekrar mavi ekran hatası alırsanız yeni minidump dosyalarını paylaşmanız yeterli.

Geri
Yukarı