i5-12400F sistemde oyunlarda %100 CPU kullanılıyor

alpagoo

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Son 1 haftadır oyunlarda %100 CPU kullanım sorunu ile karşılaşıyorum. Sürekli %100'de kullanılıyor ve hem oyun yavaşlıyor hem de Alt Tab yaptığım zaman PC'nin yavaşladığını fark ettim. Önceden böyle bir sorun yoktu birden bire oldu. Sadece FIFA 23'te değil, diğer oyunlarda da aynı şekilde. Sadece oyunlarda böyle oluyor, oyun açık değilken bir sorun yok.
İşlemcim: 12th gen Intel Core i5-12400F.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son 1 haftadır oyunlarda %100 CPU kullanım sorunu ile karşılaşıyorum. Sürekli %100'de kullanılıyor ve hem oyun yavaşlıyor hem de Alt Tab yaptığım zaman PC'nin yavaşladığını fark ettim. Önceden böyle bir sorun yoktu birdenbire oldu. Sadece FIFA 23'te değil, diğer oyunlarda da aynı şekilde. Sadece oyunlarda böyle oluyor, oyun açık değilken bir sorun yok.
İşlemcim: 12th gen Intel Core i5-12400F.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060.

CPU %100 olduğunda Görev Yöneticisi'nden neyin kullandığına baktınız mı?

Yanlış bilgi
Hocam CPU'nun %100 kullanması kadar doğal bir şey yok ki oyun bu tabii ki tamamını kullanacak tamamını kullanmazsa FPS düşer Alt Tab atınca kasması da oyundan bir anda Windows'a dönünce bilgisayar anlık kasabilir bunlar normal şeyler gayet de.

Hocam CPU'nun %100 kullanması kadar doğal bir şey yok ki oyun bu tabii ki tamamını kullanacak tamamını kullanmazsa FPS düşer Alt Tab atınca kasması da oyundan bir anda Windows'a dönünce bilgisayar anlık kasabilir bunlar normal şeyler gayet de.

Öyle bir şey yok. GPU'yu tamamen kullanmalı. Aynı sistemi kullanıyorum.

FS22 CPU kullanımı 14/20 arası.
MC CPU kullanımı 80/100 arası.
BF5 CPU kullanımı 50/70 arası.

Öyle bir şey yok. GPU'yu tamamen kullanmalı. Aynı sistemi kullanıyorum.

FS22 CPU kullanımı 14/20 arası.
MC CPU kullanımı 80/100 arası.
BF5 CPU kullanımı 50/70 arası.

Hocam GPU ve CPU'yu tamamen kullanacak diye bir şey yok ekrandaki görüntü ya da oyunun bulunduğu konum çok fazla grafik vs istemeyen bir yerse CPU kullanımı 20 30 seviyelerine düşebilir keza GPU da aynı şekilde ikisini de %100 kullanacak diye bir şey yok.

Hocam GPU ve CPU'yu tamamen kullanacak diye bir şey yok ekrandaki görüntü ya da oyunun bulunduğu konum çok fazla grafik vs istemeyen bir yerse CPU kullanımı 20 30 seviyelerine düşebilir keza GPU da aynı şekilde ikisini de %100 kullanacak diye bir şey yok.

V-Sync açık değilse işlemci ekran kartını besliyorsa ve oyunun optimizasyonu iyi ise GPU %95 100 arası kullanılır. CPU değişkenlere bağlıdır.

V-Sync açık değilse işlemci ekran kartını besliyorsa ve oyunun optimizasyonu iyi ise GPU %95 100 arası kullanılır. CPU değişkenlere bağlıdır.

Hocam ekrandaki görüntüye bağlı olarak GPU kullanımı değişir sistem %50 güç isterken neden %100 güçte çalışsın?

Hocam ekrandaki görüntüye bağlı olarak GPU kullanımı değişir sistem %50 güç isterken neden %100 güçte çalışsın?

V-Sync açık değil ya hani? Ekran kartı FPS yükseltmeye çalışıyor ya hani? YouTube'ta ekran kartı testlerini izlemek bu kadar zor değil.

Dosya Ekleri

• gpu.png
    gpu.png
    89,4 KB · Görüntüleme: 31

Yeni konular

Geri
Yukarı