i5 12400F stok fan ile 85 derecelere kadar çıkıyor

• Konuyu başlatan xrr65
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 180

xrr65

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, bazı oyunlarda test ettim CPU kullanımım ve GPU kullanımım birbirine yakın TLOU, RDR 2 Witcher 3 gibi oyunlarda değişiklikde gösterebiliyor %60'a da inebiliyor. Size sorum bu kullanımda işlemciye zarar gelir mi? Harici soğutucu almam gerekir mi? Bir sorun arz etmezse bir süre böyle kullanırım.

Açtığım konuyu onaylarsanız sevinirim...

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU kullanımı mı yoksa sıcaklığı mı sorun şu an? Ekran kartınız nedir? Ortada bir dengesizlik varsa darboğaz yaşıyor olabilirsiniz. Stok fan çok iyi olmadığından ötürü iyi bir termal macun ve soğutucu yükseltmesi yapabilirsiniz tabi ki bu sizin bütçenize kalır. 80-85 derecelerde bir anda zarar gelmez ancak sıcak çalışması işlemcinin ömründen götürür tabi ki.

CPU kullanımı mı yoksa sıcaklığı mı sorun şu an? Ekran kartınız nedir? Ortada bir dengesizlik varsa darboğaz yaşıyor olabilirsiniz. Stok fan çok iyi olmadığından ötürü iyi bir termal macun ve soğutucu yükseltmesi yapabilirsiniz tabii ki bu sizin bütçenize kalır. 80-85 derecelerde bir anda zarar gelmez ancak sıcak çalışması işlemcinin ömründen götürür tabii ki.

Hocam sıcaklık bana da normal geliyor yani 80 kullanımda normal olur öyle sıcaklık benim kafama takılan şey %100 GPU kullanıyor bir oyun diyelim neden %50 60 70 CPU kullanımı gereği duyuyor bu normal bir şey mi yoksa bende mi bir şey var diye düşünmeye başladım bende maalesef.

Tlou harici bu sıcaklığı çıktığı oluyor mu?
%80 kullanım ve sonrası gören oyunlarda diyeyim mesela Miles Morales onda da böyle

Arkadaşlar selam, bazı oyunlarda test ettim CPU kullanımım ve GPU kullanımım birbirine yakın TLOU, RDR 2 Witcher 3 gibi oyunlarda değişiklikde gösterebiliyor %60'a da inebiliyor. Size sorum bu kullanımda işlemciye zarar gelir mi? Harici soğutucu almam gerekir mi? Bir sorun arz etmezse bir süre böyle kullanırım.

Ekran kartınız ne

İşlemcim aynı ama genelde hep 72 ila 75 derece arası. Tek sadece 4 saat aralıksız bf5 oynayınca oluyor.

85 derece zarar verecek kadar yüksek değil ama 1000-1200 TL'ye soğutucu alırsanız iyi olur. Serin ve sessiz çalisir. Stok fan sesinden rahatsız olduğum için Kule tipi soğutucu almıştım.

85 derece zarar verecek kadar yüksek değil ama 1000-1200 TL'ye soğutucu alırsanız iyi olur. Serin ve sessiz çalisir. Stok fan sesinden rahatsız olduğum için Kule tipi soğutucu almıştım.
Evet ya sesi gıcık ediyor birşey varmış gibi hissettiriyor.

Ekran kartınız ne

İşlemcim aynı ama genelde hep 72 ila 75 derece arası. Tek sadece 4 saat aralıksız bf5 oynayınca oluyor.
Rx6700xt hocam

Hocam sıcaklık bana da normal geliyor yani 80 kullanımda normal olur öyle sıcaklık benim kafama takılan şey %100 GPU kullanıyor bir oyun diyelim neden %50 60 70 CPU kullanımı gereği duyuyor bu normal bir şey mi yoksa bende mi bir şey var diye düşünmeye başladım bende maalesef.

%80 kullanım ve sonrası gören oyunlarda diyeyim mesela Miles Morales onda da böyle
GPU'nun %98 ve üzeri kullanımda olması karttan tam verim aldığınızı gösterir. İşlemci kısmında ise işlemci kendini ne kadar az kullandırarak ekran kartını besleyebiliyorsa o kadar iyidir, darboğaz yaratmaz. Sisteminizde bir sorun da yok darboğaz da. Yalnızca biraz daha serin çalışırsa daha sağlıklı olur uzun vadede.

Yeni konular

Geri
Yukarı