i5 12400F vs R5 5600

Bütçe
5000-7000

Kvothe42

Centipat
Daha fazla  
Elimdeki sistem:

• R5 2600
  • MSI B450-A Pro
  • MSI Gaming 1660 Ti
  • T-Force 2x8GB 3200 CL16

Bu sistemi güncellemek için sizce R5 5600 mü? Yoksa i5 12400F için B660'a geçip öyle kullanmak mı daha mantıklı?

12400F'in tek çekirdek performansı %9.4 daha iyi. Çok büyük bir fark değil ama 12400F biraz daha iyi olur oyunlarda.

Yani 3200-3400 TL civarı bir ödeme yapmak yerine %10'luk bir ekstra performans için ortalama 5300-5400 TL'lik bir masrafa mı girsin? Anlamaya çalışıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani 3200-3400 TL civarı bir ödeme yapmak yerine %10'luk bir ekstra performans için ortalama 5300-5400 TL'lik bir masrafa mı girsin? Anlamaya çalışıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Muhtemelen ekran kartını malum ekonomiden dolayı güncellemem çok sürse bile. Açıkcası bu zamanlarda 2600 orta ayarlar valorantta 200fps veriyor, lolde 90-110 veriyor ve bu eskiden böyle olmamıştı değiştirme amacım bir tık da bu. Ve eski değerleri alamıyorum çoğu şeyde, bende sorunun işlemcinin payı olacağını düşündüm. Bundan önce ram değiştirdim soketinde yamulduğu ve arızalandığı için, işlemci payını saymamın nedenide yaklaşık 6 ay önce değişen macunu yenilemek için açtığımda macunun su atmış (tam betimlemem zor bilmiyorum) bi tık baloncuğumsu şekil almasıydı, ve derecesinin fazla olmasaydı. Şimdi de düşündüğümde kendime belki sorun anakarttadır diyorum... gibi gibi

Muhtemelen ekran kartını malum ekonomiden dolayı güncellemem çok sürse bile. Açıkçası bu zamanlarda 2600 orta ayarlar Valorant'ta 200FPS veriyor, LoL'de 90-110 veriyor ve bu eskiden böyle olmamıştı değiştirme amacım bir tık da bu. Ve eski değerleri alamıyorum çoğu şeyde, bende sorunun işlemcinin payı olacağını düşündüm. Bundan önce RAM değiştirdim soketinde yamulduğu ve arızalandığı için, işlemci payını saymamın nedeni de yaklaşık 6 ay önce değişen macunu yenilemek için açtığımda macunun su atmış (tam betimlemem zor bilmiyorum) bir tık baloncuğumsu şekil almasıydı, ve derecesinin fazla olmasaydı. Şimdi de düşündüğümde kendime belki sorun anakarttadır diyorum... Gibi gibi
Siz sıfır R5 5600 alsanız bile ikinci el satışlarda bir dolu temiz anakart var. Oradan yürüdüğünüzde dahi ekran kartınızı güncellemek için bakiyeniz kalır. Yani hiç Intel bir sistem için uğraşmayın.

5600'e geçmek en mantıklı hareket olacaktır. Ya da işlemci değiştirmeyip, ekran kartı değiştirip, yeni çıkacak mimarilere geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz.

DDR5 olsa bile yeni mimarilere geçmek, şu durumda 12. Nesil Intel bir işlemciye geçmekten daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı