i5 12400F vs Ryzen 5 5600

Intel:

total: 5233TL

AMD:

total: 4990TL

Konu içerisinde @Tesla Bobini'e eleştirenler bakanlar olmuş ama bu 2 işlemci rakip konumdalar ve 12400F'in genel bir üstünlüğü var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
5600 OC ile çok daha iyisini yapabilmekte ve bunu BIOS' girmeden yapmak mümkün. Bahsi geçen 2 işlemciyi de kullandım. Deneyimlerim ve bazı araştırmalarım sonucunda bunu öneriyorum. AMD'nin buradaki avantajı fiyat. Bu fiyat farkı ile daha yüksek frekansa sahip RAM tercihi ile aradaki farkı kapatıp öne geçmesi dahi mümkün. Ek olarak OC ile kat ve kat fazlası mümkün. Bir diğer sorun ise H610 çipsette M2 pcie 3.0 desteği var, 4 değil.

Linkleri yanlış aktarmışım ve düzelttim.

Son düzenleme:
Intel:

total: 5233TL

AMD:

total: 4990TL

5600 OC ile çok daha iyisini yapabilmekte ve bunu BIOS' girmeden yapmak mümkün. Bahsi geçen 2 işlemciyi de kullandım. Deneyimlerim ve bazı araştırmalarım sonucunda bunu öneriyorum. AMD'nin buradaki avantajı fiyat. Bu fiyat farkı ile daha yüksek frekansa sahip RAM tercihi ile aradaki farkı kapatıp öne geçmesi dahi mümkün. Ek olarak OC ile kat ve kat fazlası mümkün. Bir diğer sorun ise H610 çipsette M2 pcie 3.0 desteği var, 4 değil.

Hocam alacağım sistemde chipset B660 olduğundan 2 SSD girişi var.

Konu içerisinde @Tesla Bobini'e eleştirenler bakanlar olmuş ama bu 2 işlemci rakip konumdalar ve 12400F'in genel bir üstünlüğü var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Benim için yok gibi bir şey hocam AAA oyunlardaki fark çok fazla değil ayrıca Online oyunlarda 5600 tokatlıyor ama beni düşündüren Intel tarafının upgradeable olması.

Test sistemindeki RAM miktarları aynı. Keza B660 bir anakart seçildiğinde de RAM frekansı hususunda yine güncelleme yapılabilir. Ayrıca 5600'ün PBO ile çıkabileceği makul seviye 5600X'tir. Ondan sonrasında yapılacak OC'un fayda ya da zarar getireceği belirsizdir. Temel şekilde ele aldığımızda 12400F daha güçlü oluyor.

Benim için yok gibi bir şey hocam AAA oyunlardaki fark çok fazla değil ayrıca Online oyunlarda 5600 tokatlıyor ama beni düşündüren Intel tarafının upgradeable olması.
Fark atan yer neresidir? Zira temel olarak birbirlerine benzeyen işlemciler. He AM4 bir anakarta 5800X3D dahi takabilirsiniz. Bu açıdan ciddi bir avantaj var. Ben sadece 12400F'in 5600'den daha güçlü olduğunu belirttim.

Test sistemindeki RAM miktarları aynı. Keza B660 bir anakart seçildiğinde de RAM frekansı hususunda yine güncelleme yapılabilir. Ayrıca 5600'ün PBO ile çıkabileceği makul seviye 5600X'tir. Ondan sonrasında yapılacak OC'un fayda ya da zarar getireceği belirsizdir. Temel şekilde ele aldığımızda 12400F daha güçlü oluyor.

Fark atan yer neresidir? Zira temel olarak birbirlerine benzeyen işlemciler. He AM4 bir anakarta 5800x3D dahi takabilirsiniz. Bu açıdan ciddi bir avantaj var. Ben sadece 12400F'in 5600'den daha güçlü olduğunu belirttim.

Hocam genelde oynadığım oyun Valorant CS LoL tabii ki de AAA oyunlar da oynarım ama 5600 dediğim oyunlarda daha iyi. Siz hangi işlemciyi tercih ederdiniz? 1092 TL'ye değer mi Intel için?

Hocam genelde oynadığım oyun Valorant CS LoL tabii ki de AAA oyunlar da oynarım ama 5600 dediğim oyunlarda daha iyi. Siz hangi kombiyi tercih ederdiniz? 1092 TL'ye değer mi Intel için?
Ben online oyunlardaki testlere dahi baktığımda minimal düzeyde de olsa önde olduğunu görüyorum. Lakin tabii ki 1000 TL'lik bir farka değecek bir durum yok. DDR5 bir artıdır ama henüz esprisi görülmüyor. 13. Nesil desteği iyi ama bu seride ekstrem bir performans farkı oluşmadı ve K serisi işlemci alacaksanız Z serisi bir anakart derken konu uzayıp gidiyor. Haliyle 5600-B550 kombosu daha makul.

Ben Online oyunlardaki testlere dahi baktığımda minimal düzeyde de olsa önde olduğunu görüyorum. Lakin tabii ki 1000 TL'lik bir farka değecek bir durum yok. DDR5 bir artıdır ama henüz esprisi görülmüyor. 13. Nesil desteği iyi ama bu seride ekstrem bir performans farkı oluşmadı ve K serisi işlemci alacaksanız Z serisi bir anakart derken konu uzayıp gidiyor. Haliyle 5600-B550 kombosu daha makul.

Hocam sorun şu ki sistemde B550 çipsetli anakart seçersem 2000 TL fark oluşuyor B450M-K II anakartla gönderiyorlar BIOS güncellemesini yapıp. Ama zaten B450 olsa da sistemi 4-5 yıl kullanıp o zamana 9000 serisi çıkarsa öyle bir upgrade yapabilirim diye düşünüyorum.

Hocam sorun şu ki sistemde B550 çipsetli anakart seçersem 2000 TL fark oluşuyor B450M-K II anakartla gönderiyorlar BIOS güncellemesini yapıp. Ama zaten B450 olsa da sistemi 4-5 yıl kullanıp o zamana 9000 serisi çıkarsa öyle bir upgrade yapabilirim diye düşünüyorum.
He öyleyse fark ödemeyin. B450 seçilebilir. Sorun değil.

Geri
Yukarı