i5 1240p frekansı nasıl arttırılır?

Nayman

Centipat
Daha fazla  
i5 1240p işlemcim var ve kendisi Turbo ile 4.40GHz'e kadar yükselebiliyor ancak laptop yüksek performansta olduğu halde doğru düzgün 3 GHz'nin üstünü bile göremedim. Bunu nasıl arttırabilirim?

Dosya Ekleri

• 1677187028709.png
    1677187028709.png
    60,2 KB · Görüntüleme: 66
Puandan ziyade dediğim programla frekansına ve watt değerine bakman lazımdı.

Ama aldığın puana bakilirsa CPU Turbo'ya çıkması lazım, ortalama bir skor almışsın çünkü.

Son düzenleme:
Test yapılırken Görev Yöneticisi'nden baktığımda 1.60 GHz civarlarında çalışıyordu.

1.60 da o performansı vermesi pek olası değil, dediğim programla fotoğraf atabilir misiniz testi yaparken? Verimlilik cekirdeklerini vs gosteriyordur belki.

Hocam işlem sonrası ve işlemdeyken fotoğrafları aldım. Testi yaparken ki fotoğraflar bunlar.

Bunlarda test bittikten sonra umarım doğru yeri göndermişimdir.

Dosya Ekleri

• Adsızs.png
    Adsızs.png
    6,7 KB · Görüntüleme: 28
  • Adsız.png
    Adsız.png
    92,9 KB · Görüntüleme: 33
  • cine.png
    cine.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 31
  • Adsız.png
    Adsız.png
    92,9 KB · Görüntüleme: 30
Şöyle söyleyeyim ben sorunun görev yöneticisinde olduğunu düşünüyorum çünkü. Aynı Cinebench testini yaparken kendi Control canter yazılımımda tek tek çekirdek frekanslarımı görebiliyorum ve test skorları diğerleriyle çok yakın fakat görev yöneticisinde hiç 3GHz üstünde görmedim. Stres testinde Control canter yazılımında yüksek GHz yazarken Görev Yöneticisi 2.5 GHz falan gösteriyor. HWMonitor veya diğer yazılımlarda Control canter ile aynı değerleri gösteriyor. İslemcim 12500H.

Şöyle söyleyeyim ben sorunun görev yöneticisinde olduğunu düşünüyorum çünkü. Aynı Cinebench testini yaparken kendi Control canter yazılımımda tek tek çekirdek frekanslarımı görebiliyorum ve test skorları diğerleriyle çok yakın fakat görev yöneticisinde hiç 3GHz üstünde görmedim. Stres testinde Control canter yazılımında yüksek GHz yazarken Görev Yöneticisi 2.5 GHz falan gösteriyor. HWMonitor veya diğer yazılımlarda Control canter ile aynı değerleri gösteriyor. İslemcim 12500H.

Hocam ama HWiNFO'da da 2.2 GHz ile çalıştığını gösteriyor.

Hocam, BIOS'una bakın Turbo Boost gibi bir seçenek varsa durumu ne, laptopun BIOS'u en güncele yükseltin ve eğer BIOS'ta ayarı yoksa şuna göre güç seçeneklerini açarak bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam, BIOS'una bakın Turbo Boost gibi bir seçenek varsa durumu ne, laptopun BIOS'u en güncele yükseltin ve eğer BIOS'ta ayarı yoksa şuna göre güç seçeneklerini açarak bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam deneyeceğim şimdi ancak bir şey sormak istiyorum. Bu sistemle şu an yeni çıkan Forest'ta 50 FPS falan alıyorum bunlar normal mi? Warzone 2.0 da da aynı şekilde alıyordum. Acaba donanımsal bir sıkıntı olabilir mi?

Hocam deneyeceğim şimdi ancak bir şey sormak istiyorum. Bu sistemle şu an yeni çıkan Forest'ta 50 FPS falan alıyorum bunlar normal mi? Warzone 2.0 da da aynı şekilde alıyordum. Acaba donanımsal bir sıkıntı olabilir mi?

Afterburner'dan tüketimlere bakın hocam, hangi ayarlarda? Bu arada CPU gene düzelmezse üretici sınır koymuşta olabilir, tüketimi fazla olan bir CPU çünkü ve Aspire'da soğutması aşırı iyi olan bir model değil, farklı modellerde de CPU benzer frekanslarda çalışıyor çünkü.

Geri
Yukarı