i5 12450H işlemci nasıldır?

Teşekkür ederim yanıtın için peki hangi markaları önerirsin laptopta 32 bin bütçem var laptop bakıyorum
1 yıldır Casper Excalibur G870 kullanıyorum. Şu zamana kadar hiç temizlik veya termal macun değişikliği yaptırmadım. Valorantta 300fps alıyorum ve sıcaklık 55-60 derecelerde geziniyor. Bilgisayarı yorabilecek bir oyun olarakta Hogwarts Legacy oynamıştım geçen ay. DLSS 3.5 sayesinde 150+fps ve max 75-80 derecelerde geziniyordu. Temizlik ve termal macun değişimi yapmadan 1 yıl daha rahatça götürür ama ben yine de güvene alıp bu yaz macun değişimi için götüreceğim. Dedikleri gibi casper markada ısınma olayları çok oluyor ama G870 serisinde bu sorun tamamen ortadan kalkmış durumda.

1 yıldır Casper Excalibur G870 kullanıyorum. Şu zamana kadar hiç temizlik veya termal macun değişikliği yaptırmadım. Valorantta 300fps alıyorum ve sıcaklık 55-60 derecelerde geziniyor. Bilgisayarı yorabilecek bir oyun olarakta Hogwarts Legacy oynamıştım geçen ay. DLSS 3.5 sayesinde 150+fps ve max 75-80 derecelerde geziniyordu. Temizlik ve termal macun değişimi yapmadan 1 yıl daha rahatça götürür ama ben yine de güvene alıp bu yaz macun değişimi için götüreceğim. Dedikleri gibi casper markada ısınma olayları çok oluyor ama G870 serisinde bu sorun tamamen ortadan kalkmış durumda.
Laptopun özellikleri nedir ?

i5-12450, RTX4060, 1TB ssd, 32gb ram
Bende de aynısı var sen laptopu zorlamamışsın. Zorlarsan işlemci zaten ekran kartı gibi w çekeceğinden 100 dereceyi görecektir ama Casper 90 dereceleri 40W 45W veya 50W değerlerindeyken görüyor yani ısınmıyor diyemeyiz. Ekran kartı ise full kullanımda genelde 86 derece. Tabii bu oda şartları gibi etmenler ile de değişiyor. Ama Oyun modunda vs. ısınmaz çünkü o limitli mod, yüksek performans modunda baya ısınıyor laptop limitlerin olmadığı tek modda bu. Bu performans problemi demek değil tabii ki ama işlemci darboğazına kadar gidiyor o sıcaklıklardan dolayı açık dünya oyunlarda, render için ise idare eder 60W falan çeker sanırım thermalden sonra. İşlemci güçlü ama işlemci 50W çekmeye çalışırken ısıdan 30W değerlerie düşüyor bu da açık dünya gibi oyunlarda sorun demek yani ben bu yüzden önermiyorum genelde. Tabii zorunlu alanlara veya alternatifi olmayanlar için 4060 alıyorsun onlara bir şey demem. RTX 4060 laptop için şu anlık iyi seçim.

Bu kadar donanıma 180W adaptör koymuşlar. Giriş veya orta seviye cihaz olunca tabii çokta takılmanıza gerek yok ama adaptör biraz az.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı