i5 12450H sistem her oyundan atıyor

emirhany16

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RTX 3060
İşlemci
İ5 12450H
Merhaba, Excalibur G870 sahibiyim bilgisayarda ilk zamanlarda hiçbir sorun yaşamıyorken şu son 2 aydır oyunlarda hata vermeden çökme yaşıyorum Fortnite da başladı bu olay daha sonra Forza Horizon 4 Rocket League Minecraft'a kadar geldi garantiye yolladım BIOS güncellemesi yapıldı fan bakımı vs yapıldı çözüm olmadı ekran kartında bir sorun bulamadıklarını söylediler. Sıcaklık değerleri ise benim evimde işlemci oyunda 98 dereceleri görüyordu çok şaşırdım ekran kartı 70-80 oluyordu ama başka bir yerde denediğimde 60'a kadar düştü fakat o sıcaklıkta bile oyun çökmeye devam etmedi oyunun çökmemesi için FPS'yi 30'a falan sabitlemem lazım :( bu kadar paraya bunu yaşamak üzüyor yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler.

Sistem;
i5 12450H.
16 GB RAM.
105 W RTX 3060.
1 TB SSD.

İdeal bir sistem almışsın dostum, fakat 11. ve 12. nesil işlemcilerin hepsi şişirme. Ryzen serisi almanı tavsiye ederdim sana bu sistemi almadan önce.
Donanımından çok, yazılımsal sorun yaşıyor olabilirsin.
Ve sana tavsiyem, ekran kartı sıcaklıklarını %70 üzerinde uzun saatlerde tutmamaya çalış, kartın elinde kalmasın.
Sana destek verebilirimde eğer istersen.

İdeal bir sistem almışsın dostum, fakat 11. ve 12. nesil işlemcilerin hepsi şişirme. Ryzen serisi almanı tavsiye ederdim sana bu sistemi almadan önce.
Donanımından çok, yazılımsal sorun yaşıyor olabilirsin.
Ve sana tavsiyem, ekran kartı sıcaklıklarını %70 üzerinde uzun saatlerde tutmamaya çalış, kartın elinde kalmasın.
Sana destek verebilirimde eğer istersen.
yani eğer oyun çökmezse tutmaya çalışırım :D teşekkürler

Oyunları Steam üzerinden mi indirdin yoksa torrentten falan mı indirdin?
yok hiç korsan oyunum yok hepsi ya steam ya epic

Oyunları Steam üzerinden mi indirdin yoksa torrentten falan mı indirdin?
bu arada bi bilgi daha vereyim oyunlarla beraber discordda çöküyor discord kapalıyken oyun yine çöküyor :D her çözümü denedim win 10 da geçtim ama işlemcim 12.nesil olduğu için hibrit işlemciler pek sağlıklı çalışmıyordu

yok hiç korsan oyunum yok hepsi ya steam ya epic
Yazılımsal olarak sana problem yaşatmaması gerekir. Çünkü Dijital platformlar oyun indirirken yanında Redist dosyasınıda indirmeni ister. (Mesela Steamwork yazan ufak bir dosyadır o) Oyunların çalışması için indirilen yazılımsal programlardır.

Peki güvenlik duvarına izin verdin mi? (Bazen oyunlara girerken önümüze çıkabilir.)
Steamden ya da Epic Games üzerinden dosya doğrulama yaptın mı?

Resimde gördüğün veri yürütme engellemesi DEP var, onuda dene istersen, oyunu seç öyle dene bakalım, işine yarayabilir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    295,8 KB · Görüntüleme: 8
Yazılımsal olarak sana problem yaşatmaması gerekir. Çünkü Dijital platformlar oyun indirirken yanında Redist dosyasınıda indirmeni ister. (Mesela Steamwork yazan ufak bir dosyadır o) Oyunların çalışması için indirilen yazılımsal programlardır.

Peki güvenlik duvarına izin verdin mi? (Bazen oyunlara girerken önümüze çıkabilir.)

Resimde gördüğün veri yürütme engellemesi DEP var, onuda dene istersen, oyunu seç öyle dene bakalım, işine yarayabilir.
deniyorum hemen

ek olarak buna benzer bir konu burda da yaşanmış sorunu çözmüşler,
burdaki adımları izle istersen, işine yarayabilir.

Olmazsa en temizi sağlıklı bir format olacaktır senin için.
Birde Anakart BIOS'un artık güncel sanırım, ekran kartı driver'ını sağlıklı kurmanda gerekebilir, eğer burdaki konuda işine yaramazsa.

böyle bir hata aldım

ek olarak buna benzer bir konu burda da yaşanmış sorunu çözmüşler,
burdaki adımları izle istersen, işine yarayabilir.

Olmazsa en temizi sağlıklı bir format olacaktır senin için.
Birde Anakart BIOS'un artık güncel sanırım, ekran kartı driver'ını sağlıklı kurmanda gerekebilir, eğer burdaki konuda işine yaramazsa.

yok formatı denedim driverlar güncel garantiye götürdüm bios da güncellediler ama yine kontrol ederim

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-08 215631.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-08 215631.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 17
böyle bir hata aldım

yok formatı denedim driverlar güncel garantiye götürdüm bios da güncellediler ama yine kontrol ederim
Kurulu olan windows düz windows sanırım sendeki,

sana attığım konuya bak istersen.

Son olarakta buraya bak bence iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı