i5 13400F işlemci FIFA 24 oynarken 95 derece oluyor

Makaleler
1
Daha fazla  
Anakart
H610M-K D4
Merhaba,
Dün yeni aldığım anakart ve işlemciyi montajladım. BIOS'a girdiğimde 60 dereceden başlayıp 75 dereceye geliyordu. Bilgisayarı açtığımda boştaymen 50-60 derece aralarında, Opera'da sekme fazla olunca 90 dereceleri görebiliyor anlık olarak. FIFA 24'te denemek istedigimde ise ana menüde bile 94-95 derece arasında oynadı hep. Football Manager 2023 oyununda pek ısınmadı, 75-80 derece arasında geziyordu. İnternetten baktığımda yük altındayken 85 derece üstüne çıkmasının tehlikeli olduğu yazıyor. Montaj yaparken sadece kendinden gelen macun çok az parmağıma değdi, belki bundan diyorum fakat bu kadar az bir şeyle bile yetersizlik sağlar mı emin olamadım. Başka önerileri olan var mı?

@Berat Mindiloğlu

Montajı bugün yaptım. Stok soğutucuyla boşta 40-45 derecelerde giden işlemci oyunlarda 80-85'i görüyordu. Stress testi yapsam 100'e dayanırdı tabi. Ayrıca o stok fan sesi aşırı rahatsız ediciymiş 1 saat dayanamadım.

Daha sonra elimdeki kule tipi Cooler Master Hyper 412S soğutucuyu 1700 soket'e uydurdum bir şekilde ve onunla test yaptım. Boşta 35-37 derecelerdeyim. Stress testinde de 70-75 derecelerde seyrediyor.
Stok fan sesini duymadım ben hiç, şu anki psu az da olsa biraz sesli olduğu için bastırıyor olabilir o sesi benim kasada. Isı değerlerimiz aynı, ama stress testi yapmak istemedim ben. Bir süre daha stok fanla devam edeceğim.

Vay be 13400F de bayağı ısınıyormuş demek ki. 78 derece görünüyor ki ben şu anda R5 5600'e AIDA64 testi yapsam 70'i geçeceğini sanmıyorum. SE-214
Kasanın fan ve mesh temizliğini yaptım 70'e düşürdüm. Bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim.

test2.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı