i5-13400F'den i7-13700F'e geçilir mi?

Arcturusalfa

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI PRO B760M-A WİFİ
Ekran Kartı : MSI RTX 3080
İşlemci: Intel Core i5-13400F
Ram : CORSAIR (2x16) 32 GB RAM 3600 MHz CL 16
PSU: Cooler Master 700 W
Monitor: Dell 27 inç 165Hz 1ms QHD
Genel olarak oyun oynuyorum bu sistemde. İşlemciyi i7-13700F ile değiştirirsem gözle görünür bir FPS farkı olur mu? Geçmeye değer mi?

Ekran Kartı: MSI RTX 3080 İşlemci: Intel Core i5-13400F Anakart: MSI Pro B760M-A Wi-Fi
RAM: Corsair (2x16) 32 GB RAM 3600 MHz CL 16 PSU: Cooler Master 700W Monitor: Dell 27 inç 165Hz 1ms QHD

13700k olsa olurda o kadar para bence değmezde verilmezde, performansta fark eder ama hiç de F/P olmaz.
13700K'da alabilirim ama anakartın z serisi olmadığı için oc yapmadan kullanmak zorunda kalacağım. Hemen hemen fiyatları aynı ne öneriyorsunuz sizce ne yapmalıyım ?

13700K'da alabilirim ama anakartın Z serisi olmadığı için OC yapmadan kullanmak zorunda kalacağım. Hemen hemen fiyatları aynı ne öneriyorsunuz sizce ne yapmalıyım?

OC yapmak zorunda değilsin ve k serisi genelde hem Turbo manasında hem de taban frekans manasında daha iyi oluyor. K işlemcide alınabilir.

Hem tek çekirdekte hem çoklu çekirdekte k işlemci daha iyi.

DDR5 dönüşümü yapmadıktan sonra bu tarz performanslı işlemciler arası değişikliği makul bulmuyorum. 13400F zaten iyi bir işlemci ve suyunu çıkarana kadar kullanın. DDR5'e geçmek istediğinizde yeni alımlar yaparsınız.

DDR5 dönüşümü yapmadıktan sonra bu tarz performanslı işlemciler arası değişikliği makul bulmuyorum. 13400F zaten iyi bir işlemci ve suyunu çıkarana kadar kullanın. DDR5'e geçmek istediğinizde yeni alımlar yaparsınız.

DDR4 4000 MHz ile DDR5 7000 MHz arasında dağlar taşlar oynamıyor, DDR5'e geçmekle çağ atlanmıyor şu an ve DDR4 oldukça F/P
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OC yapmak zorunda değilsin ve k serisi genelde hem Turbo manasında hem de taban frekans manasında daha iyi oluyor. K işlemcide alınabilir.

Hem tek çekirdekte hem çoklu çekirdekte k işlemci daha iyi.
Hocam 13700K alıp oc yapmadan kullansam mevcut soğutucum bana yeterli olur mu ?

DDR4 4000 MHz ile DDR5 7000 MHz arasında dağlar taşlar oynamıyor, DDR5'e geçmekle çağ atlanmıyor şu an ve DDR4 oldukça F/P
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oyundan oyuna değişen durumlar mevcut. Öyle önüme video atmakla bitmiyor o iş.

Eninde sonunda DDR5'e geçilecek ve rekabetçi frekans değerleri gelmeye devam edecek. Zaten performanslı bir işlemciniz varsa bunu yüzde 10-15'lik bir artış için değiştirmenin gereği olamaz. DDR5'e geçtiğinizde bu performansı sadece RAM'den değil aynı zamanda işlemci tarafındaki nesille de elde edersiniz.

Oyundan oyuna değişen durumlar mevcut. Öyle önüme video atmakla bitmiyor o iş.

Eninde sonunda DDR5 geçilecek ve rekabetçi frekans değerleri gelmeye devam edecek. Zaten performanslı bir işlemciniz varsa bunu yüzde 10-15'lik bir artış için değiştirmenin gereği olamaz. DDR5'e geçtiğinizde bu performansı sadece RAM'den değil aynı zamanda işlemci tarafındaki nesille de elde edersiniz.

Hocam çıkınca geçilir o zaman, Allah'ın ölü soketi için DDR5'e geçmek bir de gene ileride değişecek daha iyisi alınacak RAM'lerden bahsediyoruz. Bence DDR4'te kalan kalmalı 1 senesi daha var. 1 sene sonra olsun siz haklısınız. Niye daha düşük CL'li ve yüksek frekanslı RAM'ler çıkar. Şu an değmeyeceğini söylüyorum.
Ayrıca.

Hocam 13700k alıp OC yapmadan kullansam mevcut soğutucum bana yeterli olur mu?

O soğutucu yetmeyecektir, bence ekran kartı 4070 Ti yapılmalı diye düşünüyorum, olmadı 3080 Ti'ya da 3090'da olur. İşlemci değişse bile sizi sınırlayan ekran kartı olabilir.

F/P olarak mantıklı bir değişim değil. DDR4 kanadında bu tip bir değişim yapılacaksa illa 14700K tercih edilmeli. Bence bunun da bir mantığı yok. 14700K'yı da o soğutucu tutmaz. Soğutucu masrafı da dahil olunca f/p paritesinden tamamen uzaklaşan bir yükseltme oluyor. DDR5'e de arada devasa bir fark olmayacağı için elinizdeki sistemden geçmenin bir mantığı yok diye düşünüyorum. Bence bekleyip 1-2 yıl sonra sonra DDR5'e geçmek en makulü

Geri
Yukarı